| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"  (Прочетена 21583 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #75 -: 26 Октомври, 2016, 17:57:55 »
Ето за оградения става въпрос:

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #76 -: 26 Октомври, 2016, 18:02:32 »
Има такова нещо като ликаж,може да е незначителен ако мериш в нисковолтов мултицет.Такъв с батерийка до 9 волта примерно може и да не откриеш.При високо напрежение обаче си е чист пробив,кондензатори няколко и нагоре нано фарада с работно 250 волта пробвай да ги заредиш с напрежение близко до работното.Ако се зареждат значи са ок,ако не държат заряд значи нещо не е наред.Може да сложиш волтметъра на 300 волта постоянен ток..или там някакъв подходящ обхват какъвто има твоя.През съмнителния кондензатор го закачаш към някакъв постоянотоков източник,може и към изправител на друг радиоапатат или нещо друго около 100-250 волта и мериш дали се зарежда.Стрелката на прибора се вдига и пада почти до нулата ако е ок.С други думи кондензатора се зарежда и през него спира да тече ток.Електролитни кондензатори може да мериш с обикновен омметър.Премери всички блокиращи кондензатори,провери електролитните.Първо този който Валвери ти каза.А да те видим.....ще чакаме.Внимавай да не те тресне.Успех!
« Последна редакция: 26 Октомври, 2016, 18:07:35 от lz2xl »

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #77 -: 26 Октомври, 2016, 18:20:16 »
Нещо не ми се рискува. Може наистина да ме "тресне" тока. А не става ли за по-сигурно да заменя всички електролитни в радиото с нови? Не знам дали тук в Перник дали се продават високоволтови.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #78 -: 26 Октомври, 2016, 18:30:22 »
Може,не са толкова много.Електролитните може измериш с обикновен мултицет сложен на омметър.Какво те плаши.

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #79 -: 26 Октомври, 2016, 22:02:41 »
Според мен, в това радио на този етап няма нищо за мерене. Първата работа е да се подменят (един по един) ВСИЧКИ КОНДЕНЗАТОРИ с нови и да се внимава тяхното макс. работно напрежение да не е по-малко от 400 - 630 волта за неелектролитните и 63 волта за малките електролитни и 450 волта за двата големи електролитни на захранването. Също така да не са миниатюрни, тоест да са достатъчни и по ток, (с изключение на керамичните ако има такива). Измерването на ликажа на кондензатор, какъвто и да е, не се прави с омметри, а става САМО по "метода на заряд на кондензатора", за който апаратурата е два нискоомни (стрелкови ! ! ) волтметър и амперметър, източник на постоянно напрежение в размер на максимално допустимото работно напрежение написано на кондензатора. В случая измерването по този метод дава абсолютно точно състоянието на изолатора му. Самия метод е достатъчно елементарен. Бих го обяснил в друга тема.
По отношение на действията на момчето с радиото - по добре е да го занесе на "майстор" и той да се съгласи момчето да гледа и да се учи. Така както се движи сагата, вероятността радиото никога да не свирне нараства пропорционално със всяка една "акция". Нищо лично. Просто ми е жал за радиото.
В допълнение - напомням, че шасито се офазява. Да не стане белята ......
« Последна редакция: 26 Октомври, 2016, 22:43:12 от vilsa »

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #80 -: 26 Октомври, 2016, 23:34:43 »
Така както се движи сагата, вероятността радиото никога да не свирне нараства пропорционално със всяка една "акция". Нищо лично. Просто ми е жал за радиото.

Май и в тази тема се започва...

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #81 -: 26 Октомври, 2016, 23:50:23 »
Човек се учи докато е жив и не може да знае всичко.Така че дерзай.
Първото ми радио бе Христо Ботив и го батисах.Няколко години по късно,след като набрах опит и ЗНАНИЯ се върнах към него.Сега е в перфектно състояние.
Така че първо електролитите-на Вима има едни 47 мф/630в ,които са подходящи за филтровите и влизат прекрасно в кожуха на стария двоен електролитен.Има цяла тема във форума как се монтира.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #82 -: 27 Октомври, 2016, 00:05:26 »
...Просто ми е жал за радиото...

колега, а не ти ли е жал за стотиците радия които се трошат ежедневно от мургавите за 2-та лв мед? Човека поне се опитва да го върне към живот, най-малко хич не е колегиално да пита за помощ и съвет а вие да изказвате съжаление за радиото...

Дака, дерзай. Както те посъветваха колегите, първо подмени филтровите кондензатори.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #83 -: 27 Октомври, 2016, 00:28:36 »
Благодаря за положителните коментари! :hi:
Когато намеря нови кондензатори и ги заменя, ще пиша.

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #84 -: 27 Октомври, 2016, 10:06:03 »
Ето с какво трябва да се започне, преди да се "учите" да съсипвате радиоапаратите. Дал съм само четири примера, но литературата, която всички "майстори" трябва поне по веднъж да прочетат е мнооого повече. Трябва да се започне от "А" и "Б", примерно от учебниците по физика за прогимназията и техникумите. Освен в Интернет, книги с "радио" - теми има навсякъде по сергиите в София. Такива книги предлага и Антон Оруш. Четете, за да знаете.

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #85 -: 08 Февруари, 2017, 14:21:53 »
Вече радиото на външен вид е завършено, дълго издирваното копче вече е намерено. Не съм търсил кондензатори, не намерих време за това радио. Ще ви помоля да ми оградите всички кондензатори, които са съмнителни и е желателно да сменя. Реших въпреки всичко да не се отказвам от ремонта. :hi:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #86 -: 08 Февруари, 2017, 15:30:57 »
Щом си решил да сменяш, ето кои според мен: С17, 22, 26, 27, 28 и 29.

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #87 -: 08 Февруари, 2017, 15:39:37 »
Добре, ще ги потърся изброените кондензатори. Ясно, трябва да са високоволтови, но колко точно?
Абе, ако трябва да съм искрен, двуумя се. Да не хвана да го прецакам хубавото радио? Много искам да свирне, не ми е хубаво да го гледам така. Освен да намеря някой, който разбира и може да го ремонтира... :unknown:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #88 -: 08 Февруари, 2017, 17:29:14 »
Смени само двата електролита, С28 и С29, може да сложиш 2 бр. по 47 микрофарада на 400 волта. Другите засега не ги пипай.

dakata.radio

  • Гост
Re: "Радиопром" - "Хр. Ботев М462"
« Отговор #89 -: 30 Юни, 2017, 18:30:35 »
Най-сетне стигнах да сменя плата на радиото. Е, какво мислите? Така добре ли е? :drinks:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6895 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4398 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2262 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18180 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3186 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |