| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)  (Прочетена 45683 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Първи опити и от мен.... отдавна дебна свободен слънчев ден.

- сместа: едно към едно пяна за бръснене и перхидрол 30%

Ръкавици сложих и после махнах защото с фолиото + ръкавици нещо не се получиха нещата.
В крайна сметка пипах изключително вниматлено и успях да се опазя без да си омацам ръцете.

Тази кутия беше пожълтяла предимно от едната страна
118137-0

след около час на слънце намазана само от едната страна и запечатана със фолио
реших да я мажа в движение цялата , като се изпари веднага наново намазвам ....и за още 30-40 минути
светна цялата
118139-1

Тези две кутии бяха горе долу един цвят като тази която избелвах беше пожълтяла от дясната страна много
118141-2

Паралелно с това избелвах и една кутия на 8А, но там ефект след 2-3 часа нямаше никакъв , не знам самата пластмаса ли е
такъв цвят, че не мръдна изобщо докато другата кутия буквално видимо избеляваше на всеки десетина минути..
118143-3

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Кутията на Правец 8 си е такава на цвят или близко до това и като нова. Аз съм виждал такива превеци преди години когато бяха нови. Иначе ефекта върху Епъла е поразителен, поздравления за добрата работа!  :drinks:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен hricava

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 45
  • Населено място: Ловечь
A влияе ли перхидрола на надписи и лепенки по клавиши и капаци или трябва поне лепенките да се покриват?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Нов начин за избелване, ще ви паднат шапките  :hi:
www.youtube.com/watch?v=8P1OVj0IcqY&t

Неактивен bobo1273

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • LZ1BNV
Интересно, да ги оставяме тогава на балкона да ги пече слънцето жълтите пластмаси. Ти пробва ли вече, пече доста слънце?  8)

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
още една слънчева сесия от мен....

преди избелване картината изглеждаше така
119875-0

след един час в който имаше облаци и не повече от 15-20 мин пряко слънце
постигнах почти 80-90 % успеваемост.
119877-1

но естествено никога не е достатъчно и следващия ден продължих вече при ясно небе.
Държах копчетата накиснати още час и половина на силно слънце при което вече светнаха съвсем
като нови. Но когато изсъхнаха след измиване бяха петносани, малко съм прекалил със сесиите.
119879-2

След това последва на другия ден леко остъргване на най-горния слой с обикновена кухненска гъба
откъм твърдата страна и така махнах петната, но беше голямо стъргане. Имам и финни шкурки, но
реших че това е най - щадящо макар и най- досадно и времеемко :) После със памучен плат ги полирах обратно.
В крайна сметка станаха като нови. Спаси ме това, че буквите не са лак а пластмаса както ги правеха в
доброто старо време.

Извода беше, че такива сиви пластмаси повече от един час не трябва да се държат на силно слънце
когато се използва перхидрол 30%. А и е абослютно достатъчно за максимален ефект, след това вече почват
да се петносват от прекомерно и неравномерно избелване. За  белите пластмаси няма такъв проблем разбира се.
Избелих и една пожълтяла бяла мишка като и трябваха не повече от 30-40 мин да светне.
Пяна не използвах този път, стоях с една четка и просто нон стоп гледах да са намокрени за
да се избелват равномерно.




« Последна редакция: 22 Юли, 2019, 12:18:52 от nixen »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Браво! Значи си ги мокрел постоянно с перхидрол, т. е. не са завивани в найлон, така ли?
С кислородна вода дали става  :writer: ?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Браво! Значи си ги мокрел постоянно с перхидрол, т. е. не са завивани в найлон, така ли?
С кислородна вода дали става  :writer: ?
Едно и също е .

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
точно така, стоях и ги мокрих постоянно, но със този силен перхидрол 30% за един час всичко светва.
Един час се изтърпява спокойно, но пък така нямаш проблемите със балончета когато ползваш фолио.
Кислородната вода мисля беше 3% и предполагам ще прави същото, но доста по - бавно. Колко точно не знам,
не съм пробвал още с 3%

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
 :hi:
страхотни резултати!
Гледахте ли видеото в предният ми коментар?
Аз изпробвах и верно става , но адски бавно!
Една горница на клавиятура без нищо вече ми виси на балкона повече от месец и е почти избелена само от слънцето  :D
Та който има нещо, което не му се разглобява и не бърза да стане на мига, може да го зареже вънка на слъце и просто да чака :) Е добре е да е под стряха или нещо, че като вали дъжд да не се мокри  :blum1:
Тия дни ще снимам въпросната клавиятура , да ви я покажа  :flag_of_truce:


Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Сега при тези жеги би трябвало да е идеалното време за избеляване само директно на слънце, но мен ме притеснява да не вземе да се нагрее пластмасата и да тръгне да се деформира...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
И мен топлинният ефект ме притеснява! Освен това, когато вътре е електрониката и върху нея може да има нежелан ефект от толкова нагряване особено върху гумени детайли и други чувствителни към нагряване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
няма опасност за пластмасата, даже това е най-щадящият вариянт, без химикали само на слънце
За електрониката не мисля че жегата ще я повреди, все пак става дума за не повече от 40 градуса и то на много жежко слънце, което не се е показвало това лято за сега.

Иначе ето как действа , но бавно е какот казах вече.
Забележете спейса колко по жълт изглежда спрямо избелената клавиятура (него не съм третирал с нищо беше си на сянка вътре)
Не е чисто бяло и супер бързо както с пероксида , но е задоволително за без никакви усилия и пари :) и няма опасност да се предобри манджата и да стане на петна както ми се случи с сивите копчета на правешката и на колегата по-горе :)



Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
40 градуса викаш :), бе то верно, че белите неща не се нагряват така както черните, но повярвай ми - на слънце по нашите географски ширини, спокойно се вдигат над 50 градуса. Така или иначе е полезна информация слънчевия метод. Ще го тествам с едни стари български ключове за лампи, пък после евентуално и един Тонмайстор :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
дори продължително време да оставиш някой уред на 50 градосова жега няма да се скапе :)
Все пак електрониката е минавала вънла спойка,  :master2:
а пластмасата се формова също на поне 200 градуса  :crazy:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
1448 Прегледи
Последна публикация 20 Септември, 2022, 00:12:31
от FAMICOM_87

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |