| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Списание "Компютър за вас"  (Прочетена 2826 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Списание "Компютър за вас"
« -: 18 Март, 2018, 21:27:47 »
Здравейте, някой пази ли архива на "Компютър за вас"? Антон го беше сканирал, но линка му не работи. Имам молба ако някой го има да го качи някъде за да си го сваля. Благодаря  :flag_of_truce:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #1 -: 18 Март, 2018, 21:54:13 »
Като начало 1985 (година I) я има на сайта на Богомил https://www.pravetz.info/magazine.html

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #2 -: 18 Март, 2018, 21:57:27 »
Ако ти трябва нещо конкретно, кажи година и брой /статия, ще ти ги снимам

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #3 -: 18 Март, 2018, 22:02:00 »
Целият архив ми трябва, бях го свалял но не успявам да го открия..
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #4 -: 19 Март, 2018, 02:28:17 »
Пращал ти го бях; писах на ЛС. Има актуални авторски права и си ги поискаха, затова е свалено.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #5 -: 19 Март, 2018, 08:00:47 »
Благодаря приятели,

архива на списанието е намерен. Специални благодарности на @RETROTRONICS.info и на @jorsto.


Разбира се и на Антон, защото труда който е положил да го архивира е огромен. Колкото до притежателите на авторските права.. честно казано не ги разбирам. Това списание са архив на българската компютърна история и не виждам причина някой до пази от копиране и четене. Още повече тези притежатели нямат нищо общо с оригиналното издание. Но все пак това си е тяхно право.

Хубав ден на всички  :hi:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #6 -: 19 Март, 2018, 17:16:33 »
Още преди може би 10 години имах неофициален разговор с тогавашните работещи в списанието ... По бегли спомени, за списанията преди 10 ноември 1989 г. нямаше как да има някой претенции, щото тогава е било издание на ЦК на ДКМС :)

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #7 -: 19 Март, 2018, 19:51:22 »
Доста от тези които имах заминаха при Антончо, останали са ми някои,мога да окажа съдействие при нужда.

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #8 -: 20 Март, 2018, 20:09:46 »
Още преди може би 10 години имах неофициален разговор с тогавашните работещи в списанието ... По бегли спомени, за списанията преди 10 ноември 1989 г. нямаше как да има някой претенции, щото тогава е било издание на ЦК на ДКМС :)
Звучи напълно логично! Но за съжаление, не и това. Сетне е било продадено.
@Yassen, аз също не одобрявам и не разбирам действията на актуалния притежател на авторските му права. Но в същото време трябва да отбележа, че въпросният има доста общо с оригиналния ,,Компютър за Вас".
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен FlyingToasters

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Кубрат
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #9 -: 22 Март, 2018, 19:48:39 »
@Yassen може ли да дадеш линк

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #10 -: 22 Март, 2018, 22:16:35 »
Нямам линк, както се разбра е обект на авторски права и не е публикувано никъде за сваляне. Ако имате интерес ми пишете на ЛС да се разберем как да ви го пратя (доста е обемисто).
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #11 -: 22 Март, 2018, 23:10:46 »
Мен не ми пречи да го кача тук, но ....... Антон леко се е престарал в желанието си да бъде 'полезен'. И като така, е сканирал на леко негодната почти за четене резделителна способност, което прави разглеждането, четенето и ползването на гореспоменатите 'списания' почти невъзможно.
Да, може да се прегледа някоя статия, ако си много на зор, но да се OCR-ва и да се цифровизира - не става. Трудно биха могли да се въвеждат и програмите, публикувани в списанието, пак поради същата причина.
Още преди години (както споменах), бях започнал да ги сканирам и цифровизирам, за да са във вид, удобен за търсене и ползване. Имах и скоростен скенер, но един приятел (и колега от форума), ме спря, щото 'аз някъде ги имах сканирани', щото заради скоростта и качеството, трябваше да разрязвам страниците, с което пък се нарушаваше автентичният вид на списанието.
В крайна сметка, всичко си остана висящо (коменирано е и при колегите в http://mcu-bg.com
Пак от там е и цитата, описваш безсмислеността от това начинание:
Цитат на: Reader
Ех, Deltichko, възхищението ми от труда, който полагаш, може да съперничи само със стъписването ми колко си немарлив. Като ще правиш „сбирщайн“, поне преглеждай чуждите неща; пример – 2/3 от страниците в брой 4/1985 г. липсват. Има и други такива броеве.
Точно като „пълния“ архив на „Космос“ – липсват страници, липсват приложения, включени са чужди (от добричкия сайт) работи с напълно нечитаеми страници… трагедия.
Та ако има интерес, аз списанията ги имам, ще ги сканирам, но не знам дали ще имам време да ги обработя, та ако има навити - ще ги направим на PDF и ще ги кача в Библиотекат Сандъците.
А за авторските права - Преборил съм преди 10-15 г. в-к  Трут, ще преборя и ЦК на ДКМС или който там се опитва да се представя за тази изчезнала организация. Правен опит не ми липсва, както и хора на които да се опра.

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #12 -: 23 Март, 2018, 09:07:05 »
ЦК на ДКМС ги пребори "вятъра на промяната"  :D :D :D :D
LZ1VKI

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1297
  • Населено място: София
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #13 -: 20 Юни, 2022, 14:14:53 »
Някой може ли да постне (или да ми изпрати на ЛС) брой 4 от 1985 година? Има го тук, но файла е повреден след 10-та страница.

Трябва ми заради статията:

✔ Запознайте се - НИПЛ "Програмно осигуряване"

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 126
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Списание "Компютър за вас"
« Отговор #14 -: 20 Юни, 2022, 20:08:21 »
Мен не ми пречи да го кача тук, но ....... Антон леко се е престарал в желанието си да бъде 'полезен'. И като така, е сканирал на леко негодната почти за четене резделителна способност, което прави разглеждането, четенето и ползването на гореспоменатите 'списания' почти невъзможно.
Да, може да се прегледа някоя статия, ако си много на зор, но да се OCR-ва и да се цифровизира - не става. Трудно биха могли да се въвеждат и програмите, публикувани в списанието, пак поради същата причина.
Още преди години (както споменах), бях започнал да ги сканирам и цифровизирам, за да са във вид, удобен за търсене и ползване. Имах и скоростен скенер, но един приятел (и колега от форума), ме спря, щото 'аз някъде ги имах сканирани', щото заради скоростта и качеството, трябваше да разрязвам страниците, с което пък се нарушаваше автентичният вид на списанието.
В крайна сметка, всичко си остана висящо (коменирано е и при колегите в http://mcu-bg.com
Пак от там е и цитата, описваш безсмислеността от това начинание:Та ако има интерес, аз списанията ги имам, ще ги сканирам, но не знам дали ще имам време да ги обработя, та ако има навити - ще ги направим на PDF и ще ги кача в Библиотекат Сандъците.
А за авторските права - Преборил съм преди 10-15 г. в-к  Трут, ще преборя и ЦК на ДКМС или който там се опитва да се представя за тази изчезнала организация. Правен опит не ми липсва, както и хора на които да се опра.
Още ме е яд, като се сетя как с лека ръка през далечната 2006 г. тогавашните шефове (хАмериканци) на БТК/Вивател затриха на Хайдушка поляна 8, най-голямата техническа библиотека на балканите.
Всичките броеве ги имаше там но не можахме да ги спасим (както и страшно много други ценни неща, литература и каквото се сетите),  защото изхвърлиха всичко от помещението на НИИС до НЦУМ на последния етаж късно вечер след работно време с някаква фирма.
Голяма част разбрах че са прибрали добри хорица от ТУ но основното замина незнайно къде.
Сутринта като видях и ми идеше да се разплача.
Също така седмица след това замина на ет. 3 в сградата на НИИС по нареждане на "И.Й" - един цял работещ PDP-10 с всичките аксесоари и терминали към него.
Като се сетя как го чупеха с брадви мангалите и лошо ми ставаше... ама това е дълга история!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4398 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18180 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3188 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
2 Отговора
4168 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6373 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |