| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся Схема за Електронен будилник электроника 6.15-02  (Прочетена 9657 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Въпросното устройство попадна при мен със 5 свалени елемнта,

- Транзистор -единствен в схемата ( оранжев на втората снимка, пак не знаен)

-Стабилитрон диод Д814 незнаен индекс ( не знам на колко волта трябва да е стабилитрона)

-Пиезо зумер

-2 броя резистори незнайна стойност

Тези елементи и стойностите им ме интересуват, за да го подкарам ?!?


Бяха свалени и 2 конддензатора червени по 68 нано, но тях ги видях по снимките и монтирах

Това е реална снимка на моето устройство:
70355-0

Това е снимка от нета, на най-близкия който намерих с разлика ключета от задната страна на платката, при мен са отпред:
70357-1

Намерих и доста схеми в нета, но , нито една с 3 диода Д814 + 1 транзистор... каквото е моето устроиство









« Последна редакция: 08 Април, 2017, 18:05:26 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Защо да е незнаен,силициев pnp транзистор от преди 30-40 години.КТ361Д http://katod-anod.ru/rd/kt361 На диодите пише Д814Д стабилитрони от 11.5 до 14 волта.Другия транзистор е на захранването отзад на часовника.Правили са ги няколко завода и са разполагали елементите по свой начин.Схемата е това.Обикновено дефектира К176ИЕ18,провери и кварца до нея дали генерира.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Тъкмо пишех,кт361д ако на корпуса пише Д.Рядко срещан 361 за разлика от кт315.
73!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Руснаците са решили въпроса с тях по лесен начин,слагат буквата в средата на корпуса и знаеш че това е брат му на КТ315.Корпуса е същия и понякога може да ги объркаш,ако има съмнения мериш кой е pnp и кой npn.Универсален транзистор и може да го замениш с почти всеки маломощен силициев pnp  транзистор.Много рядко деградират от годините.Имам К176ИД3 ако допреш до нея.Да те предупредя тая 176 серия е чувствителна към статично електричество.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Е тука е средния, нямам друг транзистор по платката  хора, няма и място за друг, нито от задната страна нито под дисплея.

На моя часовник има само един транзистор и тая схема не отговаря въобще проследих му пътените транзистора се ползва за пиезо зумера така че е кт361д прави сте,

тука има грец на схемата, при мене НЯМА, изправянето е с 3 диода: д814д, д814г, Третия е свален Д814( предполагам но не занам точно кой индекс а се плзва изправеното от него  платката за нещо )...
Последния резизтор преди д814ките също е свален от платката.

« Последна редакция: 08 Април, 2017, 20:45:42 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
д814д, д814г не са изправителни диоди,има отделен изправител.Има обаче и друг вариант,да е част от друга техника,например много програмна радиоточка.Там взима от захранването на усилвателя.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
д814 тука се използват за изправяне,  3 от тях, виж че отиват на филтровите елктролити пътеките след тях на снимката,  Щото други диоди на платката са само ценери.

Няма да споря, кавото съм казал съм го проверил, тая схема не отговаря, аз с нея почнах. Търся точната схема на тоя часовник. Ако беше лесно намираема, нямаше да  пускам тема.

търся точната схема, не е част от никаква техника има си оригинален захранващ кабел и кутийка, бода го в контакта отоплението на  VFD дисплея работи.

както казах, търся схемата на электроника 6.15-02
« Последна редакция: 08 Април, 2017, 21:17:46 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Липсващия транзистор е КТ361Д (pnp, VT2), ценеровият диод е Д814В (VD8), единият резисторът липсва и на посочените по-долу снимки, а другият (съдейки по наличния на твоята снимка и вероятната схема) е мощният резистор 160 ома.

https://www.circuitsonline.net/forum/view/128713  (снимките в края на страницата)

Схемата е много вероятно тази, с "оптимизация" схемата около ключовите транзистори VT1,VT3 (липсват).
« Последна редакция: 08 Април, 2017, 21:52:42 от veso74 »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
 :bravo: за инфото.

диода е д814В, тоест в момента търся да изровя някакъв 10в ценер да го заместя.

Извинения на колегата lz2xl , има грец от стъклени диоди, изглеждат като ценери... :blush:

-Търси се стойността на големия зелен резистор до  диода, маркировката му е 8606 по снимка.

И понеже тази платка е малко по различна от моята възникват следните въпроси:

1. При схемата на кварца, на моята платка има кондензатор, който на платката от снимките на подобен часовник липсва
2. На същото място  имам липсващ резистор , който не знам какъв е.
3. На същото място има резистор 18м ома, а на снимката на подобния резистора е 10м поне така го чета от снимката

70389-0




Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Липсващият сив кондензатор на снимката МОЙ горе е подборен между 12 до 24 пф или повече.Кондензатора е подборен ,с него се настройва точно честотата на резонатора.Възможно е да липсва,слага се ако трябва и се подбира при настройка.Резистора който е отбелязан с ?? е 200 килоома.Диода който липсва е или Д814Б или Д814Д.С втория индикацията ще свети малко по силно.Резистора ??  които липсва и на другата снимка е зелен на цвят е 160 ома 0.5 вата,има и батерия 9 волта която е за часовника.Сега погледнах за мегаомния резистор,зависи от К176ИЕ18.Слагат до 20 мегаома.с 18 мегаома трябва да работи.
« Последна редакция: 08 Април, 2017, 23:31:10 от lz2xl »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
диода е с индекс В, д814В,  вижда се индекса на снимката -подобен. ще слоца последователно 2 ценера на ZPD 5.1 , и ще докарам така 10.2v
,че нямам ценери за 10в


За резисторите , дано си прав, ще ги наредя и ще видим.


И има една голяма проблемация, часовника е за 220волта, а сме на мрежово 240.

По форумите четох как друг потребител го е забол в 240 и първината на трафа му е заминала...
Аз в момента ползвам разделителен траф  който докарва вторична 220, ама като реша да го преместя на друг  няма да стане, та въпроса ми е , какво гасящо съпротивление да подбера на първичната на трафа????? че да става за 240в...


Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Голям е разброса на Д814-та серия.За това за по сериозни неща започнаха навремето да правят серията КСххх .Не би трябвало да има проблем със захранването на 240 волта,тока не е голям в първичната.Пробвай с някакво съпротивение 100-200 ома последователно на първичната,виж колко ще иска.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
160 ома 0.5 вата е големия зелен резистор до д814 така ли?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Това трябва да е.

70407-0

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
ок, сложих ги,

Ще видим дали ще запали за сега без транзистора и пиезо зумера който го нямам....

Чудно ми е с обикновеннно пиезо зумерче от пластмасовите черните ще стане ми номера?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |