| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"  (Прочетена 21574 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dakata.radio

  • Гост
"Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« -: 02 Септември, 2016, 11:14:09 »
Здравейте! Тези дни се сдобих с "Христо Ботев"-чето от тази обява - http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=8444.msg59525#msg59525. Изшкурих го, минах го с лак палисандър, после с матов безцветен и стана като ново. По черната рамка на радиото имаше драскотини. Тях успях да ги премахна с един тъничък черен маркер. Радиото беше с една счупена и неоригинална предна врътка. Май беше от "Христо Ботев РIII-56-1". Сложих му една по-хубава за момента. Моля, някой колега, ако има оригинална такава, нека ми пише.
Иначе, какво мислите за реставрацията ми, колеги? Справил ли съм се добре? :drinks:
:hi:

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #1 -: 02 Септември, 2016, 11:54:47 »
Доста добре изглежда. :bravo:
Ако освежиш и плата на говорителя, ще е перфектно.
А как е "вътре"?

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #2 -: 02 Септември, 2016, 12:00:21 »
а какво стана с ремонта , кенотрона замени ли го ? ... всъщност това радио не пътуваше ли за Благоевград, как се озова в Рударци ?

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #3 -: 02 Септември, 2016, 13:32:44 »
Доста добре изглежда. :bravo:
Ако освежиш и плата на говорителя, ще е перфектно.
А как е "вътре"?

Благодаря! Нека някой колега реставратор да каже как да го освежа плата. Пере ли се или какво?
Вътре как е, ще каже колегата fobi. Аз нищо не съм му пипал засега.

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #4 -: 06 Септември, 2016, 14:29:29 »
Нека някой колега реставратор да каже как да го освежа плата. Пере ли се или какво?

?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #5 -: 06 Септември, 2016, 15:36:56 »
Ако го свалиш и изпереш ще се свие.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #6 -: 06 Септември, 2016, 18:04:15 »
Може да се изпере с хладка вода. После, още мокър се изпъва с кабарчета в краищата, на една дървена (шперплатова) повърхност да съхне, така няма да се свие. Да се внимава при прането, старите платове са много овехтели, понякога се късат.

Неактивен ingkunev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Стара Загора
  • DIN-45500
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #7 -: 06 Септември, 2016, 18:11:33 »
Не знам какво би станало, ако плата се "закарфичи" с кабърчета, както е изпънат, върху някоя равна и решетеста повърхност, и след това да се напръска с препарат, и след това да се отмие внимателно и по отдалече с водоструйна машина ...  8)
:)

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #8 -: 06 Септември, 2016, 18:42:08 »
Аз лично първо намокрям хубаво плата, както е на челната дъска. После внимателно отлепвам и пера, също много внимателно, защото нишките в края почват да се измъкват. След като съм изпрал плата и почистил добре челната дъска, налагам плата директно мокър, като по краищата слагам лепило. За да го изпъна, използвам такера. После преценявам дали да махна скобите или да ги оставя в зависимост от това дали ще пречат или не. Не е лесна процедура, ако искаш да стане перфектно, но не е и толкова трудна. BTW, при мен имам един изпран плат от "Ботев", ако на някого му трябва.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #9 -: 06 Септември, 2016, 19:44:32 »
Не е желателно да се мокри или пере плата така както си е на резонаторната дъска. Самите дъски, обикновено са от шперплат, и когато се намокрят се разлепват пластовете най-вече около отвора за говорителя.

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #10 -: 24 Септември, 2016, 21:02:15 »
Днес пуснах радиото - не работи. Първоначално след включване в мрежата се чува тихо бръмчене от кутията (не от високоговорителя), но след минутка изчезва напълно. Никоя лампа не свети, скалната крушка - и тя не свети. Така и не разбрах колегата fobi какво направи в крайна сметка. Много искам аз да го ремонтирам радиото и ми е тъпо да го гледам така, ама като не разбирам е голяма вероятността да стане за още по-голям ремонт. Абе, може и да се пробвам, ако вие бихте били така любезни да ме напътствате какво да правя, ама като се замисля, има опасност пък да ме хване тока... :nea:
« Последна редакция: 24 Септември, 2016, 21:12:11 от dakata.radio »

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #11 -: 25 Септември, 2016, 11:31:20 »
Дака-радио, тъй като следях темата за ремонта - http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6768.msg59569#msg59569 в нея е описано откъде да почнеш с ремонта -с отоплението на  лампите и  товарния резистор, естествено по елегнатния вариант е ако потърсиш кенетрон тука вместо  копчето което упорито търсиш.
После се моли някой аджамия майстор да не е връткал бобинния блок - както е при моя,щото тогава оправянето е трудна работа.  :writer:

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #12 -: 25 Септември, 2016, 13:18:40 »
Направих няколко снимки на шасито. Ограденият кондензатор ми изглежда съмнителен. Снимал съм и кенотрона UY1, за да го видите как е.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #13 -: 25 Септември, 2016, 19:48:21 »
Дака, започни една по една на лампите да измерваш дали имат отопление, т.е. дали има връзка на съответните крачета. Тъй като отопленията са свързани последователно, ако една е изгоряла, няма да светят всичките. Направи това, пък после ще видим, кенотрона да не те притеснява, засега остави и кондензатора.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #14 -: 25 Септември, 2016, 21:07:01 »
Като гледам май бакелитовия ключ на UY1N е счупен. Правилно ли е поставена лампата на цокъла на шасито? Да не би да е завъртяна и от там да се губи отоплението. Провери с оммер при извадено положение отоплението на всички лампи.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6893 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4392 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2229 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18166 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3121 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |