| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Siemens 12 GW  (Прочетена 21263 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #31 -: 10 Ноември, 2015, 07:14:17 »
 Днес  долара върви по 1,80 това са 45 лева . Не мога да ги заровя в нещо което ще ми стои. А ти ще си купиш ли? Освен това 80 серия са къде къде по модерни лампи.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #32 -: 10 Ноември, 2015, 09:11:12 »
А не, просто давам линк към търсената лампа. Ако реставрирам до оригинал радио с такива лампи - да, бих ги дал. Всичко си зависи какво ти е намерението. Когато реставрирах моя Орион и търсех 4 римлока, единствения начин беше да се ръсна сто лева за тях. Имах огромния късмет да ги получа подарък от един юнак от Антик Радио Форум, иначе бях приготвил парите. Не ми беше проблем да пресадя други лампи, на 9 пина има огромен избор и аналози, само леки промени по стойностите и ставаха. Но не ми беше това идеята, не беше въпроса в модерността, а в оригиналността - възстанових го до заводски вид почти.
Успех с твоя! Не се съмнявам, че каквото и да решиш ще стане супер!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #33 -: 10 Ноември, 2015, 09:40:10 »
Днес  долара върви по 1,80 това са 45 лева . Не мога да ги заровя в нещо което ще ми стои. А ти ще си купиш ли? Освен това 80 серия са къде къде по модерни лампи.

xborox гони Автентичност в реставрациите си. Модерността в случая не само не се търси , но се избягва НАРОЧНО.

За НОВО изделие новалните лампи са чудесни, импулсните пък са забележителни от гледна точка на запас от мощност и издръжливост, моливните лампи пък са чудесно решение когато се търси компактност. Тук обаче тези предимства- са недостъци   ;) .


Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #34 -: 10 Ноември, 2015, 17:08:32 »
Парите винаги са фактор, но когато става въпрос за хоби, понякога емоцията надделява над разума  :) Затова и аз съм склонен да дам повече за оригинална лампа, а не да правя присадки. Зависи и дали радиото ще се слуша често или не. Това специално, едва ли, така че е много вероятно да купя от eBay отново. За олимпията взех комплект UCH11 и UBF11 напълно нови за 40 лева някъде, така че ще дебна пак за някоя оферта.
Днес разгледах двете кутии, които имам, и установих, че се различават. Не само по цвета на скалата, но и по профилите. И от това, което видях по снимки, предполагам, че втората кутия реално е от Siemens 22GW. Двете шаситата обаче са напълно идентични :) За съжаление оригиналната кутия е в по-лошо състояние, но вече съм доста напред в ремонта й и скоро ще стигна до лакирането  :drinks:

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #35 -: 10 Ноември, 2015, 18:49:35 »
Откраднах половин час днес и направих първия тест. Има добри, има и лоши новини  :) Най-добрата е, че изходният траф работи. НЧУ-то си тръгна без проблем. Напреженията са горе долу ОК. Ако има отклонения някъде, са в рамките на десетина процента, не повече.
Открих още един кондензатор, който е поставян допълнително - на първа решетка на UBF11 към маса. Няма го и в двете схеми. За съжаление обаче махането му не промени факта, че радиото няма никакъв шум. Като допра сондата на първа решетка, има брум. На първа решетка на UCH11 обаче няма никой, като докосна със сондата. Всички лампи са изправни, взети са директно от работещата ми олимпия  :(

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #36 -: 10 Ноември, 2015, 20:39:49 »
   Ами ако не знаеш от тук нататък  има два пътя . МЧУ усилвателя ще уселва само ако има междинна честота .За тази работа трябва да провериш дали осцилаторите на  UCH11работят най лесно става с осцилоскопчето. Ако работят трябва да имаш проблем снастройката на МЧУ .За това си иска сигналгенератормодулиран с АМ иска се и опит филтрите не се въртят как да е .

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #37 -: 10 Ноември, 2015, 20:55:35 »
На първа решетка на UCH11 обаче няма никой

Защо отиде толкова далече?! Преди това има дедектор, разни елементи около него, потенциометър...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #38 -: 10 Ноември, 2015, 22:40:37 »
Измери какво напрежение има по анодите,решетките.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #39 -: 11 Ноември, 2015, 11:53:02 »
   Ами ако не знаеш от тук нататък  има два пътя . МЧУ усилвателя ще уселва само ако има междинна честота .За тази работа трябва да провериш дали осцилаторите на  UCH11работят най лесно става с осцилоскопчето. Ако работят трябва да имаш проблем снастройката на МЧУ .За това си иска сигналгенератормодулиран с АМ иска се и опит филтрите не се въртят как да е .

Обясни как се въртят филтрите и как се прави тази настройка. Добре е да е подробно и със снимки.  :drinks:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #40 -: 11 Ноември, 2015, 12:18:19 »
За мен това е най-добрата книжка за настройка на супери - "Настройка на суперхетеродинни приемници", Г. Алексиев, Е. Кърмаков, София, Медицина и Физкултура, 1960 год.
Има с апаратура, има на ухо, подробно е.
Тук е - http://karadev.net/nachinaesti/Radiotehnika/Radiotehnika.html , на около 1/3 надолу по страницата.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #41 -: 11 Ноември, 2015, 15:58:08 »
Много мерси! Със сигурност ще прочета и тази книжка през зимата, че тогава имам доста свободно време  :)
Какво показаха измерванията:
1. След съпротивлението от 125 ома на кенотрона (присаден UY1) има 220 волта (по схема са 212); на жичното съпротивление 97/33 ома имам -9 и -2 волта.
2. Крайната лампа, която използвам е опушена и категорично не е читава, но за тестове е супер; на анода на триодната част  имам 150 волта (110 по схема, тук е голяма разликата); на анода на пентодната част 182 волта (172 по схема), на втора решетка 208 волта (200 по схема), на първа решетка - 8,8 волта
3. UBL11 (нова) на анода  има 170 волта (170 по схема), на втора решетка 83 волта (67 по схема)
4. UCH11 (стара с добра емисия) анод хептод 210 волта (200 по схема), анод триод 125 волта (101 по схема), на втора и четвърта решетка, която отива на втора решетка на UBL11 логично е 83 волта.
Засега толкова :-) Привечер мога отново да проследя цялата схема, за да видя дали не съм изпуснал нещо.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #42 -: 11 Ноември, 2015, 16:21:38 »
А какво ще я четеш, то не е Книга, 30-40 страници е някъде - памфлетен формат. Това ти е точно за сега - отваряй, гледай съдържанието, избирай метод, в зависимост от наличните (или неналичните) уреди и настройвай. Е, след като отстраниш проблемите и го вкараш в постояннотоков режим де. Методите са прости и добре описани.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #43 -: 11 Ноември, 2015, 17:08:36 »
 "Май че писах ама пак ще повторя . За настройка е необходим сигнал генератор. Обикновенно  междинната честота е дадена на схемата избираме я и я включваме през някой капацитет от около 100рф в антената на радиото . Преди това всички сърцевини се изваждат навън от бобините . Пускаме сигнал о 30% модулация най силен изход .Променливия кондензатор затворен приемника на обхват средни вълни Трябва все нещо да се чуе. Настройката започваме с втория филтър. Като бавно се навиват сърцевината навътре. Първо се настройва този на детектора на максимум намаля се  вч сигнала и настройваме анодния кръг. След това минаваче на първия филтър настройваме решетъчния кръг. Същевременно пак се намаля изходното ниво на сигнала до степен да напрягаш слуха си за да го чуваш. Последно се настройва анодния кръг на смесителната лампа . Ако радиото е правилно настроено трябва като врътнеш наляво и надясно честотата на генератора да не чуваш нищо . Освен това ако осцилаторите работят трябва  да се чуе и шума на приемника .За предпочитане е настройката да се прави с неметална отверка. направете го няколко пъти и ще се ошлайфате.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #44 -: 11 Ноември, 2015, 17:18:24 »
Благодаря, pana. За съжаление нямам необходимата техника, за да го направя. хващам се да чета книжлето, сега видях, че е съвсем малко и ще видим дали с подръчни средства мога да постигна някакъв резултат.
Видях, че на единия МЧУ филтър горната сърцевина е счупена, а долната изцяло липсва. Мога да сваля сърцевините от донора, мога и целите МЧУ филтри, те бяха настроени коректно.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
48 Отговора
25626 Прегледи
Последна публикация 26 Декември, 2012, 21:11:10
от lz2xl
2 Отговора
1536 Прегледи
Последна публикация 24 Януари, 2014, 09:13:48
от ever20102
3 Отговора
2371 Прегледи
Последна публикация 13 Декември, 2015, 16:12:57
от nikp
64 Отговора
26305 Прегледи
Последна публикация 30 Април, 2015, 19:45:11
от Pichaga933
4 Отговора
2184 Прегледи
Последна публикация 15 Септември, 2017, 21:24:29
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |