| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.  (Прочетена 3340 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Въпреки, че не съм завършил на 100% всичко, сега имам време и реших да ви представя работата по реставрирането на радио Saba Export S-531 WL – 1935 г.

http://www.radiomuseum.org/r/saba_export_531wl.html

Не лош клас – с в.ч. предусилвател/ трисекционен възд. кондензатор,  6 лампи:
AF3, AK2, AF7, AB2, AL1, AZ1;  7 настройваеми кръга.
Много хитра механика за настройка и скалата – като издърпаш врътката за настройка и въртиш скоростта е много по-висока – за бързо преминаване в другия край на обхвата. За съжаление съединителят е изхабен и приплъзва, затова тази опция не работи.

Моделът е произвеждан за износ, може би внасян и в БГ. Радиото ми е подарък от познат. Състоянието – лошо, но поправимо, макар и доста трудоемко:
-   Долната (по-тясната) част на кутията дървото е изгнило, фурнирът за смяна;
-   Ръжда по шасито;
-   Счупени пластмасовите държачи на контактните пера на каналния превключвател;
-   Лампите налични, но в лошо техн. и визуално състояние;
-   Говорителят със сцепена и подлепвана с тиксо мембрана, но работи
-   Платът – здрав, но след изпиране остана на петна – не става;
-   Най-големият проблем – раздути и напукани цинково-калаени държачи на статорите на въздушния кондензатор, вследствие на което е променена значително стъпката на статорния набор и роторят е заклинен в статора. Счупени керамични изолационни плочки от едната страна на статора.
-   Липси: захранващ кабел със специфична щекерна плочка откъм капака на радиото; 2 изгорели скални лампи – за съжаление оригиналните са цветни за да свети зоната на всеки обхват в различен цвят – зелено, червено, синьо и грамофона в неизвестен за мен цвят.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #1 -: 16 Април, 2017, 15:04:23 »
Какво направих: Кутията в долната част остъргах до здраво, поизкърпих, доизградих ъгли и ръбове с поксипол, префурнировах. Шлайфане, тиково масло, пемза, шеллак – традиционни и скучни неща.
   Смених 3-те лампи във В.Ч. частта  и АZ1.
   Подлепих говорителя с хартия от мембрана – стана добре.
Почистих ръждата по шасито и корпуса на говорителя и др. детайли, облепих и боядисах.
Изградих нови държачи на контактните пера.

   Дълго време се чудих какво да правя с въздушния кондензатор и накрая реших да направя нов статор. Оказа се, че е типичен дефект, четох във немския Saba форум.

Намерих месингова шина 30Х1 mm за да може да се запоява с калай. Изработих ръчно ламелите за статора на шмиргел, като използвах пластини от стария статор за шаблон, пробих им по 4 отвора и с помащта на точни дистанционни пластини запоих пакетите на 3-те статора. След това изградих държачите до нужния габарит с поксопол, като вградих шестостенни колонки с вътрешна резба на необходимите места за закрепване като в оригинала. Всичко това беше възможно поради това, че стъпката е доста рехава – разстоянието между пластините на статора и ротора е 1 мм. Залепих счупените керамики и сглобих кондензатора заедно с 3-те интегрирани в него  тримера. Малко рихтовка, окончателно стягане и се получи. 3Х500 pF с незначителни разлики... Ей колко бързо го разказах! Изпълнението ми отне страшно много време. Толкова време не ми е отнемало друго радио за реставриране, като цяло.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #2 -: 16 Април, 2017, 15:24:50 »
Разбира се настроих радиото, което също не беше лесно. На къси вълни в н.ч. край спираше генерацията на хетеродина, това преборих с корекция в монтажа. Не се покриваше и обхвата и намалих с 1 навивка едната намотка на хетеродина, въпреки, че конструктивно изпълнението е на керамично тяло с канал за проводника и индуктивността е ненастройваема – няма ядро. Защо се наложи тази промяна за мене остава загадка. Но в крайна сметка обхватите са верни по скалата, има добра чувствителност и селективност. Можете да чуете и два клипа за приема на КВ и СВ. На дълги страшни смущения, няма никой, но така е и с другите ми апарати.

Можете да чуете как работи, макар, че още не е сглобено.
Прием на СВ:

 Прием на КВ:


Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #3 -: 16 Април, 2017, 15:26:41 »
Качвам снимки на липсващия захр. кабел и по-точно контактната плочка. Съзнавам, че много трудно ще се намери, следя и в Ebay от сума ти време, ама няма. Все пак, яко някой има такова нещо – купвам.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #4 -: 16 Април, 2017, 15:39:05 »
За това радио мога да напиша книга, но понеже ме мързи, ако има конкретни въпроси ще отговоря.
Ето почти-крайния му вид:

Впрочем  първата снимка е преди реставрацията на шасито отдолу, забравил съм да снимам след р-та, не ми се разглобява сега - сменени са кондензаторите и почистена ръждата.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #5 -: 16 Април, 2017, 15:39:55 »
...

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #6 -: 16 Април, 2017, 19:59:00 »
 :bravo: :bravo: :bravo:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #7 -: 16 Април, 2017, 20:15:03 »
Невероятна реставрация, и възтановяването на кондензатора е достойно за адмириране.
Не мога да се насладя на майсторската перфектна работа.
Браво Владо  :bravo: .

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #8 -: 16 Април, 2017, 20:39:14 »
реших да ви представя работата по реставрирането на радио

Освен възможностите на добър радиотехник и механик, трябва да имаш и дар слово, пък и желание.
Казваш, можеш да напишеш книга. Би трябвало и аз да мога да напиша книга за всеки от реставрираните повече от 80 магнетофона. Трябва, но не мога и да помисля за такова описание на реставрация.
Браво!

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #9 -: 16 Април, 2017, 20:51:52 »
 :hi: :bravo: :bravo: :bravo:

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1617
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #10 -: 16 Април, 2017, 21:06:09 »
Много високо вдигна летвата. Ще ни заболят шиповете във вратовете да зяпаме нагоре. :hi:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #11 -: 16 Април, 2017, 21:54:46 »
Ти знаеш ли какво си? Един истински реставратор, майстор на радиото. Виждам случай след случай, включително и огромния ти жест към мен, как в ръцете ти радиа, които биха отказали повечето от нас, не само се прераждат, но и в твоята работа разкриват изконното си начало - замисълът на гордия инженер, нежните ръце на жените монтажнички в цеха, силния поглед на гордия шеф на компанията, блясъкът в очите на новия собственик... Ти не само ремонтираш и възстановяваш радиоапаратите, ти пренасяш цял отрязък от историята в днешни дни! Имаш огромното ми уважение! Радиото блести! А променливия, казано по модерному - кърти!  :hi: :drinks: :good:
« Последна редакция: 16 Април, 2017, 22:05:59 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #12 -: 16 Април, 2017, 22:13:26 »
Наистина съвършенство!!! :good: :good: :good: :bravo: :bravo: :bravo:
А след Билян, нищо повече не мога да добавя!!! :bravo: :bravo: :bravo:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #13 -: 17 Април, 2017, 10:17:18 »
Колеги, удовлетворението ми е още по-голямо след вашите реакции! Благодаря за добрите думи на всички, които писаха в темата по-горе!
Биляне, още малко и щях да се изчервя :D Благодаря ти!  :drinks:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставриране на радио Saba S-531 WL 1935 г.
« Отговор #14 -: 28 Януари, 2022, 23:31:40 »
Лищсващият захранващ кабел със щекер и специфичната плочка на волтажния разпределител отдавна е намерен и закупен, сега видях в темата, че не съм се похвалил. Така, че радиото е окомплектовано.
Около 2 години следих в Ebay, докато се появи тази джага.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
3412 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:38:03
от dobringeorgiev
13 Отговора
4981 Прегледи
Последна публикация 14 Ноември, 2014, 10:35:57
от simo_
6 Отговора
1759 Прегледи
Последна публикация 06 Септември, 2015, 23:18:33
от GRIDLIC
0 Отговора
606 Прегледи
Последна публикация 02 Юли, 2017, 00:38:11
от GRIDLIC
0 Отговора
294 Прегледи
Последна публикация 21 Май, 2020, 10:55:53
от Deltichko

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |