| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Винтоверт - захранване  (Прочетена 15283 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #45 -: 07 Декември, 2017, 22:23:36 »
Не съм правил такива експерименти да я давам на късо.Иначе за стартовия ток не ми създава проблеми.Мотора не е свързан директно.Там вътре има някакъв регулатор на оборотите и старта е достатъчно мек.Моят винтоверт е Fairline FAS1805 най обикновен на 18 волта.Преди години ги продаваха в Метро в куфарче с две батерии и бързо зарядно.Едната батерия я ремонтирах с останали живи клетки от двете батерии,а другата стана захранване :) Не тежи,иначе ако му правиш външна кутия и да я мъкнеш постоянно след себе си е неудобно.Там има една тънкост с трансформатора,моят е на две феритни колела 2000МН и няма въздушна междина.Имаше в един руски аудиофорум захранване мисля 800 вата със същата схема.Там даваше две по 35 волта за някакъв стерео усилвател.Аз в последствие минах на този вариант като коригирах броя на вторичната.Оплетка от тънък коаксиален кабел.За съжаление не намерих линка за това захранване.Може някой от аудиофилите да го знае.Тоя трансформатор е голяма бяка,голям зор се оказа навиването.За това минах преди време на колелета.С него се получава.
Добавих модела на винтоверта,ходих да го видя какъв е.

Сега и аз да питам,когато на стария FAS1805 му се скапаха батерийте взех ML-CD01-180 които на външен вид е същия и батериите им са взаимозаменяеми.Обаче има един проблем при зареждането,ML-CD01-180 има зарядно с адаптер и се зарежда за около 8 часа.Батерията на външен вид е същата като на FAS1805,но на бързото зарядно не се зарежда.Каква може да е разликата,вътре нямат електроника.
« Последна редакция: 07 Декември, 2017, 22:46:13 от lz2xl »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #46 -: 08 Декември, 2017, 09:17:41 »
lz2xl - при този преобразувател няма нужда от немагнитна междина защото е двутакт, в конкретния случай полумост. Иначе ограничения в получента мощност няма - само трябва да се добавят доп. драйвери след ИР2153 за да се "клатят" по-мощни МОСФЕТ-и.
А това с незареждането на батерията е интересно...може би изисква измерване и установяване на причината.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #47 -: 08 Декември, 2017, 09:46:25 »
Да няма ограничения в мощноста.Ферита да е подходящ и транзисторите да устискат.Там в кутията на старата батерия място има.Купих това https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=10619.msg74873#msg74873 преди време,същото е като зарядното на FAS1805.Може и да е точно от такава.Батерията на FAS1805 се зарежда без проблем,тази на ML-CD01-180 обаче "не захапва" външно изглеждат абсолютно еднакви.Мисля си че от трите контакта на втората батерия само двата са включени.Ще ги отворя да видя.Не ми се искаше,но ще е добре и двете да имат бързо зарядно.
« Последна редакция: 08 Декември, 2017, 09:57:53 от lz2xl »

Неактивен VR46

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Варна
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #48 -: 27 Юни, 2019, 18:16:54 »
Здравейте, искам да си направя захранване за винтоверт /18 волта/, но понеже имам съвсем, съвсем скромни познания по електроника, се нуждая от съвет. Дали това, което имам, ще ми свърши работа - имам трансформатор 320 VA, 48 волта изходящо напрежение, стабилизиращ модул XL4016 и транзистор MJ11015. Тези неща ми ги даде един познат, като каза, че с тях ще стане работата, но загубих връзка с него и няма кой да ми обясни. Ясно ми е, че токът от трансформатора трябва да се изправи и напрежението на входа на XL4016 не е желателно да е по-високо от около 24V /как да го намаля?/. И как да включа този транзистор? Предполагам, че ще трябват и още части.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #49 -: 28 Юни, 2019, 12:37:57 »
http://www.meanwell-bg.com/files/Models/RS-150-12/rs-150-spec.pdf
Евтино, лесно и работи 100%. Ако вземете 15 волтовото, напрежението може да го вдигнете до 16.5 - моя си бачка точно така. Ако искате повечко оборти и сила - 24 волтовото се сваля до 22.8 - ще лети. Ако не разбирате от техниката да правите изправител и стабилизатор за толкова големи токове не е тривиална задача.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен VR46

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Варна
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #50 -: 29 Юни, 2019, 12:34:43 »
Благодаря за отговора! Ако правилно съм се ориентирал, 24 волтовото дава до 6,5 ампера ток на изхода. Това не е ли малко, защото по-напред в тази тема се споменават токове доста над 10А? Или аз нещо не съм разбрал?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #51 -: 29 Юни, 2019, 12:47:19 »
Ако става дума за "нормален" винтоверт, а моя не е малък, Raider RD-CD12-2WL /18V, има един пиков ток, който се отдава за кратко, а средната консумация не е толкова висока.
Е, опитах с едно захранване IRM-60-15ST, което дава 4А при 15 волта и може за кратко да се претоварва 160%, т.е. до 6.4А, но с него не стана - понякога гаснеше при тръгване. Но това е компактно 60 ватово блокче, което щях да монтирам в корпуса на батерията.
Това, което Ви предлагам е 150 ватово захранване, което при 16.5 волта може да се претовари до 15А (150%) за кратко, а при 22.8 волта - до 9.75А, напълно достатъчно за нормалната работа.
В момента го ползвам с две захранвания - 12V компютърно до 12А макс, и едно на V-Tac, 12V/10Amax. И на двете не им трепва изходното напрежение дори при старт под товар на винтоверта. Аз бих взел RS-150-15.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #52 -: 01 Юли, 2019, 17:01:31 »
Както вече коментирахме, почти с всяко захранване ще има намаляване на максималния въртящ момент на винтоверта т.е. ако се завинтват винтове е възможно леко да му отслабне силата. Но за пробиване проблеми няма да има според мен. Аз като съм на зор храня моя 14.4 волтов от изхода на компютърно захранване 12 волта 12 ампера и си върти. Естествено като хвана с ръка патронника и натисна до край спусъка се чува как сработва защитата на захранването и не ми осигурява голям въртящ момент, нещо което с батерията не е така. Та зависи за какво ще се използва винтоверта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #53 -: 01 Юли, 2019, 21:37:46 »
Брях! 12А не му стигат? Това са 144 вата все пак, като не броим предавката. Моя и на 12 волта не мога да го спра. Т.е. ми превърта като е на усилие сложен или като е на макс - блокирам го. Но захранването ми не пропада никога. Явно на твоя е по-як по принцип мотора.  :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #54 -: 01 Юли, 2019, 21:50:13 »
  Да се изкажа и аз.
Моя винтоверт е с 15 елемента тип С.
Всеки елемент, ако е нов отдава над 10А
Колко ампера може да отдаде пакета не знам.150?
Моторите във винтоверти те са около 500вата

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #55 -: 01 Юли, 2019, 22:21:08 »
  Да се изкажа и аз.
Моя винтоверт е с 15 елемента тип С.
Всеки елемент, ако е нов отдава над 10А
Колко ампера може да отдаде пакета не знам.150?
Моторите във винтоверти те са около 500вата
Елементите не са ли свързани последователно? Ако е така, общия ток на батерията е колкото тока на един елемент, т.е. 10А!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #56 -: 01 Юли, 2019, 23:46:44 »
Елементите не са ли свързани последователно? Ако е така, общия ток на батерията е колкото тока на един елемент, т.е. 10А!

Точно.

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #57 -: 02 Юли, 2019, 00:34:26 »
Аз преработих моя винтоверт като минах от никел-кадмиева батерия 14,4V на литиевойонна 12,6V 6бр.18650.С голям зор го задържам така че да спре да се върти и в този момент тока е 32А.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #58 -: 02 Юли, 2019, 06:34:46 »
 :D Ултрагигатурболатоверт! 400 вата! Кат натиснеш и цялата къща се развърта около винта!!!
« Последна редакция: 02 Юли, 2019, 06:42:55 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #59 -: 02 Юли, 2019, 07:58:14 »
Цитат
Елементите не са ли свързани последователно? Ако е така, общия ток на батерията е колкото тока на един елемент, т.е. 10А!
На теория е така, но нека някой се опита да го измери. и да внимава да не се изгори. :master2:
Тока го меря с мултицет, който има пределено вътрешно съпротивление. При 1,2V показва 10А при 18V и същото вътрешно съпротивление тока ще друг.
Моля за извинение за оф топика

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |