| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Конвертиране на УКВ обхват в СВ  (Прочетена 7372 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #30 -: 12 Януари, 2018, 14:34:38 »
?
Цитирам себе си:
Средни вълни (520-1620 kHz) с хетеродин (+455 kHz) се "пренасят" на 87,6-108 MHz ... под управление на Ардуино.
... Ако да , какъв? ...
В Arduino UNO (Nano, Pro Mini) рабти ATMEGA328.
... HEX фаил ?
.ino файл.
« Последна редакция: 12 Януари, 2018, 14:45:13 от veso74 »

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
  • Населено място: България
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #31 -: 12 Януари, 2018, 17:26:31 »
Нещо което да преубразува изменението на честотата на хетеродина пропорционално в изменение на напрежение за варикап е достатъчно. Другото се решава лесно. FM тунер, окъсяване на антенния вход за средни или дълги вълни и подаване на нискочестотния сигнал от тунера към предусилвателното стъпало през потенциометъра. Всичко това ще е монтирано в приемника без да има механична връзка с кордата.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
  • Населено място: България
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #32 -: 12 Януари, 2018, 18:02:45 »
Захранващото напрежение за приставката може да се подаде (или прекъсне масата) през моста окъсяващ антенния вход при положение че има разделителни кондензатори. Сега остава някой да измисли преубразувателя честота хетеродин-напрежение варикап.

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #33 -: 12 Януари, 2018, 18:14:37 »
Може да се монтира в приемника - това е най-лесния вариант .
Но аз искам да е  отделно , за да работи към различни приемници от колекцията.
За това се боря да прихвана сигнал извън кутията .
Следващата проба , която направих с повече навивки даде следните резултати:
От разстояние  6-7 от кутията получих 100 mVpp напрежение и стабилни показания за честотата по мултиметъра на осцилографа.
Повече от достатъчно според мен.
Почвам преобразовател.
Благодаря на VESO74 . Не бях видял , че има и препратка.

« Последна редакция: 12 Януари, 2018, 18:52:14 от цек »
Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #34 -: 12 Януари, 2018, 20:39:27 »
Почвам преобразовател.Поставям си следните условия:

-да се приеме осцилаторната честота извън кутията на радиото
-да се конвертира осцилаторната честота  в напрежение  за управление на варикапи .
-да работи с два вида междинна честота (128 или 4хх чрез превключвател)
-да се модифицира приемник СЕЛЕНА за работа с варикапи.
-НЧ вход - към потенциометъра (грамофон)

допълнителни ограничения:
-да може да се реализира от неподготвен потребител (да няма процесор)
-Цена на активните компоненти - до 1 $.

Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #35 -: 12 Януари, 2018, 23:34:30 »
Тази тема ми прилича на действителен случай: Когато инженерите от "NASSA" търсели решаването на сложен проблем на космическите совалки стигнали до задънена улица. Тогава решили да се допитат до обикновения човек на улицата. Изслушвали много внимателно фантазиите на хора които нямали никакви технически познания и така стигнали до идея която на пръв поглед била абсурдна. Тук много малко хора знаят какво е "PLL честотен синтез" Как процесора на базата на стабилна опорна честота синтезира друга, която се върти на дисплея като бързоизменящи цифри. Според мен ако това се прави с процесор ще се изправите пред много сложни проблеми. Процесорите трябва да са два. Единия да върти варикапите на укв радиото, а другия да върти варикапното напрежение на модулатора освен това двата процесора трябва да са синхронни и синфазни тоест да имат синхронизация. Първия процесор трябва да има резонансен грид-дип-мер за да измерва честотата на хетеродина на ламповото радио и тази честота да я превръща в линейно изменящо се варикапно напрежение. Такъв проц. може да има само в областта на компютърната техника. В радиотехниката стартирането на процесора обикновенно се извършва с бутон за автоматично търсене. И двата процесора ще трябва да имат обща стоп шина иначе честотата ще се върти безкрайно по обхвата. Напрежението за стоп шината се взима от нивото на сигнала на станцията. Осван това алгоритъма на двата процесора ще трябва да бъде с различна стъпка поради разлика в обхватите. Има едно много просто решение да се направи без процесори. В списание "Млад конструктор" от 80те. имаше аналогова схема на преобразовател честота / напрежение. Ако намеря броя ще пиша. Цитат:
Почвам преобразовател.Поставям си следните условия:

-да се приеме осцилаторната честота извън кутията на радиото. Край на цитата.
Осцилацията на една лампа е много по голяма от осцилацията на транзистор, по простата причина че лампите се захранват с десетки волтове и отношенията на напреженията са различни. Няма да е лошо да прочетете книгата "Радиото ли? че то е много просто" от 60те. където Ванчо описва че съседа му от горния етаж звъни разярено на вратата за това че Ванчо с неговия приемник с обратна връзка му смущавал любимото предаване. Няма смисъл да модифицирате селената. През 90г. всички тунери на авто-касетофоните бяха аналогови и се управляваха с процесор. Изключвал съм шините на процесора и такъв тунер съм управлявал с потенциометър. Да не говорим че има приемници с потенциометрична настройка като "Океан". С други думи използвайте неща които вече са открити.
« Последна редакция: 12 Януари, 2018, 23:41:34 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #36 -: 13 Януари, 2018, 11:12:02 »
То и аз отначало го мислех горе-долу така (прочети началото на темата)
Цитат
Има високотехнологично безжично решение

Не че не може да се направи. Но от този форум броя на хората , които ще го повторят , най-вероятно е по-малък от 1.

Та затова си наложих  ограничения:
 -да може да се реализира от неподготвен потребител (да няма процесор)
-Цена на активните компоненти - до 1 $.

Виждам , че си напред с материала. Ако имаш практично евтино решение за определяне на осцилаторната честота , моля да го споделиш.
Опитна постановка и снимки ,за да може всеки да го повтори.
От такова разстояние - така.От горния етаж - така. И те така.Струва толкова.
Уверявам те - не е толкова лесно на практика.
« Последна редакция: 13 Януари, 2018, 11:21:58 от цек »
Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #37 -: 13 Януари, 2018, 17:40:00 »
цек, можеш ли информативно да измериш с осцилоскопа и да споделиш колко е "остатъчната" амплитуда на хетеродина в антенната букса на работещия "Пионер"?

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #38 -: 13 Януари, 2018, 19:22:26 »
ок
Ще бъде в понеделник.
Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #39 -: 14 Януари, 2018, 00:13:36 »
Здравейте днес получих съобщение от вас в което ме питате как да прихванете излъчването от хетеродина на ламповото радио. Считам че е интересно и за другите участници във форума за това ви отговарям тук. В книгата която ви снимах в една друга тема, е описан "метод на двата радиоприемника" Поставяте друг радиоприемник на няколко метра от ламповото радио. Настройвате ламповото радио например на честота 520Khz след което настройвате контролния приемник на честота 520+468=988Khz това е честотата на хетеродина на ламповото радио.При биенето между двете честоти ще се получи спиране на звука в контролния приемник. Това означава че осцилациите на ламповото радио са достатъчно силни за да ги приемате на няколко метра от радиото. Този експеримент може да си го направи всеки в къщи (особено на "УКВ" с цифров контролен приемник резултата е много добър, но там е в сила равенството: 89,5Mhz радио "ENERDGI" София +10,7Mkz=100.2Mhz.) От тук нататък идва проблема, като въртите врътката за настройка на ламповото радио, се мести по скалата и честотата на хетеродина, тоест трябва да я гоните с контролния приемник тази честота. А до колкото разбрах тази честота трябва да я следите! без процесор не знам как ще стане. По нататък сте ми написали: Повече приказки на пазара! Аз пък ще ви цитирам мисълта на един велик учен: "Обяснението на безкрайното не може да се осъществи с крайни средста" Тази честота не е модулирана, с честотомер може да я измерите, но как ще я преобразувате в изменящо се варикапно напрежение?
« Последна редакция: 14 Януари, 2018, 00:50:20 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #40 -: 14 Януари, 2018, 09:18:26 »
Тъй като аз нямам специални измервателни апаратури точно по същия начин настройвам своите радиоприемници.При реставрации и ремонт на бобинни блокове на ламповите приемници за да спрягам точно средновълновия обхват използвам три радиоприемника.Един цифров който го настройвам на 1224kHz  за да настроя втория приемник точно на тази честота или обозначеното "Стара Загора" вторият е да се плучи биене на честотата точно на 1224kHz а третия е ремонтираният който чрез тримерите и бобинките нагласявам горната част на обхвата.Долната част ползвам Видинският 576kHz с означение "Рига" и така без сигнал генератор си спрягам средновлновият обхват.

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #41 -: 14 Януари, 2018, 11:57:11 »
Цитат
Здравейте днес получих съобщение от вас в което ме питате как да прихванете излъчването от хетеродина на ламповото радио. Считам че е интересно и за другите участници във форума за това ви отговарям тук. В книгата която ви снимах в една друга тема, е описан "метод на двата радиоприемника" Поставяте друг радиоприемник на няколко метра от ламповото радио. Настройвате ламповото радио например на честота 520Khz след което настройвате контролния приемник на честота 520+468=988Khz това е честотата на хетеродина на ламповото радио.При биенето между двете честоти ще се получи спиране на звука в контролния приемник. Това означава че осцилациите на ламповото радио са достатъчно силни за да ги приемате на няколко метра от радиото. Този експеримент може да си го направи всеки в къщи (особено на "УКВ" с цифров контролен приемник резултата е много добър, но там е в сила равенството: 89,5Mhz радио "ENERDGI" София +10,7Mkz=100.2Mhz.) От тук нататък идва проблема, като въртите врътката за настройка на ламповото радио, се мести по скалата и честотата на хетеродина, тоест трябва да я гоните с контролния приемник тази честота. А до колкото разбрах тази честота трябва да я следите! без процесор не знам как ще стане. По нататък сте ми написали: Повече приказки на пазара! Аз пък ще ви цитирам мисълта на един велик учен: "Обяснението на безкрайното не може да се осъществи с крайни средста" Тази честота не е модулирана, с честотомер може да я измерите, но как ще я преобразувате в изменящо се варикапно напрежение?

Тази честота не е модулирана, с честотомер може да я измерите, но как ще я преобразувате в изменящо се варикапно напрежение?
Докато Вие философствате и давате грандиозни предложения
Цитат
Няма да е лошо да прочетете книгата "Радиото ли? че то е много просто"
и Млад конструктор и
цитирате велики учени , това ВЕЧЕ го направих .Сигнала снемам както е описано в отговор #33 .
Цена около 0.6 $ без ДДС по цени на магазин в София.Очаквайте и снимки.
Забавям се заради критиките от по-горен мой експеримент:
виж отговори #25 и #26 и реакцията на модератор (изтриване на мой пост ,неоснователно според мен)
Така че  вече ще внимавам - никакво неестествено положение на радито и уважение на третия пол.
И  print screen накрая , разбира се.
« Последна редакция: 14 Януари, 2018, 12:46:01 от цек »
Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Конвертиране на УКВ обхват в СВ
« Отговор #42 -: 14 Януари, 2018, 14:24:53 »
Поради зачестили нарушения на правилата на форума, т.4и добрият тон, темата е заключена докато решим какво ще правим с нея.  :diablo:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |