| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Самоделен радиоприемник  (Прочетена 12378 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #15 -: 31 Май, 2017, 20:51:53 »
Някоя от тези схеми ще свърши ли работа? На мястото на слушалките може ли да има НЧУ и високоговорител?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #16 -: 31 Май, 2017, 21:10:10 »
Не искам да ти поливам ентусиазма със студена вода, сигурен съм че всеки е започнал с елементарни схемки естествено. Но при положение че искаш така добре изпипана кутия не върви вътре да е схема на която трябва да и баеш за да хване нещо. Истината е че тези схемки които си постнал са прекрасни като за начинаещ на твоето ниво, но няма да ти харесат като представяне та да се мъдрят в така замислената от теб прекрасна кутия. Смятам че ако искаш да е така добре направена кутията следва вътре да се намърда хубав FM/AM приемник с прилични параметри. Естествено все още не си дорасъл нивото за изцяло самоделен такъв, та не знам какъв съвет да ти дам. Най-добрия който ми идва на ума е - зарежи засега кутията като цяло. Поиграй си с различни схемки и виж как работят, като ти хареса някоя как работи (ако) ще мислиш да я поместваш в кутия. От постнатите схеми не очаквай по-добро представяне от еднотранзисторния ти УКВ приемник.
Иначе на въпроса ти - да, теоретично може на мястото на слушалката да се постави НЧУ.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #17 -: 31 Май, 2017, 22:01:46 »
Ако това ти се струва сложно:
* volksempfaenger_dke_38_gw.pdf (143.01 kB - свалено 144 пъти.)
* volksontvanger_dke38_deutscher-kleinempfanger_ac-.dc_receiver_1938_sm.pdf (135.99 kB - свалено 107 пъти.)
не знам как ще се справиш е тези транзисторни схеми!!!
Във форума има хора реставрирали ДКЕ-та и ще може да разчиташ на помощ.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #18 -: 01 Юни, 2017, 06:56:09 »
Даката пак пита и не слуша... но с това сме свиканали  :D
Дака, казвам пак и е за последно - ако не искаш да се откажеш по средата и да направиш нещата като хората -
1) Проучи съществуващите конструкции
2) Избери най-лесна за изпълнение в домашни условия или комбинация от решения, добра за теб
3) Избери схема на НЧУ и регулируемо стабилизирано захранване, което да вградиш за постояно в утията
4) Направи кутията и НЧУ/захранване, вгради ги, като си оставиш конектор за ВЧ блок
5) ЧАК ТОГАВА ЩЕ МИСЛИШ КАКВИ ВЧ СХЕМИ ДА ПРАВИШ и ще може да ги сменяш лесно, бързо и без да омазваш утията постоянно
Схемите, които си показал са слабички като приемници, но може да устанеш удивен дори от тях, там където живееш. Може някоя от тях да ти е първи ВЧ модул съвсем спокойно. Но нека да КАРАМЕ ПОДРЕД. Нищо хубаво не е станало с бързане, цепене на завои и бягане през глава. Никога. Нека си уважаваме времето и усилията и да не ти повтаряме елементарни истини по 100 пъти.
Моля Ви хора, не му предлагайте лампови схеми. Как иждате един човек с малко опит да лепи схема с 300 волта анодно и пряка връзка с мрежата?!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #19 -: 01 Юни, 2017, 09:02:31 »
ahedproductions е казал всичко.
Кутия с добра акустика,
качествен високоговорител и НЧУ,
регулируемо захранване за включване на различни ВЧ и МЧ блокове с FM и АМ с интегрални схеми (модули).
Радиото освен красива ретрокутия е добре да има и качествен звук, което обаче е и въпрос на избор !

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #20 -: 04 Юни, 2017, 10:43:53 »
Реших го, ще действам както вие ме съветвате. Като за начало си харесах една схема на НЧУ. Според вас става ли?

74238-0

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #21 -: 04 Юни, 2017, 11:23:02 »
Само за вдъхновение виж тук за какво иде реч: http://www.kn34pc.com/construct/petko_petkov_retro_radio.html
Този е истински талант!  8)

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #22 -: 04 Юни, 2017, 14:45:16 »
Кръстане, не всеки има подръка нужните инструменти и условия да направи това за което мечтае!
Човекът е вложил, цялото си сърце и талант за да направи това което е на снимките, за което би трябвало да буди само адмирации, а не насмешка.
Колкото до проекта на Даката... Ако вече има готова идея, с удоволствие, бих му помогнал с реализацията и с инструменти, и материали и опит. Хубаво е, когато човек имам мечти , и желание да та твори, и е хубаво когато има и хора които му помагат да ги сбъдне!  :hi:
Омраз!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #23 -: 04 Юни, 2017, 14:51:12 »
Дака, не искаш ли да ползваш ИС в крайното стъпало по НЧ? Има една много хубава, аз я ползвам много - https://store.comet.bg/CatalogueFarnell/Product/1263637/ - 2.8 вата е, има резерв за мощност, клас Д е, върви студен и харчи малко ток. Така ще можеш да се концентрира върху предусилвателя, захранването и ВЧ частта. Мога да ти го поръчам и да ти го пратя ако искаш. Иначе предусилвател с TL071, захранване с LM317 и външен трансформаторен адаптер, че да няма полета в кутията и ще запее на 20 езика!
А тая схема е малко глупава по принцип и не е добро решение, според мен. Дадох ти книгата да гледаш конструкция и ВЧ части, НЧУ и захранването там не са на ниво, поне не и днес.
Не бих нарекъл това от линка вдъхновение.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #24 -: 04 Юни, 2017, 15:38:25 »
Е, ти пък усилвател клас Д за радио на средни вълни? Едно че звучи еретично, пък много по-важното е че работи в ключов режим на високи честоти и съм сигурен че ще причинява малко или много нечиста работа на радиоприемника. Какъв ще му е кефа да започне с интегрален НЧУ (макар че и моят първи беше интегрален) но все си мисля че е добре да започне с елементарна но глупакоустойчива схемка с дискретни елементи. Има много схеми изпълними с по 5 транзистора:
http://www.ecircuitcenter.com/Circuits_Audio_Amp/Basic_Amplifier/Basic_Audio_Amplifier.htm
Аз на тази схема бих вкарал bootstrap вместо RC3 за да се увеличи максималната амплитуда на изходното напрежение за положителната полувълна.
Ако пък все пак ще е интегрален, нека е нещо в клас АБ. Не мисля че клас Д и самоделен приемник в ретро стил се връзват в едно изречение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #25 -: 04 Юни, 2017, 15:55:49 »
Вие  съвсем го ошашавихте с вашите добронамерени съвети.Той,човека си е намерил схеми  ,с които смята че може да се справи.По-добре му дайте съвет за изработка на бобините.Спомням си ,че навремето най-много се плашех от тях.Другото е да спазва емитер ,база,колектор.Първото ми нещо не тръгна заради лоши спойки.Дойде вълшебник,бутна тук-там с поялника и чудо.Чу се глас!Не знам при него дали работи нещо на СВ.При нас съседите все искат да им погледна ВЕФ или Селена защото се била счупила и нищо не хващала.Нивото масово е такова,че не можеш да им обясниш,че има различни обхвати и СВ го пиши умрял.
« Последна редакция: 04 Юни, 2017, 16:01:12 от chav_chav »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #26 -: 04 Юни, 2017, 16:57:18 »
Неговата схема на НЧУ може и да е по силите му, но не е за препоръчване тъй като резултатите ще са лоши, но ако това е единствения му шанс да извърви пътя към успеха, нека започне с нея. Нека първо пусне успешно едно НЧУ пък после ще говорим за приемната част, бобини и други работи. Но е вярно, от сега трябва да се подготви за неуспехи, защото не всяка схема в началото тръгва и това не бива да го отказва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #27 -: 04 Юни, 2017, 18:04:31 »
Абе, не знам, вече тотално се обърках. Всеки дава различни идеи и не знам кого да слушам. :D :) :crazy: Тази схема, дето предложих, е от книгата "Радио и телевизия за самостоятелни занимания" на Лотар Кьониг. По принцип от една страна е хубаво да е изцяло ретро, но пък от друга явно с ретро компоненти ще е трудно за реализиране от мен. :unknown:
Аз съм на село и мога да се похваля с чисти СВ, KВ и ДВ диапазони.

Колкото до проекта на Даката... Ако вече има готова идея, с удоволствие, бих му помогнал с реализацията и с инструменти, и материали и опит.

Е, благодаря, колега, ама си далече. :blush:

и е хубаво когато има и хора които му помагат да ги сбъдне!

Да, голям късметлия съм! Попаднах в добър форум със съпричастни членове, които винаги ми помагат въпреки моите незнания и неспособности като начинаещ. :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #28 -: 05 Юни, 2017, 11:35:02 »
Дака, мисля да решим въпроса по този начин: изреждаш ми всички транзистори които имаш в момента при теб, и аз ти съставям схема на прост НЧУ който да направиш с наличните транзистори. Ако се налага ще променим елементната база и ще закупим нови, но ако може да стане с твоите, защо не.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #29 -: 05 Юни, 2017, 13:18:36 »
Нека си реши Даката как да процедира и по кой начин. Който избере ще помагаме.
Аз мисля, че ако имаш високата цел да направиш нещо добро, не ползваш каквото ти се търкаля, а каквото е правилно да ползваш. Ти хубаво ще му измислиш схема, ама дали ще може да я подкара? Няма техника, няма скоп, няма източник да го пробва. Няма с какво да види какво излиза. Точно за това му предлагам готово и лесно решение за захранване и НЧ, че да се концентрира върху ВЧ-то.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |