| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Имам си SABA Konstanz  (Прочетена 3395 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Имам си SABA Konstanz
« -: 06 Февруари, 2017, 17:36:05 »
Честито  на мен ! Нямам думи да  опиша  вид  и свирня  поема  и  вход за  магнет  и  грамофон,  селективно УКВ   изход за 1 ?? говорител  нищо че е стерео !! Подозирах  какво  ще е  но  надмина всичките  ми  очаквания  ,има  чупено  на  десният  говорител  и си нямам идея  как да  го оправя  та чакам  предложения  .Следват снимки  кефете се !! И Видео 
« Последна редакция: 06 Февруари, 2017, 17:58:38 от gruyo »
Удрииии!!

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #1 -: 06 Февруари, 2017, 18:24:57 »
 :drinks: Честито !
Празния цъкол за някаква лампа ли е ?

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #2 -: 06 Февруари, 2017, 18:58:14 »
Май е за  уред за настройка не е за  лампа   требва да се  види по схемата  ,но  тия Шваби  как са  бачкали  ширпотребата  не е истина .Нема  такива  майстори.Пробвах  го и с грамофон  никакви  ядове свири  чудесно  майтапа е че  няма  баланс !!
« Последна редакция: 06 Февруари, 2017, 19:25:55 от gruyo »
Удрииии!!

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #3 -: 06 Февруари, 2017, 19:23:44 »
Честито!!! :good: :good: :good:
Точно SABA не е ширпотреба!!! Да не забравяме че техниката в бункера на Хитлер е била точно на тази фирма!!!

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #4 -: 06 Февруари, 2017, 19:28:45 »
Честито!!! :good: :good: :good:
Точно SABA не е ширпотреба!!! Да не забравяме че техниката в бункера на Хитлер е била точно на тази фирма!!!
Е поизхвърлих се   но  наистина   много свирна   незнам  какви са  говорителите  но  дават егати  дълбоката сцена    и то на 50 см  един  от друг  ,те такава  работа   съм чул  при  Оги  Грундига   шкафа  е  той е  ламбен и 10  пъти по "едър" ...Даже  и на  жената  и  хареса  !
« Последна редакция: 06 Февруари, 2017, 19:36:56 от gruyo »
Удрииии!!

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #5 -: 06 Февруари, 2017, 19:40:18 »
Прочети във Wiki, те са първите производители на електродинамични говорители в Германия!

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #6 -: 06 Февруари, 2017, 19:48:35 »
Прочети във Wiki, те са първите производители на електродинамични говорители в Германия!
;)  Е  това  го знам  и на практика  3 чифта  колонаж Саба  се  "мъдрят"  у дома  ,интересно  ми е за самите  елипси в радиото  сигур  пише  модел  но сърце  не дава  да  пипам  .... :master: :master:
Удрииии!!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #7 -: 06 Февруари, 2017, 21:59:17 »
             Честито! Имам лампова моно Констанс и съм очарован от звука, който прави.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #8 -: 07 Февруари, 2017, 01:32:53 »
За счупеното- изрезка от лист фазер със същата дебелина. Ходи в някой мебелен или дърводелски цех и се разрови в кошчето. После фурнироваш лепиш, лакираш и не се вижда повече от никой друг освен тебе...

Звука му... С тия електролити на 30 годинки е подобен на този дето е бил, та смятай още колко може да пее.

Крайните транзистори са масови и все още достъпни даже в БГ, което е добре. И да опука някой, евтино може да се оправи. за по 2лв парчето.

Напълно транзисторен е приемника, с германий.

Силата тука са Широколентовите елипси, явно ползват още от старото производство хартия и нови по-големи магнитни системи. Ако му разделиш обемите на говорителите от този на шасито, до задния капак с по едно парче шперплат или пдч,  стерео ефекта съвсем си идва на мястото и такава сцена ще чуеш че... не знам що не са ги разделяли фабрично(явно клас на техниката все пак имат и по-скъпи модели с обособени обеми) ама промяната е мноооого към по-добро.
« Последна редакция: 07 Февруари, 2017, 02:24:30 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #9 -: 07 Февруари, 2017, 16:15:30 »
Щото не за всички говорители е подходящо такова разделяне, особено за широколентови с лека мембрана и висока резонансна честота, както и висок Ку фактор, каквито вероятно са тези които са ползвани. Освен това, така се елиминират стоящите вълни от затворения обем, а акустичното късо спомага за по-равномерна ачх в малки помещения. Така че аз поне не се учудвам, че машинката има много истински звук.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #10 -: 07 Февруари, 2017, 17:43:46 »
Едно решение на тези акустични ядове от 80те  са вертикални прорези на задния капак на затворените обеми. Тука, мисля капака е перфориран така или иначе .
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #11 -: 07 Февруари, 2017, 18:52:29 »
Така или иначе и да разделиш обемите няма да подобриш нищо май. За ниските честоти обема вярно е общ но ти така или иначе нямаш канална разлика в баса, а и да имаш то тя не може да бъде определена на слух (направи си опит до колко херца чуваш от къде идва звука и от къде надолу вече не може да определиш източника). За високите честоти пък обема практически не играе особена роля, и без обем пак си ги излъчва самия високоговорител тъй като при тях акустично късо не може да се получи на вълните излизащи от зад и пред мембраната. Тъй че всякакви модификации на акустичото оформление ще се отразят негативно според мен.
Относно електролитите - би могло и да не са тръгнали сериозно тея кондензатори ако са качествени. Разбира се възможно е и да са заминали някои от тях. От друга страна схемата ако е добре направена ще толерира дори много сухи електролити. Давам пример от последния месец - Селена B211 отварям да сменям електролити. Прехвърлящите от радио частта към аудио усилвателя 5микрофарада, съхнали, съхнали че останал 100 - 200 нанофарада капацитет. И преди смяната и след смяната радиото си пее почти идентично, смятай толкова непретенциозно към капацитет и вътрешно съпротивление. Та и тук може да е така положението, разбира се е добре да се премерят поне за да се знае какво е състоянието им и да се планира замяна ако се налага.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #12 -: 08 Февруари, 2017, 10:57:05 »
Едно решение на тези акустични ядове от 80те  са вертикални прорези на задния капак на затворените обеми. Тука, мисля капака е перфориран така или иначе .
Да, всъщност тези прорези променят и параметрите на самия говорител и затова това се води като отделен тип акустично оформление, т.нар ПАС (панел с акустического сопротивления) или "Aperiodic". Предните "решетки", както и ситно перфорираните метални панели също са един вид ПАС и не са сложени само за красота.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #13 -: 08 Февруари, 2017, 10:58:34 »
Така или иначе и да разделиш обемите няма да подобриш нищо май. За ниските честоти обема вярно е общ но ти така или иначе нямаш канална разлика в баса, а и да имаш то тя не може да бъде определена на слух (направи си опит до колко херца чуваш от къде идва звука и от къде надолу вече не може да определиш източника). За високите честоти пък обема практически не играе особена роля, и без обем пак си ги излъчва самия високоговорител тъй като при тях акустично късо не може да се получи на вълните излизащи от зад и пред мембраната. Тъй че всякакви модификации на акустичото оформление ще се отразят негативно според мен.
+1
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен aksf

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: Sofia
Re: Имам си SABA Konstanz
« Отговор #14 -: 09 Февруари, 2017, 22:44:28 »

Силата тука са Широколентовите елипси, явно ползват още от старото производство хартия и нови по-големи магнитни системи.

При германците тези разсъждения не важат - те важат само за народи, при които няма постоянство, при които има "добри" и "лоши" периоди и т.н  :). На германците и през 1930-та година, и през 1980-та година аудио техниката им е на ниво, и ламповите им изделия свирят, и транзисторните им изделия свирят, няма вайкане по "добрите стари времена", нямат "златни" поколения, футболът им винаги е на ниво :), работят и изпипват нещата и затова винаги са еталон за качество.
Вижда се и елементната база - качествени въглеродни резистори, предимно точни и стабилни стирофлексни кондензатори и добри електролити.
« Последна редакция: 09 Февруари, 2017, 22:50:44 от aksf »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
1279 Прегледи
Последна публикация 22 Април, 2014, 15:36:46
от simo_
0 Отговора
1066 Прегледи
Последна публикация 29 Май, 2016, 22:16:10
от dragan
7 Отговора
1963 Прегледи
Последна публикация 04 Февруари, 2017, 14:21:01
от gruyo
SABA 230

Започната от faraon4eto Продавам

0 Отговора
704 Прегледи
Последна публикация 14 Януари, 2019, 20:39:12
от faraon4eto
2 Отговора
3428 Прегледи
Последна публикация 01 Април, 2019, 16:04:12
от azop_v

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |