| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Винтоверт - захранване  (Прочетена 15282 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #30 -: 07 Декември, 2017, 16:37:28 »
Като на трансформатора. Дали токът ще е променлив или ще е накъсан от котвата, резултатът е един и същ. Винаги има някакво остатъчно намагнитване. Филтриращите кондензатори трябва да са напаснати с индуктивността на мотора и т.н. Батерията не е склонна към резонансни явления.

Все едно. Направете сами оценка какъв е размерът на един акумулатор със 700 ампера стартерен ток (това е малък автомобилен акумулатор) и на станция, която да осигури същия ток за запалването на автомобила. Понеже законите на физиката са неизменни, то и за винтоверттите съотношението трябва да е същото, ако целта е запазване на въртящия момент.
73 de LZ2VL

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #31 -: 07 Декември, 2017, 16:57:29 »
Дали ще повярваш, че размерите на стартерно-зарядно устройсто с ток 700А при 11 волта е с приблизителни размери както и един 72А/ч акумулатор, само дето тежи три пъти по-малко. Сега не ми казвай че при 700Ампера акумулатора може да "държи" повече от 11 волта.

ПП Това за резонансите и филтърните кондензатори, ще се направя че не съм го прочел :drinks:

Отпеснахме се от темата.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #32 -: 07 Декември, 2017, 17:18:18 »
Всеки чете каквото прецени. И да, ще кажа, че акумулаторът държи толкова като ток, колкото е площта на плочата му и толкова като напрежение, каквато е химията му и разреждането му. Акумулаторите са с много ниско вътрешно съпротивление когато са заредени. Мога да дам пример с оловни клетки с плътни електроди, на които производителят им гарантира трисекунден разряд с отдаване на целия капацитет, без повреждане на клетката.  За R/L в постояннотоковите двигатели съм съгласен. Отплесване от темата е. Аз се оттеглям, за мен тя загуби привлекателност. Би била интересна, ако се разискваше имитатор на литиева батерия с възможност за осигуряване на ток в много широки граници при почти неизменно изходно напрежение и т.н.
73 de LZ2VL

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #33 -: 07 Декември, 2017, 17:25:33 »
Дай пример, аз съм любознателен.
Не съм виждал / прочел/ за такива акумулатори. И всъщност къде намират приложение или са лаболаторни проби все още.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #34 -: 07 Декември, 2017, 18:11:20 »
При мен на работа са такива. Осигуряват за много часове захранване с 220 волта постоянен ток РЗА, аварийно осветление и ред други консуматори на една разпределителна уредба на АЕЦ. Мога в понеделник да им издиря заводската инструкция. Под никакъв предлог не са нови или експериментални. Вече са на 20 години и са за подмяна. Производителят ги води акумулатори с елемент на Плант, но това е рекламен трик, защото това е много стара технология.
Нещо такова:
73 de LZ2VL

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #35 -: 07 Декември, 2017, 18:33:25 »
И тези дават за три секунди целия си капацитет?
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #36 -: 07 Декември, 2017, 18:54:35 »
При приемането производителя предложи дори да го демонстрира. Не сме го искали, защото за нас това е безсмислен режим на работа. Редовно се правят проверки за доказване на капацитета, като май да се правеха на десет часов разряд, защото това ни е нужно. Работи се до достигане на някакво минимално напрежение на най-слабата клетка, което предполага неприемливото и вътрешно съпротивление. Това ще влоши използваемостта на цялата батерия, защото е свързана последователно за получаване на 220 волта. Правена е и реалистична проба, като докладът се мотаеше свободно в Интернет.

Да, при такава площ на плочата няма причини да се безпокои човек за тока, който ще протече през нея, и механичната и издръжливост. Говорим за примерно 1500 кв.см. на плоча, ако не и повече. Няма такъв изправител, който да може да осигури такъв пиков ток, а лавинно изключване с необходимост от сериозен ток с минимален пад на напрежение за много кратко време е напълно възможен сценарий. Това означава, че примерно 5000 релета са решили да се включат в рамките на половин секунда, като всяко от тях си има намагнитване, обратен ток и т.н. Трябва сериозен акумулатор, който да укроти всичко това. С кондензатори е абсурд.
73 de LZ2VL

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #37 -: 07 Декември, 2017, 19:41:02 »
Те могат и да успеят да си отдадат капацитета за 3 сек. без да се повредят, но със сигурност този капацитет ще е вероятно около 1/10 от този при 10 часов разряд. За справка - закона на Peukert:
https://en.wikipedia.org/wiki/Peukert%27s_law
То точно това е основното преимущество на оловния акумулатор за момента - може да отдава голяма мощност за единица обем и тегло. Говори се само за параметъра мощност, не енергия, ясно е че е почти в края на списъка по енергийна плътност. И тази неприятна зависимост на използваемия капацитет в зависимост от скоростта на разряд... но се отплеснахме. Истина е че в момента с импулсните захранвания е възможно постигането на еквивалентни параметри като ток и мощност като на батерия. Проблема е по-скоро друг - при големи товари батерията кляка но не гори, докато импулсното си има лимит, достигне ли се сработва защитата и рязко спада товароносимостта, за това трябва да се проектира така че да не се достига лимита му и съответно не е необходимо топлинно оразмеряване за работа на такава мощност повече от няколко десетки секунди, аналогично с акумулатора който ще се разреди след толкова време.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #38 -: 07 Декември, 2017, 20:05:05 »
Чета,чета и си мисля:дали заглавието на темата беше захранване на мотора на подводница или на совалка....Какво сложно има в сериозен траф и грец и кондензатор.Не бяха подмагнитвания,резонанси импулсни,акумулатори за аварийни захранвания в ядрени централи...Необходимо е един винтоверт с клекнала батерия да се захрани от мрежата.Разбира се това да стане с най-малко средства.Снимах моето но като чета май ще се откажа да сложа снимките.За мене си е добре защото за него не съм дал нито една стотинка и години наред работя с него.Нека се насочим в практични прости неща.Лека вечер на всички и нека се придържаме към темата!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #39 -: 07 Декември, 2017, 21:02:26 »
Във връзка с импулсната схема с TOP250. Интегралната схема е много удобна за изработка на импулсни захранвания. Правил съм с нея, 3-4 вида захранвания. Pansim, погледни единия извод да не си го объркал, даваш го свързан към маса, за извод /L/ става дума?
В схемите съм изрязал входните филтри, целта им е малко друга. Следи се изходното напрежение.


Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #40 -: 07 Декември, 2017, 21:22:34 »
Нищо не съм объркал!
Въпросния извод на ТОР 250 е за следене на захранващото напрежение и евентуално спиране на генерациите. Не е наложително да се употреби, при условие че ще захранваме нашия винтоверт от стабилна мрежа.
А в твоята втора схема няма защита от превишаване на консумирания ток или окъсяване на изхода. За винтоверт не е добре да се остави така. В първата схема ограничението е за сметка на резистора в извод X, ама на тока през мощния МОСФЕТ вграден в ТОР250.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #41 -: 07 Декември, 2017, 21:24:52 »
Те могат и да успеят да си отдадат капацитета за 3 сек. без да се повредят, но със сигурност този капацитет ще е вероятно около 1/10 от този при 10 часов разряд. За справка - закона на Peukert:
https://en.wikipedia.org/wiki/Peukert%27s_law
То точно това е основното преимущество на оловния акумулатор за момента - може да отдава голяма мощност за единица обем и тегло. Говори се само за параметъра мощност, не енергия, ясно е че е почти в края на списъка по енергийна плътност. И тази неприятна зависимост на използваемия капацитет в зависимост от скоростта на разряд... но се отплеснахме. Истина е че в момента с импулсните захранвания е възможно постигането на еквивалентни параметри като ток и мощност като на батерия. Проблема е по-скоро друг - при големи товари батерията кляка но не гори, докато импулсното си има лимит, достигне ли се сработва защитата и рязко спада товароносимостта, за това трябва да се проектира така че да не се достига лимита му и съответно не е необходимо топлинно оразмеряване за работа на такава мощност повече от няколко десетки секунди, аналогично с акумулатора който ще се разреди след толкова време.

Абсолютно вярно. Капацитетът при различните режими на разряд е различен. Няма кой да разбърква електролита и се създават застойни зони.

При нас, за да се гарантира капацитет, батериите се поддържат на постоянен подзаряд с напрежение, което е малко по-високо за всяка клетка от номиналното и без товар. Зарядният ток в такъв случай е нищожен. При снемане на зарядното напрежение настъпва преразпределяне на йоните в електролита и напрежението се понижав до определена стойност. Капацитетът на батерията при различните скорости на разряд определено е различен, като при разряд за доказване на капацитета се мери и температурата на няколко предварително избрани клетки. Допустими са пикове в рамките на проверката, които, ако са с достатъчен период на релаксация, практически не оказват сериозно влияние върху капацитета. За разредена клетка се счита достигането на някакво напрежение под съответния товар. Както писах, саморегулираща се система. Прост изправител, по мое скромно мнение, едва ли ще покрие товаровите изисквания на един качествен винтоверт без загуба в параметрите.

Сега, кой му е било без пари, кой го ползвал емнайсе години е друга бира. За мен е интересен теоретическият аспект на нещата, а батерии продават на магазина. Колкото и да струват те.
73 de LZ2VL

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #42 -: 07 Декември, 2017, 21:55:14 »
Отидохте в зоната на мрака :) Пишеш в дядя Гугъл скаралните "ir2153 блок питания шуруповёрта"
Така ,това беше шегичка.Сега споделям мой опит,понеже не ми се откриваше Америка на ново погледнах в руските форуми понеже и аз тази пролет имах аналогичен проблем.Намерих нещо което ми реши проблема.Това дава 12 волта,на мен ми трябваше 18 волта и навих малко повече.Не ми се разглобява да го показвам.Получи се.Влиза в корпуса на батерията.В статията има подробности как се вкарва пътя и работи.
http://ra4nal.qrz.ru/shurup.shtml
Разбира се схеми бол.Прочетох написаното по горе в темата.Полезно :drinks:
Успех!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #43 -: 07 Декември, 2017, 22:00:59 »
Схемите с ИР2153 са добре работещи, ако не се налага да се ограничи тока на изхода, а за винтоверт е задължително.
Въпросната схема при даване на "късо" прави Бум...преди да мигнеш. Не е подходяща в този си вид за винтоверт.
Опита на колегата ONZI  доказва моето скромно мнение по въпроса.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #44 -: 07 Декември, 2017, 22:06:24 »
Схемите с ИР2153 са добре работещи, ако не се налага да се ограничи тока на изхода, а за винтоверт е задължително.
Въпросната схема при даване на "късо" прави Бум...преди да мигнеш. Не е подходяща в този си вид за винтоверт.
Опита на колегата ONZI  доказва моето скромно мнение по въпроса.

А точно тази схема правих но не изкара много не знам каква е причината.От Николай -руснак.
Някъде още се мотае платката в работилницата не съм я изхвърлил още.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |