| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: грамофон UNITRA  (Прочетена 9816 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
грамофон UNITRA
« -: 08 Ноември, 2016, 01:56:57 »
Здравейте, наскоро един приятел ми подари този грамофон, запазен е като цяло на визия, но имам няколко въпроса около него , ако можете да помогнете :)  :blush:
Какъв е пинаута на DIN порта , за да го вържа към усилвател? (на първата снимка)
И ако можете,  да ми разясните как се работи с грамофона понеже никога не съм си имал работа с такъв .
Снимах и видео, защото ми се струва, че ремакът е хлабжав, но въпреки това имам чувството, че много бързо се върти мотора, вие какво мислите ?  :flag_of_truce:

/>

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #1 -: 08 Ноември, 2016, 11:28:11 »
Здравей! Честито за придобивката! Това е един много хубав грамофон (май е най-хубавия соц грамофон). Ако лагерите на диска и окачването на рамото нямат хлабина то това е един прекрасен грамофон който ще ти служи дълго и щастливо. Но след съответния ремонт на електрониката и евентуално нова доза, но това по-нататък.
Тези грамофони са с колекторен електромотор (като от касетофон все едно) и имат оптична обратна връзка от ротора на моторчето за поддържане на оборотите. Обратната връзка се осъществява с обикновена лампичка с нажежаема жичка и фоторезистор между които се върти диск с отвори. Обикновено след тези години фоторезистора е деградирал и обратната връзка се губи с което регулатора пуска цялото напрежение към мотора и оборотите се повишават драстично. Някои „майстори“ слагат резистори във веригата с потенциометъра за да „докарат“ точните обороти, но това не е ремонт а дори не е и закърпване защото оборотите докарани без наличието на обратна връзка която да ги поддържа варират от най-малкото подухване или прогнозата за времето. Така че вероятно в твоя случай трябва да бъде сменен фоторезистора. В много редки случаи може и лампичката да е изгоряла и това да е също причина за липса на обратна връзка (това поне се вижда лесно с просто око).
Относно 5-цата - там излизат директно изводите от дозата, но не мога да ти кажа в момента кой пин кой е, може да премериш с мултицет кой с кой проводник към хедшела е свързан. Попринцип за да го свържеш към усилвател ти трябва предусилвател за магнитна доза MM (Moving Magnet) ако няма вграден такъв към усилвателя (обикновено вход Phono).
Относно това как се работи с грамофона трябва да прочетеш инструкцията за експлоатация, мога да нахвърлям набързо общите идеи но после трябва да се направи справка за конкретни стойности.
Голямата противотежест в задната част на рамото се върти около оста си и се движи по винтова линия с цел регулиране на силата на натиск на иглата към плочата. Регулира се като първо се откачи антискейтинга (тежестта на корда) и се завърти тежестта по посока намаляване на натиска докато рамото се балансира (без да е поставено на носача плува във въздуха хоризонтално) Това ти е натиск 0 грама. После в зависимост от натиска който искаш да получиш (по спомен за MF-101 2 - 2.2 грама) завърташ тежестта в посока увеличаване на натиска и броиш деленията, като всяко деление отговаряше на 0.25 грама по спомени, но това е на G-602 при твоя може стойността да е друга трябва да се направи справка, ще ти потърся упътване по-късно. Следва настройката на антискейтинга (тежестта на корда) то май фабрично няма много възможности за настройка но като цяло идеята на тази тежест е да създава сила противодействаща на силата която възниква от триенето на иглата в плочата която е насочена напред успоредно на хедшела, и противодействащата й сила която е насочена назад успоредно на оста на рамото. Тъй като двете сили са приложени под ъгъл възниква трета резултантна сила насочена към центъра на плочата, именно тя се компенсира с антискейтинга. Регулировката става като или се следи изместването на иглодържателя спрямо средното му положение по време на просвирване или аз предпочитам като пусна рамото в началото и края на плочата между браздите то да не се тегли силно в едната посока (навън или навътре) а да стои на едно място. Тази настройка не е съвсем точна защото съпротивлението на иглата търкаща в гладка част от плочата не е едно и също с това когато се движи в браздата но е добър ориентир. И така. После вече надявам се знаеш - ръчката близо до окачването на рамото се нарича микролифт с нея вдигаш и сваляш рамото без да го пипаш с ръка, това намалява шансовете да надраскаш плочата. Та така внимаваш като спускаш рамото иглата да не удари в ръба на плочата или да падне вън от него и това е. Но първо ремонта на обратната връзка по обороти. После ако имаш желание и умения ще говорим за предусилвателя, мога да ти предложа схема и съвети за изработката на такъв, както и ъпгрейди по грамофона в случай че се сблъскаш с някои проблеми които те дразнят. Грамофончето е хубаво но рядко става за експлоатация в оригиналния си вид, обикновено си иска едно известно количество модификации.
Ето схемата като за начало, по-късно ще потърся и упътване за 601 сега ти прикачам за 602:

61308-0

* Unitra-G602.rar (4564.94 kB - свалено 302 пъти.)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #2 -: 08 Ноември, 2016, 13:01:28 »
Честито за грамофона . Найстина добра машина . Когато кажат грамофон - си представям точно тоя . Отдавна го имах , с комплекта усилвател и колони , българско производство .  "hi fi stereo "
 Прецизна машинка е , и ще трябва да се узориш докато я настройш както трябва . Той Ориго , ти е написал  всичко квото е нужно .
 Радвам се , за придобивката ти .

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #3 -: 08 Ноември, 2016, 14:10:24 »
имам чувството, че много бързо се върти мотора   -естествено!!!При такова голямо предавателно отношение!Не е интересно с колко оборота се върти мотора-важното е белезите от стробоскопа да стоят!Виж първо образа от стробоскопа и дали може да се регулира от потенциометъра около средно положение.Направи това и след това докладвай. :empathy2:

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #4 -: 08 Ноември, 2016, 16:32:29 »
Сега гледах клипа и според мен се върти бързо.Като начало провери ВС211 за пробив Е-К. и дали свети лампичката под перфорирания диск.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #5 -: 08 Ноември, 2016, 19:13:39 »
Нека провери, но проблема е във фоторезистора :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #6 -: 08 Ноември, 2016, 23:17:02 »
лампичката свети, а фоточувствителният елемент беше лепен , щото се е бил отчупил залепих го на ново , ама явно нереагира на светлината, потенциометърът го въртях както видяхте на клипа няма промяна сякаш. Има си игличка ще я снимам и ще ви я покажа мисля , че си е здрава :)

origo, много благодаря за изчерпателната информация,  бе споменал нещо за към усилвателят , че е нужно да се направи, аз имам едно ретро комплектче усилвател тунер и касетофон  FISHER , на усилвателят си имам бутони AUX TUNER PHONO, това не е ли точно за грамофон,  да го мушна от зад в двата чинча за ляв и десен канал отбелязани с "phono" и това да е достатъчно :)
« Последна редакция: 08 Ноември, 2016, 23:29:01 от FAMICOM_87 »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #7 -: 08 Ноември, 2016, 23:33:50 »
Да, би трябвало да свирне прекрасно, това е грамофонен вход за магнитна доза по всяка вероятност!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #8 -: 08 Ноември, 2016, 23:55:15 »
Да, би трябвало да свирне прекрасно, това е грамофонен вход за магнитна доза по всяка вероятност!
Да  бре ще свирне "прекрасно"на Унитрата    диска е  винаги  "разбалансиран"  голяма рядкост е  да закове  оборотите  некадърно спретнат   грамофон е   СТУДИО 2   фантазия ,си е ,Имал съм  такива  неколко  ДА   отговарят  на ДИН    и свирят с   руски усилватели   и колонажи   но само  толкова !
Удрииии!!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #9 -: 15 Ноември, 2016, 20:25:00 »
Здравейте, онзи ден пробвах сензора с мултицета (слагам му на 2та извода сондите и меря постоянен волтаж, когато се осветява волтажа му пада , когато е на тъмно се увеличава, когато грамофона е изключен съответно няма напрежение.
Това ме навежда на логичното заключение , че все пак работи този сензор.
Значи когато е на тъмно максимума е около 13 волта, когато го осветя директно със светлина пада до около 3-4 волта, а когато си стои на местото и го осветява крушчицата през отворите дава към 8 волта стабилно, щото толкова бързо се върти, че все едно не се засенчва изопщо.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #10 -: 15 Ноември, 2016, 20:38:00 »
От измерванията които си направил наистина изглежда като да е добре тоя фоторезистор. Остава да кажеш по стробоскопичния растер дали наистина оборотите са повишени и съответно вече с измервания на контролните напрежения по схемата която съм ти дал да стигнеш до проблема. Провери това което ти каза колегата Ангел Симеонов дали не е пробил транзистора управляващ мотора. Просто премери в работен режим колко е пада на напрежение колектор-емитер. Премери и захранващото напрежение колко е, премери и дали потенциометъра за настройка на оборотите не е прекъснал. Виж и всичко по веригата за определяне на оборотите дали е читаво да няма лош контакт в превключвателя (бутоните отгоре). Провери дали и на 33 и на 45 все държи високи обороти или само на едните и така. После пиши. А на Груйо ще кажа да чуе моя грамофон пък после да се изказва за Унитрите. Не съм казал че е грамофон висша класа, но с малко пипване където трябва става страхотен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pilot_ts

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #11 -: 24 Март, 2020, 09:53:54 »
Ремонтирам такъв грамофон на мой познат.
Не задържа обороти.
Върти 5 мин правилно и после започва да ги променя.
Няко има ли опит с този феномен?

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #12 -: 24 Март, 2020, 11:07:17 »
Прочете ли добре поста над твоя? Димитър е описал всичко, което може да се случи. Аз първо бих сменил фоторезистора, а ако не е той- почистване на превключвателя, проверка на захранването и т.н.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #13 -: 24 Март, 2020, 12:24:11 »
Колеги , един  въпрос  имам .'Знае ли някои , защо е нужно  мотора да е правотоков , да има стабилизатори , стробоскопи , фоторезистори ?!
Защо мотора да не е ,   един хубав променливотоков мотор ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: грамофон UNITRA
« Отговор #14 -: 24 Март, 2020, 12:47:35 »
Защото променливотоковия е силно зависим от честотата на мрежовото напрежение.Тя не е стабилна.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
18 Отговора
4416 Прегледи
Последна публикация 27 Април, 2019, 09:44:08
от arni13
10 Отговора
2045 Прегледи
Последна публикация 10 Юли, 2020, 12:27:54
от origo
0 Отговора
845 Прегледи
Последна публикация 17 Май, 2023, 20:45:59
от kokoboko
1 Отговора
254 Прегледи
Последна публикация 28 Декември, 2023, 19:42:36
от silver_bolt
4 Отговора
283 Прегледи
Последна публикация 04 Февруари, 2024, 12:28:29
от nickolaycho

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |