| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Усилвател PCL86  (Прочетена 6577 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Усилвател PCL86
« -: 28 Януари, 2018, 10:36:37 »
Почти завършен проект,остана да се настроят токовете,подтисна брума и странични(за красота) капаци.
Схемата е стандартна цитирана на форума за ECL86.Идеята за кутия е от руски сайт с подобен проект.
Трафове Акорд 104,дросел ДР-2ЛМ с вързани последователно намотки(над 3 хенри).Заради грешка с обратната връзка,последва самовъзбуждане и "подпалих" едната лампа.Допълнителен 12в засега "малък" траф за захранване на лампите.
73!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #1 -: 28 Януари, 2018, 11:11:18 »
Външно изглежда много спретнато.Дай схемата да я видим.Имам и аз нещо подобно на ум.Посъбраха се PCL86 при мен.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #2 -: 28 Януари, 2018, 12:15:27 »
Външно изглежда много спретнато.Дай схемата да я видим.Имам и аз нещо подобно на ум.Посъбраха се PCL86 при мен.

Схема.
https://www.sandacite.com/tubeampecl86/

Подобен външен дизайн.
https://datagor.ru/amplifiers/tubes/446-dvukhlampovyjj-usilitel-6n1p-gu29.html
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #3 -: 28 Януари, 2018, 14:26:50 »
След включване се получи гадно пукане и пръщене.Оказа се заради 12в захранваш траф.След неговото замасяване усилвателя заработи нормално.Реших да оставя малкия траф 12в/0,5а.Грееше и затова отдолу има термопаста за охлаждане към кутията.Трафчето се оказа качествено,при 0,6 A на двете лампи вади 12,4в.
73!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #4 -: 28 Януари, 2018, 15:24:58 »
Много ми харесва на външен вид,  :bravo: :bravo: :bravo:


Оригиналната схема на Пиколото е тук:

http://www.iol.ie/~waltonaudio/pcl86images/pcl86schematicbig.jpg

http://www.iol.ie/~waltonaudio/pcl86.html

може да минеш и без 12волтовия трансформатор, като си изправиш и филтрираш отоплителното напрежение...може да изкараш към 12в DC от акордския траф и стова напрежение да топлиш лмапите, пп - брума е по-малко ако топлиш с DC.

Потенциометъра за звука изглежда много китайски, прбвал ли си без него- може да вкарва яко брум и той...
 тука решението е 10к  RFT от Елимекс.

« Последна редакция: 28 Януари, 2018, 15:37:56 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #5 -: 29 Януари, 2018, 08:54:33 »
От моя опит и след измервания 33 nF за входен и 10nF за разделителен са много малко като стойност, ако си карал по схемата от линка де ! С тях му запушваш гърлото на този усилвател :)  Сложи нещо около 100 nF.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #6 -: 29 Януари, 2018, 10:45:54 »
От 6.3 няма как да докараш 12 волта отопление без удвояване на напрежението ако ще да се разпориш от към ... знаеш къде. Така че не му давай такива идеи. Не е хубаво да се вкарват вериги с големи токове съдържащи относително широк хармоничен спектър (изправител или удвоител на ток от порядъка на ампер) защото тези токове именно могат да предизвикат проблеми и брум. Когато се налага - да, но в случай, че не е на 100% необходимо (както е в случая) съм против.
Отоплението с постоянен ток може и да води до по-малък брум, но в случай че е изпълнено както трябва променливотоковото отопление в тази схема дава никакъв брум, защо ти е по-малко от нещо което вече е под нивото на шума на схемата?
Относно брума - ясно е че бива два вида - такъв породен от пулсации в анодното напрежение, и такъв който се поражда от неправилно опроводяване на отоплението или това съчетано с проблеми във схемата от гледна точка на стабилността (тук сега няма да засягаме механизмите по които една схема която се самовъзбужда е по-възприемчива към отоплителен брум). Има и още един тип брум който се получава от неправилно разположение на мрежовите трансформатори спрямо изходните такива. Той се познава че се появява още с включването на усилвателя преди лампите да са загрели. Понякога след влизането в режим на лампите може и да намалява силата си. Та по отношение на анодните пулсации си наясно, с дросел около 3 хенри за добра филтрация ти трябват някъде по около 220 - 470 микрофарада преди и след дросела. Проблеми с тези капацитети няма при използване на полупроводников изправител, какъвто разбирам че използваш.
По отношение на опроводяването на отоплението - честа грешка е вторичната намотка на отоплителния трансформатор да бъде оставена да „виси“ без никаква връзка към масата на схемата. Това е неправилно, тъй като инжектира капацитивно около 110 волта пулсации на цялата отоплителна намотка спрямо маса. Това вече са достатъчно големи пулсации за да се прехвърли чуваем брум през капацитета катод-отопление на лампата. Винаги единия край на отоплителната намотка трябва да е съединен с масата на схемата. Това в случая с PCL86 е края свързан с четвърто краче на лампата (това е края който първо влиза в триодната част). Та ако не си направил това, направи го и ще се оправят нещата по всяка вероятност.
За подобряване на стабилността на схемата също може резистора последователно на първа решетка на крайната лампа да увеличиш от 1к на 10к. По същия начин може да сложиш последователно на първа решетка на триодната част един резистор от 1к би могъл да реши проблем с брум появяващ се при минимално и максимално положение на потенциометъра за сила на звука.
Отделно е добре схемата да е изпълнена изцяло върху метален екран (ако е дървена кутия то да има отдолу фолиран стъклотекстолит) и потенциометъра също да бъде със заземен корпус.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #7 -: 29 Януари, 2018, 11:25:03 »
Освен схемите с ненужно усложнение има прости схеми за удвояване на напрежението изпълнени с два диода и два електролитни кондензатора.При тях не се говори за хармоници.50 херца.Две лампи по 03 ампера правят 0.6 ампера.Няма ампер...Аз бих пренавил отоплението на мрежовия траф което за мен е фасулска работа вместо да добавям трансформатори или да удвоявам...Пренавиването на такъв траф при положение,че отоплителната намотка е най-отгоре се прави максимум за 1 час...Който го може го може...Защо се плашите от пренавиване?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #8 -: 29 Януари, 2018, 13:57:56 »
Донавивал съм отоплителни намотки, и аз бих препоръчал това, ако наистина е най-отгоре намотката. Ясно ми е какви схеми на удвоители на напрежение има. Независимо дали изправител или удвоител, отсечката на тока е много по-малка от 180 градуса и е с богат хармоничен спектър, ако и периода на повторение да е 50 херца. Освен това пиковата стойност на тока преди удвоителя ще е далеч по-голяма от стойността на товарния ток за отоплението на лампите.
Пусни си 50 херца „идеален“ правоъгълник, и после питай защо ти смущава любимото радио на 100 мегахерца примерно :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #9 -: 29 Януари, 2018, 17:44:01 »
Това е акордския трансформатор от 102 с Вит магнитопровод-захранващия , може да се донавие отоплението без пробелм и без разглобяване- място има на тая макара.

Обаче, този захранващ трансформатор много му кляка анодното, Милен беше пробвал такъв с Е/PCL86 и анодното пада под нивото, което ти трябва, за да вкараш в добре звучащ режим пентода, Поне такива са ми спомените.

https://bgaudioclub.org/showthread.php?1070-quot-Piccolo-quot-PCL86-Amplifier
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #10 -: 29 Януари, 2018, 19:39:32 »
Има лек брум,забравих да дам отоплението на маса.Високоволтовата вторичната на трафа е най отгоре.Реших да немотая макар че място има.Изправеното анодно при максимална мощност(преди кривене по слух),около 287(310 от трафа) волта.Дори повечко за тези лампи.Общия капацитет преди и след дросела е над 600 микрофарада.Включвах още един от 330 мф,но брума не намаля.Предполагам заради отоплението.Входящите конденсатори по схемата и на мен ми се видяха малки,реших да не ги променям.Тока е около 40-44 ма.Имам стари лампи,някой ми дадоха около 30 ма а една 75ма.Пробвах и с една бройка ECL86 при 6,3в захранване.Определено ECL ката свири малко по-добре.
Искам да направя отделно РИАА предусилвател,но нямам траф.В момента се чудя дали си струва да се прави утроител на напряжение за него?Ще вкарва ли смущения?Все пах ECC85 дърпат около 12ма на 300 волта захранващо.
73!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #11 -: 29 Януари, 2018, 20:56:58 »
Дай го отоплението на маса с ендбрумер, както при другия амп.

Тоя захранващ траф защо не го използваш за риаа-та ?

Пък за ПЦЛ-ките може да намериш по-як.

РАзлика в звука на Е/ПЦЛ86 има от производителите... Телам/Полам свирят най-зле, имат навика да правят възбуждания итн, Тунгсрам са по-добри, Сименс са още по-добри .
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #12 -: 29 Януари, 2018, 23:54:26 »
Разлика в звука има. С тея лампи ще получиш най-добро звучене в триоден режим, без ОВ.
Пичагата ти е дал линк към схемата на "Пиколо". Просто я повтори и си в джаза.  ;)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #13 -: 30 Януари, 2018, 13:31:46 »
Чак пък ендбрумер, защо да прави нещо което е излишно? Просто дава края на намотката отиваща към 4-то краче на лампите на маса и заспива. Абсолютно нормално е при висящо отопление да има брум, особено когато катодния резистор на триодната част не е шунтиран с кондензатор. От там нататък ако продължава да има проблеми с брум ще мислим за ендбрумер, макар че съм 100% сигурен че няма да се наложи.
Относно разликите между отделните PCL - възможно е да има, преслушвах двойка Тунгсрам с двойка Полам но разлика поне с моите уши на моята система не хванах, поне не значителна.
Относно предусилвателя - ако искаш да е отделен блок няма проблем да направиш умножител на напрежение. Поне аз взимам трансформатор за печатен монтаж 2x24V (свързвам двете намотки последователно), 6W от Комет и в изхода реализирам двуполупериоден умножител на напрежение по 4. Получавам около 320 волта след него, и поставям линеен стабилизатор на напрежение с източник на ток, ценерови диоди и емитерен повторител - най-често MJE13005. Получава се отлично филтрирано анодно напрежение 280V с добра товароносимост (до около 12мА). При необходимост от повече лампи и по-големи анодни токове може да се сложи също траф с 2x24V вторично но 18W. Там вече може да разчиташ при същата постановка на аноден ток около 30 милиампера, че и повече.
При желание мога да ти изпратя схема на идеята както ти я описах довечера.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател PCL86
« Отговор #14 -: 30 Януари, 2018, 13:54:46 »
При желание мога да ти изпратя схема на идеята както ти я описах довечера.
Успех!
Имам доста MJЕ за различен ампераж.Прати схемата на стабилизатора,има няколко в нета но предпочитам изпитано.За удвоителя реших да използвам 100mf/100v и 1n4007,презапасявам се от към капацитет.
73!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
945 Прегледи
Последна публикация 13 Януари, 2015, 11:19:54
от Eltehno
18 Отговора
7812 Прегледи
Последна публикация 01 Октомври, 2015, 10:12:31
от origo
1 Отговора
891 Прегледи
Последна публикация 20 Януари, 2018, 20:04:34
от Бай Тончо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |