| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Siemens 12 GW  (Прочетена 21092 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #15 -: 01 Ноември, 2015, 16:27:37 »
С вибршлайф тая кутия ще стане на парчета, лепилата от едно врем не са толкова здрави колкото днешните.
Аз също не обичам ръчните инструменти, но в случая шкуренето хич не е много и трабва да го следиш  внимателно, за да не протриеш фурнира. Това не ти е кола да сваляш килограми кит. Тука сваляш слой по-тънък от презерватив!!! И даже го няма на всякъде. А самия фурнир е дебел около милиметър и то не навсякъде е с еднаква дебелина.  Това да не го продупчиш с триене  се следи постоянно , на всеки 2-3 затърквания - издухваш прахоляка и  проверяваш-дали там вече не си готов! Внимателно с тая кутия. Едно приятелче си продупчи фурнира мног гадно, после за нищо не става - иска премахване изцяло и слагане на нов.

Относно p1000. Щадиш максимално фурнира с нея и сваляш  и без това малкото останал и изтъркан лак. Като се работи на ръчка и без вода, на няколко потривания , докато проверяваш  колко сисвалил изтупвай шкутката д ападне боклука от нея.

Нямаш нужда от п600 и тн.  груби, понеже фурнира е вече изгладен- обработен и с таквиа само ще го надереш в дълбочина( ще направиш гадни деруги) а преди лакиране трабва да минеш с п1000 така или иначе , ако исакш да стане хубааво.

Та няма смисъл да си усложняваш излишно рабоатата- затъркай го директно с п1000, ще се учудиш колко бързо падат остатъците от лака и остава веднага иделна повърхност готова аз лакиране.

Виж, ако апарата беше някой Руски с 2мм лак върху него- бих ти препоръчал виброшлайф- веднага, проблема там е че използват един фурнир дебел колкото касова бележка, и стигнеш ли до него , за да не го пробиеш  трябва да си максимално внимателен и то на ръка. Но за грубата работа там си е необходим ел. инструмент.


Надявам се да ми послушаш съвета, че още не съм пуснал темата Фурнироване за начинаещи  :D
« Последна редакция: 01 Ноември, 2015, 16:39:26 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #16 -: 01 Ноември, 2015, 22:01:30 »
Е тука един сименс като твоя " за части"

http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6502.0
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #17 -: 03 Ноември, 2015, 18:27:11 »
Продължаваме напред  :D Благодарение на колегата Иван Иванов, се сдобих с още един такъв сандък. Фурнирът на кутията е малко по-добре, но самата тя се разпада. Това ни най-малко не ме плаши, защото поне с дървения съм се занимавал много като студент и съм си вадил парите с нея. Високоговорителят го няма, но за съжаление изходиният траф е пострадал при свалянето му. Скъсан е единият извод, както и две от скобите, които го държат. Чудя се дали да го стегна и да пробвам да запоя за късото парче кабел друго по-дълго или директно да търся заместител. При моя оригиналният е заменен също, но е заменена и крайната лампа. Вместо UCL11 е поставена UCL82.
Свален е потенциометърът, но това не е проблем. Ще взема от моя , тъй като и без друго моето шаси няма нищо общо с оригинала. Лошото е, че и моят е останал без мрежово ключе. Дали според вас може да се намери читав заместител или просто да сложа ключе на кабела.
Това са бели кахъри. Лошото на новото шаси е, че едната от бобините беше счупена, а друга е прекъсната. Утре мисля да се занимавам с тях. Ако не се справя, ще сменя целия ВЧ блок.
В общи линии това е. Почвам новото шаси, тъй като по него са правени много малко интервенции. Ще поставям кондензаторите в тръбичките на оригиналните. Какви да използвам, които да се вместят, че WIMA в повечето случаи идват големи? Ще направя и двете кутии. На финала ще преценя коя да от двете ще стане дом на шасито, а другата ще използвам за един страничен проект. Подновявам и търсенето на UBF11. Само тя ми липсва, за да попълня комплекта.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #18 -: 03 Ноември, 2015, 19:47:41 »
За изходния траф, зачегъртай  проводника леко с макетно ножче и внимавайда не го прережеш, после спойка парче кабел и към клемата. или му направи нова клема, да се държи някъде да не мърда.

За тия кутии ти казах, че са кекаваи...  :D Но има лепила, та там ще се оправиш.

Относно размера на елемнтите за вграждане... Аксиални има във Викиват няколко стойности и в Tpetrov, но качеството е далече от това на вима-та. 

Виж ако може да намериш картонени тръбички някъде...с по-гоям диаметър, тогава вграждането е цвете и може да си отпечатваш отгоре надписи на  хартия с лога и тн... да я състаряваш и прочее...
« Последна редакция: 04 Ноември, 2015, 02:16:03 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #19 -: 05 Ноември, 2015, 21:43:32 »
Почнах лека полека. Кондензаторите в пико стойностите паснаха в тръбичките и вече са заменени. Реших да не пълня отворите с епоксидна смола, тъй като по този начин правя невъзможно евентуалното им сервизиране после, а и отникъде не се вижда, че са отворени. За останалите обаче тръбичките са малки, така че или трябва да се откажа от полипропилена на WIMA, или да правя имитация на тръбичките от картон с печат отгоре или нещо подобно. Другата идея, която ми дойде, е да взимам по-малки капацитети и да ги свързвам успоредно. При 10 нано например влизат два по 4.7, но не знам колко ОК е това.
Лошото е, че старите всички са извън норма. Няма ни един читав от асфалтовите, така че нямам избор освен да ги сменя.
И тук имаше промени по схемата, но минимални. През уикенда ще гледам да сложа потенциометъра от другото шаси. Ще се опитам да направя и изходния траф. Трябва да видя и дали говорителят, който имам, ще стане. За съжаление едва ли ще мога да намеря оригинален, но засега това е положението  :drinks:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #20 -: 05 Ноември, 2015, 22:49:29 »
Тия говорители са мног кът. Та ще си краш с някакъв заместител...

2*4.7нано е ок. , слагай 10ки за по-ниско напрежение примерно за 250в... MKS са с по-малки като външни размери от MKP също , та може да минеш и с тях за 400в.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1617
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #21 -: 05 Ноември, 2015, 23:16:45 »
Предпочитам да ползвам тия и до сега не съм се разочаровал през годините. Ще "заровят" много от чуждите аналози.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #22 -: 05 Ноември, 2015, 23:36:28 »
Може а затапваш тръбичките с восък. Аз използвам асфалт и става много автентично.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #23 -: 08 Ноември, 2015, 15:12:34 »
Мерси за съветите. От голяма помощ са ми :-)
Днес сложих потенциометъра от другото шаси. Без мрежов ключ е, но за тестовете и за първо време си е перфектен. Възстанових и схемата в стандартния вид. Оригиналните електролити бяха заменени с 2х32, заради което и свръзването беше променено. В оригиналния вариант нямат обща маса, което няма как да се направи с двоен електролит. На този етап съм сложил директно новите кондензатори, само пико стойностите са в оригиналните тръбички, но нека първо да подкарам шасито.
Друга промяна, която забелязах, е, че на отоплението на UCH11 има 5 нано кондензатор към маса. По схемата, която следвам, няма такъв. Не съм убеден обаче дали тя не е сгрешена, защото със сигурност знакът минус на 16 микро електролита трябва да е плюс. На Олимпията, която е с много сходна схема, има такъв кондензатор, но е 22 нано.
Трябваше да сменя и дросела, тъй като този на новото шаси имаше проблеми с ключа, но сега е ОК. Предполагам до няколко дена ще мога да пусна приемника и да видя дали изходящият траф е ОК. Там са ми най-големите притеснения.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #24 -: 08 Ноември, 2015, 15:16:08 »
Изходния траф го мериш за къси  между намотките  на ом метъра  и ако всичко е ок си супер.

Тая схема на приемника която ползваш не е единствената има и друг вариант, но не я пазя. Помоли някой да ти дръпне от радиомузея пълното сервизно описание.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #25 -: 09 Ноември, 2015, 09:36:25 »
Не прави това Оригиналните електролити бяха заменени с 2х32, заради което и свръзването беше променено. В оригиналния вариант нямат обща маса, което няма как да се направи с двоен електролит. В оригиналния вид имаш един - спрямо шаси който няма от къде да получиш!Ако нямаш единични електролити сложи два двойни и ще използваш само по един но не елиминирай минуса!!!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #26 -: 09 Ноември, 2015, 09:58:53 »
Връщам нещата по оригиналната схема, няма да правя никакви модификации по нея. Единият електролит - 16 микро, отива към шаси, което тук реално е от текстолит  :), а другият - 32 микро, се свързва към жичния резистор 97 ома, към съпротивлението от 30 кОм преди първа решетка на крайната лампа и т.н. Целта ми е приемникът да е максимално близко до оригиналния си вид!

Неактивен monti

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #27 -: 09 Ноември, 2015, 13:22:26 »
Тая схема на приемника която ползваш не е единствената има и друг вариант, но не я пазя. Помоли някой да ти дръпне от радиомузея пълното сервизно описание.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #28 -: 09 Ноември, 2015, 14:13:42 »
   Здравей пиша ти по повод UCL11 и всички други кандила. В момента правя една Минерва на нея изобщо я няма тази лампа . Аз съм професионалист радиотехник от 1964год. Мога да те уверя че тези лампиUCL11 ЕCL11 и семейство и тогава бяха апокрифни. При мен беше сложена много некадърно ECL86 аз свалих цокъла 11 серия по него изрязох шаблонче от стъклотекстолит и в средата на парчето изрязох отвор за цокъл 80 серия ориентирах го и фиксирах . Направих си монтажа сега си работи с неговата лампа .Но вече стилно направено ако падне от някъде ЕCL11 мога да се навия да го възстановя . Но за мен е излишна работа . Аз дори по такъв начин мисля да изчистя и другите две лампи да си сложа 80 серия . А крайното стъпало да изпълня с ЕС92 и EL84 това са модерни лампи а аз не съм маняк на темата тотална реставрация . Някои дори слагат кондензаторите в мръсните катранени тръби на старите кондензатори да изглеждали автентични. На тази Минерва която правя мрежовия и трансформатор работи на макарата се беше строшила . Сложих му от един Орфей и работата заспа .Само му развих малко навивки за отоплението на AZ11.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #29 -: 09 Ноември, 2015, 23:45:43 »
monti, много благодаря за схемата и цялото описание. От голяма полза ще ми бъдат. Предполагам това е оригиналната схема, така че част от въпросителните относно някои добавени елементи отпадат. Днес сглобих всичко за тестове. Направих и изходния траф. Какви горе долу трябва да бъдат съпротивленията на първичната и вторичната намотка?
pana, убеден съм, че е било така. Иначе няма причина техниците да се занимавали толкова с присаждане на други лампи, смени на цокли и т.н. И на този етап е много трудно да се намерят част от лампите. Все още например търся читава UBF11, така че ако някой има излишна, съм отворен за оферти. На мен обаче ми е интересно да върна апарата в оригиналния вид. Много труд изисква, но пък на финала удовлетворението е голямо. И аз се хванах да вкарвам новите кондензатори в тръбичките на старите асфалтови  :D  За пико стойностите го направих, за нано обаче засега не съм измислил решение заради разликата в размерите.
Това е петият ми приемник. Досега така и не съм успявал да направя пълна реставрация, при която всичко да изглежда оригинално. Този път обаче ще се постарая максимално, въпреки че състоянието на приемника е най-лошо от всички, с които съм се захващал.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
48 Отговора
25451 Прегледи
Последна публикация 26 Декември, 2012, 21:11:10
от lz2xl
2 Отговора
1528 Прегледи
Последна публикация 24 Януари, 2014, 09:13:48
от ever20102
3 Отговора
2319 Прегледи
Последна публикация 13 Декември, 2015, 16:12:57
от nikp
64 Отговора
26167 Прегледи
Последна публикация 30 Април, 2015, 19:45:11
от Pichaga933
4 Отговора
2132 Прегледи
Последна публикация 15 Септември, 2017, 21:24:29
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |