| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Siemens 12 GW  (Прочетена 21064 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Siemens 12 GW
« -: 23 Октомври, 2015, 12:34:27 »
Случайно попаднах на обявата за този Siemens. Собственикът не знаеше точния модел, но бях почти убеден, че това е Siemens 12 GW, който има еднакъв лампов състав с моята Olympia 421. Писна ми да търся лампи за нея от всевъзможни места и реших да го взема.
Спазарих го на 50 лева, а външният му вид беше доста добър с изключение на разлепения фурнир отпред. Кабелът беше оригиналният, дори и щепселът. Собственикът каза, че до последно е работело. За съжаление обаче, когато отидох вкъщи, установих, че лампите от 11-а серия са заменени. Включително и цоклите и че по приемникът са правени доста намеси. Единствено цокълът на UY11 е останал, като изправителната лампа е заменена с диод.
Дилемата сега е следната. Струва ли си да го върна в оригиналния вид, като купувам цокли, връщам схемата в оригиналния вид и т.н. или е по-добре да го подкарам така, както е. Няма да го запазя за мен, но един приятел иска подобно радио. Ако на някого от вас също му е необходимо, да ми пише. Цената е такава на каквато съм го купил за хора от форума  :drinks:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #1 -: 23 Октомври, 2015, 14:40:17 »
Като гледам вече се специализираш в мрежовите приемници, струва си да му сложиш оригинален комплект лампи, така или иначе ти е наличен.

Като гледам покрай цоклите и окабеляването си е отишло + 3-те резистора  на селектора за напрежения.

Налични са му МЧУ филтри + бобини , както и дросела с ел. магнитен ключ.

Малко ме учудва допълнителното трафче отгоре.  НЕ си снимал добре говорителя, да видим дали изходния траф е там.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #2 -: 23 Октомври, 2015, 15:04:50 »
Допълнителното трафче отгоре си е изходният трансформатор. Предполагам е сменян и говорителят. Подкарах го, работи ОК, но нямам време сега да меря напреженията. Лампите са UCL82, UCH21 и UBF89. Предполагам, че оригиналният ключ за захранването е в началото на потенциометъра, докато тук апаратът се включва с ключа, който стандартно е за регулиране на тона. Наистина всичко е преправяно  :( Изсъхнали са също двата големи електролита.
Ще видим каква ще е съдбата му. Няма да е лесно да го върна в предишното състояние, така че е много вероятно да остане засега така. По кутията може би ще си поиграя на първо време. Този нацепен фурнир няма да стане лесно като гледам, но с търпение всичко се получава  :drinks:

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #3 -: 29 Октомври, 2015, 19:54:23 »
Доста касапски е действано тук. Моят приятел, при когото ще отиде апарата, каза, че не му пречи, че лампите не са с оригиналните цокли и предпочита тези, тъй като са значително по евтини, а мисли да го слуша често. Това поне донякъде облекчава работата.
Имаше доста стабилен мрежов брум. Единият електролит беше заминал, смених го, другите обаче бяха ОК. Почнах да се ровя малко по-малко и видях, че захранването не е реализирано нито по схемата, нито като моята Олимпия и се хванах да сваля схемата му. Използвани са два дросела - оригиналният и другият, който е на изходния траф (явно е присаден). Ето я захранващата част. UY11 е заменена с два диода и гасящо съпротивление. Ключът на оригиналния дросел не се използва.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #4 -: 31 Октомври, 2015, 00:13:14 »
Този Siemens в настоящия си вид е класическа реплика :-) След ремонтните дейности реално си е чист Комсомолец. Днес си поиграх да сваля схемата и установих, че е същата, използвана при нашите мрежови приемници с U-лампи. Така че поне знам по какво да се водя  :) Добър повод малко да се поупражнявам!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #5 -: 31 Октомври, 2015, 00:24:46 »
Защо не си поиска схемата,нея поне я има на много места :)
Ето ти я.В PDF-a има и някакво описание,до колкото разбрах са го правили за експорт.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #6 -: 31 Октомври, 2015, 11:28:05 »
Хъм, отговорът ми нещо не е излязъл. Много благодаря за схемата! Аз също се сдобих с нея, но още при пръв поглед видях, че въобще не отговаря на това, което е сглобено по платката на оригиналния Siemens. Явно на времето, когато не са имали лампи 11 серия, са решили да ги заменят - UCH11 с UCH21, UBF11 с UBF89 и UCL11 с UCL82. В захранващия блок е премахнат превключвателят за различните волтажи, а кенотронът е заменен от два диоида и гасящи съпротивления. Цялата схема на захранването е копирана от Комсомолец, както и на НЧУ. МЧУ и ВЧУ са по оригиналната схема. Пълен Франкенщайн :-)
Да не говорим колко зле беше направено всичко. Хвърчащи кабели, кофти спойки, неточни стойности. Приведох във вид нещата. Даже сложих диодите и гасящите съпротивления на цокъл, така че да се бодне лампа директно, ако ми изпадне. Остава ми да взема още малко кондензатори и съпротивления и ще тествам каке положението след промените. Ако радиото е ОК, ще го дам на моя приятел. Даже може да заменя UCH21 с UCH81, барем поне лампите са с еднакъв цокъл, макар и без кенотрона. Ако има пак проблеми, може да започна да връщам оригиналната схема лека полека, което обаче ще иска доста средства и време

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #7 -: 31 Октомври, 2015, 19:01:31 »
По няколко различно схеми са се строили повечето радиоапарати по него време.Така че имат много сходно с Комсомолеца.Само че Siemens са ги изпреварили с няколко десетилетия  :)
UCH11 и UBF11 трябва да имам някъде,обаче не съм сигурен дали ще ги намеря лесно.Сега някой работи ги пренасях и местих така че бардакът е пълен.Надявам се да ги намеря и да ти ги дам да си оправиш сандъчето.Аз лично отдавна не събирам големи сандъци :)

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #8 -: 31 Октомври, 2015, 19:47:56 »
Все повече ми харесват малките мрежови приемници. Много ми допада какви технологични решения има при тях, за да се спести материал. С олимпията, която правих досега, ми беше много трудно, но на финала се справих. Ако почна и този Siemens, мисля, че ще е значително по-леко. Ще се радвам, ако можеш евентуално да ми съдействаш с лампи. UCL11 имам излишна, но тази UBF11 ме измъчи много, докато я намеря за олимпията. Чак от ebay я купих, защото ми писна да чакам. Но да видим дали ще стигна дотам  :D

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #9 -: 31 Октомври, 2015, 20:35:35 »
Понеже каза, че ти липсват цокли решиг да се поразровя и се оказаха доста редки точно тези, НО китайците произвеждат ВСЧИКО.

Намерих  Продавач който изпраща до БГ. Пратката за съжаление не е безплатна , но не е и скъпа.

http://diy-tubes.com/tube-socket-g8a.html

Един цокъл излиза :  4,5лв без доставката, което е супер цена за чисто нов цокъл( втора ръка вървят по 5лв бройката).

Пуснах да се мсята количка с 10 цокъла + доставка и излезе това като резултат:
38655-0

Предполагам ,ако успееш да откриеш производителя на цоклите или поне неговия сайт по някой от порталите за он-лайн търговия ще ги намериш и с безплатна доставка, аз рових в E-bay и  Aliexpress, но без успех...



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #10 -: 31 Октомври, 2015, 20:41:19 »
Два пъти съм сменял UBF11.И двата пъти се оказа дефектен единия от диодите на детектора.На този апарат когато го взех преди ..........отдавна както се казва беше пробил 50пф от мч трансформатора към диода който съответно се опича.Втория път един Орион,там в детектора на ару.Пробит диод и пак окъсил кондензатор,там служеше само за АРУ.Корави лампи,въпреки че са U серията :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #11 -: 31 Октомври, 2015, 20:50:54 »
За Проблема с UCH21 и UCH81  може да си направиш един такъв преходник с 2 цокъла , PVC тръбичка и Епоксидна Смола. Е трабва да е обратен на това, което е на снимката , но  схващаш идеята  ;)
38657-0
Така ще са ти еднакви и за оригиналните лампи по схема всички цокли на шасито и заменката ще изглежда доста цивилизовано, даже може да  сложиш гасящ резистор вътре за разликата в отоплението, само трябва да перфорираш преходника от страни за да се охлажда резистора.



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #12 -: 31 Октомври, 2015, 21:51:08 »
Да, такива преходници съм си правил за ECL11 към 6Ф3П, става много лесно и доста цивилизовано. Този път съм си поставил задача да направя този приемник с минимален бюджет, така че засега няма да се хвърлям да купувам нови цокли. Може би ще дебна за някой донор в лошо състояние  :) Тези дни ще си поиграя с кутията. Вече съм залепил и закърпил фурнира, така че почва неприятният момент с шлайфането!
Голяма беля си вкарах с този сандък. Като го видях, се зарадвах, че отвън изглежда непокътнат, но вътре беше ужас. Така че за следващия път ще знам, че задължително се сваля капака без значение какво има отвън.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #13 -: 01 Ноември, 2015, 01:13:18 »
Цената на цоклите е забележително приемлива, в БГ такива цокли 2-ра ръка не съм виждал под 5лв.

От Извитите дъски отпред фурнира може направо да го свалиш... То са си дъски и седи готино като се лакира даже и без фурнир.

Шлайфането не е голяма работа към 1 час максимум за целия апрат с един такъв държач и директно с няколко листа p1000, естествено на сухо
38661-0

Без държача има опастност да го изкопаеш фурнира на места.

ПП : Измий го фурнира с меглио преди да шкуриш, много голяма част от мръсотията ще излезе , аз лично не можах да повярвам колко много, след първата ми такава процедура.

Това за свалянето на капака си е правило, най-малкото може да се пазариш като видиш някоя гавра като тази, на която си попаднал.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #14 -: 01 Ноември, 2015, 09:51:38 »
Това с меглиото е много добра идея. Има нужда! Но с ръчни инструменти не можеш да ме накараш да работя, ако ситуацията не го изисква. Така че виброшлайфът замества държачите, а на ръка дребните детайли. 1000 обаче ми се струва много ситна шкурка за подобни материали. Не качвам над 600 в такива ситуации.
Снощи, докато поработвах леко, свалих схемата на захранването при вариант за 240 волта. Не мисля да използвам превключвателя. Струва ми се доста трудно да го възстановя, при положение че всички кабели са махнати. Надявам се не съм допуснал грешка в схемата.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
48 Отговора
25424 Прегледи
Последна публикация 26 Декември, 2012, 21:11:10
от lz2xl
2 Отговора
1527 Прегледи
Последна публикация 24 Януари, 2014, 09:13:48
от ever20102
3 Отговора
2309 Прегледи
Последна публикация 13 Декември, 2015, 16:12:57
от nikp
64 Отговора
26141 Прегледи
Последна публикация 30 Април, 2015, 19:45:11
от Pichaga933
4 Отговора
2122 Прегледи
Последна публикация 15 Септември, 2017, 21:24:29
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |