| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Винтоверт - захранване  (Прочетена 15270 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Винтоверт - захранване
« -: 05 Декември, 2017, 19:02:00 »
Темата на колегата за "зарядно за винтоверт" ми напомни за една моя мисъл от доста време, а именно - може ли винтоверта да се захранва от изправител, с кабел...
Поради липса на време, не съм се захващал сериозно с проби, а и приказките на мои познати ме разубеждаваха донякъде... Общото мнение е, че батериите давали голям стартерен ток, реализирането на който, чрез изправител, било много трудно... Бе, нещо не ми се вързва...
Вече, в къщи,  има 4 неработещи винтоверта, които обаче са за различни волтажи и по битака вече си казваме "Здрасти", с циганите от които ги купувам. Щях да продължа да си завивам винтовете с дрелката, но винтоверта има динамометър, който уважавам...

Та въпросът ми е: трудно ли е наистина?  Някой правил ли е замервания за тока, наясно ли е, защото аз, теоретично, не съм. А и времето ми все е кът.

Благодаря предварително!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #1 -: 05 Декември, 2017, 19:18:51 »
Правил съм няколко броя.
Трансформатори от Комет електроникс, тороидални. Напрежението според конкретните винтовери. Пример - https://store.comet.bg/Catalogue/Product/8462/
Изправител Шотки диод на 40 волта май от компютърно захранване за нисък пад и малки загуби на напрежение.
Кондензатори - по 1000мкф на 1 ампер т.е. около 7000мкф. обикновено свързвам 2200мкф няколко в паралел
Питай ако има друго

ПП цената не е добра - трафа е скъп. Излиза колкото смяна на елементите на батерията.
Посочения траф е за 14 волта, но е използван за винтовер на 12 волта. Ако винтовера е за 14 .4 волта то е добре трафа да е за по-високо напрежение.
« Последна редакция: 05 Декември, 2017, 19:24:46 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #2 -: 05 Декември, 2017, 19:35:53 »
Правил съм няколко броя.
.................

ПП цената не е добра - трафа е скъп. Излиза колкото смяна на елементите на батерията.
Да, скъп е...
Но за мен е по-важно, че може да стане. Щеше да ми е по-лесно със схема, но мисля, че ще се справя /малко ме бърка ЕГН-то, по моето време нямаше "Шотки", "Мосфет" и подобни.../.
Ще се наложи да почета из нета, че съм доста назад с материала вече...  :reader:

Благодаря за бързият отговор!

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #3 -: 05 Декември, 2017, 19:45:45 »
Колега , от година работя  с винтоверт  който е на токоизправител . 14в., ми е батерията . Паралел на батерията съм включил  18 волта ,  през лампа  12в , 50вата .  Когато работя , включвам и действам . Това е ако ти трябва за работа . А ако е за идеята , може да си правим , ТЕС за 500лв.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #4 -: 05 Декември, 2017, 20:09:47 »
Колега , от година работя  с винтоверт  който е на токоизправител . 14в., ми е батерията
...................
 А ако е за идеята , може да си правим , ТЕС за 500лв.
Не, не е за идеята... Нужен ми е регулатора за силата на завиване.

Винтовертите са за 10, 14.4 , 18 и 30 волта. Най-стабилен е за 30 V.
Доколкото разбрах, лампата /от фар - дълги/е последователно във веригата, което ме кара да мисля, че тока не е толкова голям, около 4-5А.Ако е така, това опростява нещата! :drinks:

Благодаря!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #5 -: 05 Декември, 2017, 20:10:06 »
Бях направил за моят винтоверт вградено в батерийната кутия платка със импулсно захранване.
Работеще доста добре беше със ir2153.но само една седмица.Явно тези импулсни не ги 'чувам' достатъчно.
Винтовера беше 18в, захранвах го с 21в.
« Последна редакция: 05 Декември, 2017, 20:16:25 от ONZI »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #6 -: 06 Декември, 2017, 08:41:15 »
Работеще доста добре беше със ir2153.но само една седмица.Явно тези импулсни не ги 'чувам' достатъчно.

Няма проблем и с импулсно да се направи. НО, с ИР2153 е трудно или по-скоро неефективно да се направи ограничение по ток. Това е и причината да се повреди според мен. Пусковия ток е доста голям и ...бумммм ;)
По-лесно ще бъде да се направи с TOP 250 например. Мощността е предостатъчна за винтоверт и без проблем се постига ограничаване на тока, което изключва повреда в захранването. Разбира се има и други възможности. Ако има интерес - може да нахвърлям една схема.
Освен това с такъв тип схема може да се предвиди работа на няколко напрежения, например 10в 12 в 14.4 в 18 в.
Така с един захранващ блок ще може да се използват различни машини
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #7 -: 06 Декември, 2017, 09:03:42 »
...................

 Ако има интерес - може да нахвърлям една схема.
Освен това с такъв тип схема може да се предвиди работа на няколко напрежения, например 10в 12 в 14.4 в 18 в.
Така с един захранващ блок ще може да се използват различни машини
Лично аз имам интерес. Омръзна ми да купувам акумулатори!
Ако можеш да дадеш данни за пусков и работен ток, ще ти бъда много благодарен... Моите уреди мерят до 10А и ще ми е жал да ги повредя.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #8 -: 06 Декември, 2017, 11:03:04 »
А защо не си поиграеш с литий-йон или липо клетки :-) От 4-5 години цялата ми техника е Makita 18V литий-йон. Оригиналните батерии преди бяха безумно скъпи, но намерих начин да ги модифицирам. Купувах стари, използвах им клетките, още работят, а бая бой са видели. Просто ти трябва едно интелигентно зарядно (вече са доста евтини) и малко находчивост. Ще се изненадаш каква производителност може да постигнеш  :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #9 -: 06 Декември, 2017, 13:47:51 »
Производителността си е отлична и с нови никел-кадмиеви които освен токсичността и мемори ефекта все още са една от най-добрите химии, колкото и в момента да се рекламират други.
Аз често захранвам моята акумулаторна бормашина 14.4 волта на 12 волта от компютърно захранване когато ми е разредена батерията а имам бърза работа. Мога да споделя следното - тока не е голям при пробиване, голям е при завиване на някои винтове. С батерията не мога да удържа патронника с ръка, докато с комп. захранването достига тока на сработване на защитата (около 15 ампера) и започва захранването да цвърчи а пратронника да трепери в ръката ми. Но за целите на пробиването ми върши работа. Определено мисля че е неизгодно от материална гледна точка да се прави линейно захранване за винтоверт, има файда да е импулсно. Може да се модифицира комп. захранване така че да дава необходимото за винтоверта напрежение (това обаче може да е много бавен процес) или да се изгради изцяло ново захранване, още по-добре вкарано в кутията от акумулатора. Бих посъветвал тока преди сработване на ограничението да бъде поне 20 - 25 ампера (при 14.4 волтов), за да може винтоверта да не губи от параметрите си.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #10 -: 06 Декември, 2017, 14:45:21 »
Никел-кадмиеви акумулатори нямат ефект на паметта!!!
« Последна редакция: 06 Декември, 2017, 15:17:47 от Ангел Симеонов »

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #11 -: 06 Декември, 2017, 14:50:56 »
True memory effect

The term "memory" came from an aerospace nickel-cadmium application in which the cells were repeatedly discharged to 25% of available capacity (plus or minus 1%) by exacting computer control, then recharged to 100% capacity without overcharge. This long-term, repetitive cycle régime, with no provision for overcharge, resulted in a loss of capacity beyond the 25% discharge point. True memory cannot exist if any one of the following conditions holds:

   - batteries achieve full overcharge.
   - discharge is not exactly the same each cycle, within plus or minus 3%
   - discharge is to less than 1.0 volt per cell

True memory-effect is specific to sintered-plate nickel-cadmium cells, and is exceedingly difficult to reproduce, especially in lower ampere-hour cells. In one particular test program designed to induce the effect, none was found after more than 700 precisely-controlled charge/discharge cycles. In the program, spirally-wound one-ampere-hour cells were used. In a follow-up program, 20-ampere-hour aerospace-type cells were used on a similar test régime. Memory effects showed up after a few hundred cycles.

Ама за човек, който пише акумОлатор, всичко това едва ли има значение.
73 de LZ2VL

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #12 -: 06 Декември, 2017, 15:15:22 »
или да се изгради изцяло ново захранване, още по-добре вкарано в кутията от акумулатора. Бих посъветвал тока преди сработване на ограничението да бъде поне 20 - 25 ампера (при 14.4 волтов), за да може винтоверта да не губи от параметрите си.

Идеята е добра, обаче 350 Ватово захранване предназначено за продължителна работа, не го виждам да се събере в тази кутия...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #13 -: 06 Декември, 2017, 15:29:34 »
Вярно е, тока 25 ампера е силно завишен и 20 ампера ще стигнат. То също така тук трябва да се спомене че не е необходимо да е оразмерено за постоянен режим - това е само в определени кратки моменти от време когато се затягат винтове. Така че може да е недооразмерено охлаждането и да е комбинирано с термопрекъсвач.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #14 -: 06 Декември, 2017, 16:57:44 »
Абе да ви кажа, не съм мерил, но съм убеден, че моята Makita далеч минава 25 ампера, когато завивам например 6х150 винт в дърво. Принципно рядко я използвам за целта, за такива неща имам импакт драйвър, който работи на различен принцип. За мен обаче цялото упражнение със захранване е безсмислено, при положение че цените на батериите вече са достатъчно ниски. На първо място, когато винтовертът е без батерия, балансът му отива на кино и е много по-неудобен, въпреки че е е по лек. Така че вкарването на захранването в корпуса на батерията не е лош вариант, макар че пак ще е много по-леко. И на второ място - кабелът. Кой каквото ще да ми обяснява, пречи и е неудобство.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |