| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сдобих се с Опера 3 :)  (Прочетена 19178 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #60 -: 08 Ноември, 2016, 23:08:30 »
ahedproductions, благодаря :)
Междо другото тази оперка стоя у един приятел 2 години близо, идеята беше да я стегнем и продадем, накрая ми я даде и аз още същата нощ я изчистих и толкоз й се зарадвах, че ми досвидя , да я продавам и реших да си я задържа  :)

До vilsa, следя и ваще коментари и съм взел мнението ви предвид. Даже коментарите се дублират.
С 2 думи разбирам, че телевизора не е за бърничкане от кой да е и, че напрактика си е музеен експонат. Но от къде да намеря някой дядка телевизионен технитна 60 години, който би го прегледал и то евтино, мисля , че е непосилна задача . :unknown:
Според вас вариянтите са 2 : или да остане паметник и да не го паля, или  да му се сменят кондензаторите и лампи евентуално, но тогава не би ли загубил автентичността си ?


Активен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #61 -: 09 Ноември, 2016, 00:35:14 »
     Дядката - техник ще трябва да е поне на 75 години, но на тази възраст вече е позабравил нещата, които ние няма да научим. Операта беше демоде още през 60-те години на миналия век. Телевизора си е твой, ти решаваш дали да правиш музей без посетители или да го направиш дори и на аквариум.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #62 -: 09 Ноември, 2016, 04:15:00 »
Тия апарати не подлежат много на ремонт, В основни линии всичко е проблемно по тях..

Електролитните кондери- всичко за смяна.

Сленовия изправител и той за смяна с диод + як резистор.

Неполярните кондензатори- всичко с утечки и те за смяна.

Резисторите прекъсват по няколко начина,  пробиват, итн.. и те за смяна.

Тхо,  масово проблеми и ремонтирани.

Кинескоп-никакъв ресурс не само заради старта технология ами заради безкрайно количество шитави рмнонти още на времето.

Цокли на лампите-всичко за смяна. 
 
Проблемни лампи- тия на ТХО .  и НЧУ.

Каналния превключвател с всичките му елементи вътре става бясно проблемен в момента, когато телевизора види жега и почне да се ползва по-често.

Имал съм щастието да си загубя времето с няколко бройки от Мрежовата "Опера3." Научих много, както и начуих че офазяване не може да ме ликвидира.. Ама  не бих си го причинил никога повече , щото не знам следващия път дали нема да ми е последен. :D

Хич не се занимавай да го ровиш повече, състоянието до което си го докарал е повече от задоволително, от тука нататък пътя е само нерви и трошене. Сложи го на шкафа и му се радвай.

Това не е за ползване , те на времето като са били нови сервизния техник е идвал да ги ремонтира по 2 пъти в месеца пък сега като са стари какво остава...

Тоя телевизор имаш шанс за пълна реставрация, само ако имаш знанието и опита да ремонтираш кинескопни телевизори, та били те от ново поколение  и Имаш осцилоскоп + 100* сонда за него и може да работиш с него. има няколко схеми за него читави другото е шит. Има различни вариации на изпълнението на различните модули. Едиственото ти спасение са осцилограмите. Тр да имаш и един генератор на тестови сигнали + 1000волтов  стрелкови мултимер , за предпочитане унигора със защититте или някой руски от лежащите варианти, И капацитетомер  с измерване на ЕСРи утечки, Честотен генератор на високи честоти. + Разделителен трансформатор, Щото иначе офазяването ти е в кърпа вързано.

Следващия път като седна да се занимавам с такава опера, ще е само при налични горните уреди. + задължително резервно ТХО и цял нов набор от лампи. И пак гарантирам, че ще са мъки.

По лесно е да седнеш да прочетеш теорията и сам да си изградиш на едно празно шаси лампов телевизор. ПП горе долу толкова знания ти трябват и за да ремонтираш успешно операта.  ;)

Та остави я да си почива , тя се е наработила.

Относно хора, които имат уменията и апаратурата да ти ремонтират или даже реставрират такъв телевизор: Bengata, Милен. Но тези хора няма да седнат да се занимават за жълти стотинки. Уменията си искат кеш.  Докато интелекта не започне да се цени и да се заплаща, вместо да се мисли ка да се мине тънко, нищо няма да е наред по нашите ширини.
« Последна редакция: 09 Ноември, 2016, 04:29:14 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #63 -: 25 Март, 2017, 22:15:33 »
Пипнах решетката, с компонентно лепило изградих счупеното , но понеже се различава по цвят реших да я пръсна, разполагах с няколко спрея, но между тях нямам нито бяло, нито черно, нито тъмно кафяво (според мен тези цветове биха подхождали на визията)
Та използвах златен, такъв имах под ръка, мисля че и той държи визия, ето снимки :)
Бъдете спокойни не съм ръчкал по операта нищо от няколко месеца, както си личи по темата, даже не съм я и палил  :blum1:


dakata.radio

  • Гост
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #64 -: 25 Март, 2017, 23:59:41 »
Екстра е, колега! :drinks:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #65 -: 28 Март, 2017, 23:03:11 »
dakata.radio, благодаря  :hi:

качвам и снимка на задният капак, да се види серийният номер и точният модел по молба на колега от форума :)

dakata.radio

  • Гост
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #66 -: 28 Март, 2017, 23:19:50 »
Капакът е запазен, спор няма. Ако махнеш само оная хартийка, тогава ще е без грешка. Не знам това как не те дразни. :)
« Последна редакция: 28 Март, 2017, 23:44:55 от dakata.radio »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #67 -: 28 Март, 2017, 23:40:50 »
хех ,dakata.radio, ами чесно казано не ме дразни, то на нея пише номера на поръчката, и неща да я махам, щото е част от автентичността :) пък и като е отзад нито я  виждам нито й обръщам внимание  :D
Дори съм си запазил етикета в пликче , който беше залепена на кинескопа, но падна докато го къпах в душкабината  :D


dakata.radio

  • Гост
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #68 -: 28 Март, 2017, 23:42:09 »
Еми, щом на теб ти харесва - това е най-важното! Аз лично ги махам тия, ама телевизорът си е твой и ти си решаваш. :drinks:

Неактивен Боби Колев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Пловдив
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #69 -: 28 Юни, 2017, 19:16:15 »
 и аз имам една Опера, но на екрана и излиза една бяла черта. Кажете какво да направя

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #70 -: 28 Юни, 2017, 22:24:07 »
Нямаш вертикална развивка търси в блока за вертикална и не го дръж включен че с тая бяла черта ще прогори луминифора на кинескопа.
Лампата за вертикално е ECL82.Виж около нея какво става.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #71 -: 28 Юни, 2017, 23:34:41 »
Ех колеги, от любопитство чета почти всичко във форума, нищо че съм само любител на старата техника. Но, като гледам, не съм само аз дето "се бутат в А група"! Е, кой колкото може, но за това  е форума, който може и знае да помогне. Но, не се знае колко сме "лудите" в България, които да правят нещо, в което няма непременно "далавера"!
Та, по темата. Колегата иска да съживи Опера-та, всякакви съвети се пишат, но за какво става въпрос? Колекционерството, според мен, е да имаш някаква техника, но според мен, не само външно напълно запазена (или добре реставрирана визуално), но и да е функционално годна (е, според параметрите за времето си)! Така че, нека се пробва, пък ако не му се дават пари на специалист, да си я държи "за украшение" или да я даде (продаде, подари) на друг, който може. Така да стои, макар и външно, добре изглеждаща, не си заслужава, пак според моите разбирания!
0888981645, 072365106

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #72 -: 15 Декември, 2017, 16:00:55 »
Има раздвижване по темата , огромни благодарности на колегата "цек"  :hi: , който ми модифицира едно RF модулаторче на 10 канал, което беше с носеща на звука 5.5МХз, а той го стори, да е на  6.5МХ :)
Та вече имаме и звук, макар и със статичен шум .

На първото видео съм вързал сателитният приемник и там картината е по-качествена и шумът по-малко
А на второто видео съм вързал Нинтендото , там картината е по-лоша малко и шумът повече, през същият външен модулатор, а през вграденият на играта, който е на 4рти канал и е 5.5 МХз както вече всички знаем без звук,  но пък картината е по-добра, почти перфектна.

/>
/>
П.С

От доста време имам и нова решетка големи благодарности на колегата lnl90, който ми я изпрати съвсем безплатно :)  :hi:
Не съм я монтирал още, защото говорителят е поскъсан и ми се ще, да набавя нов, или в крайна сметка , ще залепя настоящият.



« Последна редакция: 11 Февруари, 2018, 17:16:36 от Gabo »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |