| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Апогей БК 01Ц  (Прочетена 6910 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Апогей БК 01Ц
« -: 03 Май, 2017, 08:20:29 »
Новата ми придобивка.Чисто нов неразпечатван 8 битов компютър.Измина дълъг път от Москва през Кишенев и накрая тази сутрин в София.
Това е клон на Радио 86рк,разликата е че само този клон е с цветно изображение.
Машинката е произведена през 1993г. и напълно очаквано да има проблем(поръчах нетествана машина заради низката цена).
Пломбите си бяха намясто,всичко упаковано и мирише на ново.Пълна документация със схема и книжки обучаващи на програмиране.Касетите са със софтуер и игри.
При включване се опитва да изкара картина(мигат букви и чертае квадрати),прилича на проблем с памета.Първо ще подменя капацитетите на захранването и след това ще се заема с останалото.Всички чипове ги имам като резерва.Ромовете все ще ги има в нета.
Имам "огромен" опит в ремонта на Радио 86рк(виж темата за Радио 86рк)  :rofl:.Този е малко по-сложен заради допълнителна епромка и цветен режим.
Платката изглежда ремонтирана но това е фабрично.

Вижте в края
« Последна редакция: 03 Май, 2017, 08:41:34 от lz1tka »
73!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #1 -: 03 Май, 2017, 10:10:47 »
 :good: КРАСОТА, ЧЕСТИТО!!!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #2 -: 03 Май, 2017, 17:43:33 »
Еха супер е!  :D 8)  Тия жици вътре верно са си заводски , доста стара електроника има доработки така просто с жици  :master2:
Инче странно как има проблем след като е чисто нива и никога не отваряна, и от горе на всичко доработвана, възможно ли е от времето освен кондерите нещо, да даде дефект, без да е палено никога?!  :unknown:
Дано го подкараш :)  :flag_of_truce:
Интересно, вътре платката няма солдер маска, което прави твоят "сделан" комп съвсем автентичен и неразличим от оригиналният  :hi:

П.С
Като погледнах темата за момент помислих, че си си направил корпус за твоята машинка  :blush:

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #3 -: 03 Май, 2017, 19:50:34 »
честито !   много добре изглежда !

от къде го взе ако не е тайна ?  от Москва ли , гледам има обяви на Авито ...
ако е там където аз гледам продават и "проверени"  но дали имат предвид работещ ....
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #4 -: 03 Май, 2017, 22:25:18 »
Благодаря!
Купен е в Москва от продавачите на сайта zx-спектрум(там се предлага без международна доставка).После през познат докаран до Молдова и друг познат до София.Хората си пишат че непроверените са евтини, обаче работещите стигат до 3 пъти по висока цена!Не са в добро състояние,държани са навлажно,дори чистих окислен калай наместа.
Говорих с колегата и се оказа че навремето са правили номера като сега с айфоните.Ремонтирана платка слагали по нови кутии и заминава в магазина като ново.Масов проблем са били калпавите и окъсени писти.Тази платка има десетки следи за премахнати окъсявания и това е от завода.
Проверените със сигурност са изправни.
Апогея го подкарах,оказа се дефектирала к555кп11 (опита с радио86рк си каза думата).Нямам по добра снимка.
Обаче се оказа че гумичките на клавиатурата са доста кофти,някой се сдървиха и неработят.Гумата е добре но проводящата повърхност се е скапала.С какво може да се оправят?,само не и с настърган молив :).От проведените тестове единствения останал проблем е с клавиатурата.


73!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #5 -: 03 Май, 2017, 22:31:24 »
Не,молив в никаъв случай.Отлага се по контактните повърхности.Има такъв кит за ремонт за дистанционни,струва два три лева.Такова ползвам,няма проблем.
http://www.welectronics.eu/Default.asp?m=artinfo&ArticleID=1984http://www.elcomp68.com/gumichki-za-distantsionno-upravlenie-p39362/?param_beg=0&porder=price&poffset=5&mode=list&range_curr_arr_j=%7B%22h0%22%3A%221.50%3B%3B%3B59.00%22%7D
http://www.hit-electronics.com/za-vas-tehnici/rezervni-chasti/drugi-rezervni-moduli-grupa/kontaktni-gumichki-za-rc-8040.htm
Купих такова като на снимката преди време за няколко лева и където съм слагал няма проблем.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #6 -: 03 Май, 2017, 22:36:40 »
Има такъв кит за ремонт за дистанционни,струва два три лева
Благодаря!
Добра идея ще си поръчам още утре.
73!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #7 -: 03 Май, 2017, 22:45:07 »
Има една тънкост,лепилото е на силиконова основа и залепва окончателно за около 5-6 часа.За това пък е много пластично и гъвкаво.Преди да залепиш новата трябва с много остър макетен нож да отрежеш старата гумичка.Нищо сложно.Ако ползваш молив не се получава защото се размазва и след няколко натискания остава на платката и дава постоянен контакт.Тук го купих от магазин Радиус,струваше 3-4 лева или нещо такова.Успех :)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #8 -: 05 Май, 2017, 23:08:22 »
Има една тънкост,лепилото е на силиконова основа и залепва окончателно за около 5-6 часа.
Залепих новите гумички,изчаках няколко часа и мъкааааа.Което не е работило пак неработи.При късо сработват но иначе не,реших да понадера върху платката и чудото стана.Изглежда се получи върху пътечките някакъв окис,след лекото дране всеки бутон проработи.Направих тест на паметта и е наред.Поредния проект  е РОМ памет със софтуер за да не си играя с дека и касетите.Но определено ще тествам първа касетите защото чипа за РОМ памета AT49F040 ще престигне след месец от китай ,след това програмиране...дълга и широка ако се намери програматор.
Важното е че компа вече е ремонтиран с работеща клавиатура и чака софтуер. :good:
73!

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #9 -: 05 Май, 2017, 23:32:54 »
защото чипа за РОМ памета AT49F040 ще престигне след месец от китай ,след това програмиране...дълга и широка ако се намери програматор.
Аз по-малки чипове имам (20, 30), ама ти търсеше 40-ка. Но ако закъсаш за програматор - знаеш къде съм  :drinks:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #10 -: 07 Май, 2017, 17:14:07 »
Аз по-малки чипове имам (20, 30), ама ти търсеше 40-ка. Но ако закъсаш за програматор - знаеш къде съм  :drinks:
Благодаря Габо,поръчах такива от китай,твоя AT49F020(и този може да свърши работа с 256kb) с какъв корпус е?Тези които поръчах са DIP.Програматор се намери но е за PLCC корпус.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #11 -: 07 Май, 2017, 18:00:27 »
Етого и проблемни съветски чип заради който Апогея неискаше да проработи.
Може на някой да му потрябва инфото.Сменен е с LS серия.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #12 -: 09 Май, 2017, 00:58:28 »
Напредъка е налице при загубени няколко часа мъки.
Компютъра има доста добра документация,обяснено много внимателно за асемблера и бейсика.Има примери и програмки,кофти печат ама се чете.
Реших да заредя и тествам някоя програма от дека,първата касета с програми на асемблер показа добър аудио сигнал.В книжката при четене пише че трябва да се натисне цифрата 1 при четене от магнитофон обаче.Два часа натискане на 1-цата,сменен триглав дек Техникс с Маяк 223 стерео,ровене по схемата за проблем с предусилватела...ефекта никакъв.Решавам все пак да поразгледам другите книжки и направо изтръпнах.Там където в основната книжка пишат че зареждането става с цифра 1 в спомагателните се споменава буквата I(ОТК-то е проспало).След смяна на символа първия опит е успешен  :D,поиграх си на тетрис,колички и още няколко игрички.Това е от касетата с игрите,втората касета с Бейскика се оказа заминала.Аудиото(пищенето) е доста слабо и дори нестига до 0 db по индикация.Касетата си е заминала,отделно дека си я намачка точно на бейсика...Както и да е компа бачка.
Картината се излъчва от RF модулатор,реших да врътна за контраст.Уж се подобри за момент ама компа се разпуши.Добре че в захранването е вградена функция за мерене на напряжения.По точно ако нещо не е наред захранването се гаси само(това толкова липсва на съвремените дъна).Подпали се дросел на дъното,оказа се отговаряш за захранването на модулатора.Проблема с модулатора бе че екранировката на кабела е допряла до захранването.
След оправяне на късото машината продължи безпроблемна работа.Бях изтръпнал за втори път имайки пред себе си дежаву с радио 86рк.
Ето фото на една партия шах,цветноста я няма,още не съм я подкарал.
Нема такава галимация като четене и запис от касети...РОМ-а е задължителен!

Допълвам за колегите решили да си купи същия комп(цена в Москва 50 лв без доставка,непроверен за работа).
Грешна инструкция,при опит на четене от касета се натиска точно преди зареждането на програмата бутон I и после бутон ВК.Екрана се гаси и след зареждането на програмата компа изписуква.

« Последна редакция: 09 Май, 2017, 01:13:22 от lz1tka »
73!

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #13 -: 09 Май, 2017, 13:25:36 »
аз само като чета изтръпнах, а какво ти е било на теб ...представям си ... като е изпушил
ужасно преживяване

Ти РОм ще правиш , гледах че и с СД карта имаше устройство ...  от същия човек дето е правил РОМ-а , той си е позатрил "git-hub"-а , но сигурно ги има из интернет схемите и имиджите?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Апогей БК 01Ц
« Отговор #14 -: 09 Май, 2017, 19:40:27 »
Благодаря Габо,поръчах такива от китай,твоя AT49F020(и този може да свърши работа с 256kb) с какъв корпус е?Тези които поръчах са DIP.Програматор се намери но е за PLCC корпус.
Имал съм и 40-ка, ама друг модел
72538-0
Ако някоя от тези ти върши работа, твоя е, барабар със запис който искаш, имам цокли за почти всички видове памети.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |