| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция от български телефонни апарати  (Прочетена 49907 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #90 -: 23 Юни, 2017, 21:50:38 »
Имам само това. Нямам захранване и други неща. Домофонни слушалки имам.
« Последна редакция: 23 Юни, 2017, 21:55:39 от BatKoce »

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #91 -: 27 Юни, 2017, 21:28:18 »
Ето още две разговорни устройства. Това са части от някакви разговорни уредби. Другите блокове ги нямам и не знам как изглеждат. Надявам се някой да знае нещо повече за тях.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #92 -: 28 Юни, 2017, 23:41:56 »
Мисля,че това е липсващото от комплекта на разговорната уредба.Има още един електролитен кондензатор който е изваден защото бях сменил предназначението.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #93 -: 29 Юни, 2017, 07:52:54 »
Малко пояснение за работата на разговорната уредба.Имахме я в казармата.В дежурната стая стоеше майката,можеше посредством бутоните да се избира с кой абонат да се говори.При ненатиснат бутон беше на прослушване,когато искаш да се свържеш натискаш бутона,дава сигнал на майката.Превключването на прослушване и разговор става от майката.Линиите са двупроводни неекранирана двойка телефонен кабел.Нямаше брум и връзката беше силна и ясна.

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати-Прадядото
« Отговор #94 -: 15 Декември, 2017, 22:24:20 »
Най-после, благодарение на колегата Bogdanoff, в колекцията попадна и прадядото на българските телефони.
Вътрешните механизми са автентични. Манивелка му приспособих от един ТАП. За пълна автентичност остава да му намеря
шнурове от старите (с текстилна изолация).

Очевидно този тип телефони са били с външен звънец, тъй като в кутията няма място за такъв.

Надписи на табелките:

ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ НА ПОЩИТҌ ТЕЛЕГРАФИТҌ И ТЕЛЕФОНИТҌ
Т.Т.РАБОТИЛНИЦА

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #95 -: 21 Декември, 2017, 19:47:35 »
Благодарение на линк, публикуван от колегата Любо Божков, попаднах на този рядък и интересен телефонен апарат.
Моделът е ТА-С 101. Най-интересната особеност на този телефон е цената от 210 лева, която за 1985 година е направо баснословна.
Тогава масовите струваха около 28 лева. Телефон с бутони ТА 920 е бил 65 лева около 1988 година.

Друга интересна особеност е кутията, излята от някакъв вид епоксидна смола и влакна (подобно на лодките).

До сега не бях виждал такъв апарат. Ако някой е виждал или притежава такъв, моля да сподели.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 400
  • Населено място: Стражица
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #96 -: 22 Януари, 2018, 04:42:44 »
А това нещо познато ли е? Изглежда преправяно или по скоро добавяно към него.
Дали е било домашен телефон или специално за сервизни цели е произведено.Състоянието не е добро, но ако ви интересува го имате подарък

Активен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #97 -: 22 Януари, 2018, 07:49:20 »
А това нещо познато ли е? Изглежда преправяно или по скоро добавяно към него.
Дали е било домашен телефон или специално за сервизни цели е произведено.Състоянието не е добро, но ако ви интересува го имате подарък
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7661.msg56919#msg56919

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #98 -: 22 Януари, 2018, 15:07:51 »
Това е  самоделно устройство, наречено "портатив". Служи за проби при отстраняване на повреди по телефонните линии.
Този, конкретно е направен от телефонен апарат ТА 1300. Ясно се вижда, че са му присадили повикващо устройство от някакъв друг телефон. По някое време в същия корпус се появиха и фабрични "портативи". Те изглеждаха малко по различно и съдържаха някои допълнителни екстри като звуков генератор и веригопроверител. Ако има запазен  някъде от фабричните, проявявам интерес.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #99 -: 22 Януари, 2018, 15:43:12 »
По повод ТА 1300 имам такъв с инструкция за експлоатация закупен към края на 80-те. Интересното за тези апарати е че са имали нещо като сериен „дефект“ - телефонният капсул драстично намалява силата на звука си след няколко години експлоатация. Моя имаше този дефект, който се отстрани лесно с подмяна на капсула. Това което ми харесва в този апарат е „звънеца“ реализиран със стандартен телефонен капсул. Звука който произвежда при повикване е изключително приятен за мен, напомня ми на песен на птиче.
Но най-интересното нещо в този телефонен апарат е това че той има памет за 10 телефонни номера. Функционалност която не е описана в оригиналната инструкция което ме навежда на мисълта че е вградена функция на интегралната схема с която е реализиран апарата за която не се е знаело. С бутона звезда май се инициираше въвеждане на номер и се запаметяваше на определена позиция, а после с диез се извикваше номер от някоя от позициите, забравил съм каква точно беше последователността, но определено работеше отлично! Основен проблем обаче беше че не пази паметта при изключване от линията, вероятно трябват допълнителни елементи вътре осигуряващи поддържане на паметта в някакъв кратък срок.
Приятен телефонен апарат с много хубав и компактен дизайн е. Ако поддържаше и тонално набиране нямаше да има цена, но все пак в годините в които е произвеждан тоналното набиране е било екзотика.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #100 -: 13 Февруари, 2018, 23:12:22 »
Интересно устройство - Лотос П. Някой ако знае нещо за него моля да сподели.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #101 -: 14 Февруари, 2018, 10:21:17 »
А това нещо познато ли е? Изглежда преправяно или по скоро добавяно към него.
Дали е било домашен телефон или специално за сервизни цели е произведено.Състоянието не е добро, но ако ви интересува го имате подарък
Имам такъв , към него има и поставка . Звънеца е  с електронен звуков  генератор .

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Колекция от български телефонни апарати-Прадядото
« Отговор #102 -: 14 Февруари, 2018, 10:33:19 »

Очевидно този тип телефони са били с външен звънец, тъй като в кутията няма място за такъв.

Надписи на табелките:

ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ НА ПОЩИТҌ ТЕЛЕГРАФИТҌ И ТЕЛЕФОНИТҌ
Т.Т.РАБОТИЛНИЦА
На някои модели звънеца е в основата на телефона.

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #103 -: 14 Февруари, 2018, 18:43:48 »
Пулт за управление ПК 3306. И за него ли нищо не се знае?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #104 -: 14 Февруари, 2018, 23:51:23 »
Интересно устройство - Лотос П. Някой ако знае нещо за него моля да сподели.
Пулт за дистанционно управление на 2 радиостанции Лотос 160-3, както и за телепач към телефонна линия. Не бях виждал, само съм чувал, много интересно!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |