| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: търся схема за радио Grundig  (Прочетена 12296 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #30 -: 16 Август, 2017, 20:47:28 »
И на трафовете не пречи. Проблемът е със сушенето. Аз го правя във фурна, на 50 градуса и леко отворена вратичка. Може да се проточи и до 24 часа. Преди време правих два магнетофона преживели наводненията. Всичко беше в кал, а калта се плаши само от вода. Неколкократно пълнене на ваната с вода и нещо миещо и сериозно клатене до отмиване на всичко кално, прашно и мръсно. Сушене по споменатия начин и...Ами имах два магнетофона страдащи от всичко друго освен мръсотия.  :D

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #31 -: 16 Август, 2017, 21:53:44 »
Благодаря и на bojitchko, но след съвета на styrshel днес, се престраших и приложих "хибридна" технология, напръсках с Меглио, изчаках да се стече мърсотията и изплакнах с пароструйката! Двата трафа, за всеки случай, ги предпазвах въобще от намокряне, а след това оставих шасито на балкона. Топло е, а и духа топъл вятър и мисля, че към момента всичко е изсъхнало. Може би и аз ще допринеса към ремонтните технологии, разчитам на това, че реално намокряне почти няма, всичко поне видимо изсъхва за минута. Моят специалист по лампова техника Весо чака с нетърпение да се намеси, още не е виждал "обекта", но от обясненията ми по телефона прояви голям интерес. Но просто човека не иска да пипа мръсна техника и това е моя работа. Е и аз не обичам, но това винаги ми е първата работа! Едно пояснение, мръсотията се изми, но по шасито останаха тъмни петна, но те са от някаква корозия по покритието, която миещите препарати не могат да отстранят! Не, че ме мързи, но не искам допълнителни покрития, с тази патина си е по-автентично. Тези дни ще разбера дали съм прав, пък и Весо се надявам да се произнесе по моите въпроси?!
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #32 -: 17 Август, 2017, 10:02:23 »
М това че са текли акумулаторите никак не е добре! Първо че е повредено шасито, второ че акумулатора е никел-кадмиев. Имай предвид че кадмия е отровен.
Относно това дали имат функция батериите по време на мрежово захранване, и дали може да работи без тях - ами схемното решение е доста объркано с тези безбройни превключватели чиято функция в момента не ми се иска да проумявам. Би следвало да може да работи коректно и без батериите. В краен случай заместител с един кондензатор или друга модификация следва да оправи нещата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #33 -: 17 Август, 2017, 14:42:54 »
И забравих да кажа че блокиралия променлив кондензатор може да вещае ужасни неща ако е от този тип с раздутите метални крепежи на статорните плочи при които се увеличава стъпката между плочите и вече е невъзможно движението на ротора между тях. Колега от форума беше ремонтирал кондензатор с такъв проблем но то не е ремонт, ами си е изграждане на променлив кондензатор върху шасито на стария. Дано тук причината за блокирането да е друга.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #34 -: 17 Август, 2017, 21:22:33 »
Още в началото казах, схемата е ненужно претрупана, а многото батерии са да направят захранването универсално и радиото да работи при всякакви условия. Разбира се, при мрежово захранване, всички батерии отпадат, пък и крайната лампа вече е EL95. Ще работи и без "стабилизиращата" батерия (акумулатор), но е по-добре да се направи някакъв стабилизатор на 1.4v за отоплението. При само батерийно захранване, задължителни са анодната батерия и акумулаторът, като за икономия, крайна лампа е DL96. Предвидено е да работи и в автомобил с 6  или 12 волтова инсталация. Пак трябва анодна батерия, но отпада акумулаторът. Интересно защо не са включили EL95? По въпроса може да се направи рекламация.  :D

Та, за какво бяха всички тези усложнения?!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #35 -: 17 Август, 2017, 22:34:12 »
Тъкмо публикувах отговор но origo и ми излезе, че някой е писал по темата и нещата се заплетоха, както и да е?!
origo, накратко кондензатора се оправи бързо с добрия стар WD40! Това ми е за трети път с Концерт бой, не знам кой им е производителя, но явно смазката след 45-50 години засъхва, но този направо беше запекъл. Причина за рекламация!.....
bojitchko, ето още една причина за рекламация, ама на кой да я изпратя?...В кръга на шегата, но това е положението. Все пак, споделям сутрин в кафето с млади специалисти какво правя и като им казвам какво съм видял и разбрал от старата техника повечето отговарят в смисъл "Какво са правили навремето!" в положителния смисъл. Вярно някои неща са трудно обясними, но в основата си е било борбата за пазар, може и с шантави решения, а сега не е ли така? Сещам се, че преди време търсих схемата на 204, пак по подобна причина, за сложното решение за осветление на скалата.
Утре, ако успея, ще пусна снимки до къде съм я докарал...
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #36 -: 18 Август, 2017, 15:42:15 »
Продължаваме! Шасито е измито, виждат се следите от корозия, но е чисто. Всичко което бях свалил си е на мястото, без акумулатора! Този акумулатор нещо не ми дава мира?! Във вашите коментари няма еднозначен отговор и ме е страх да го пробвам, а и моя майстор, както писах, непредвидено е зает тези дни (е, поне да сме двама виновни, ако стане беля).
Кутията е разглобена и ще отива в банята. Тези дни продължаваме.
 
0888981645, 072365106

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #37 -: 18 Август, 2017, 20:36:43 »
Този акумулатор нещо не ми дава мира

В какъв смисъл?
Това напрежение е за отопление на лампите. На схемата пише 1.35V. Ами премери колко е без акумулатор. Радиото трябва да е включено и всички отопления да са здрави. Нищо няма да изгори. Ако не смееш, направи си стабилизатор за 1.4V, както писах по-горе.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #38 -: 21 Август, 2017, 22:35:44 »
Здравейте на всички, които се интересуват от темата!
Днес, най после моят лампов специалист се беше освободил за 2-3 часа да се запознае с моя КБ59. Впрочем,  през почивните дни не издържах да го чакам и спазвайки вашите съвети се престраших и го включих. Отначало се чуваше леко пукане, но след 5-6 минути стана чудото, появиха се 3-4 станции на УКВ, но много тихо, с лек брум. Продължих с рисковете и закачих стария акумулатор (бях го измил и подсушил и видях, че течовете са били само през капачката и дори показваше 0,05V). Брума намаля, но пак работеше много тихо. Днес Весо замери някакви напрежения следвайки схемата и след като смени 5-6 кондензатора, около DAF96 и предпоследната DF97 и С57 (500 мф. с 2200мф., такъв имахме) и брума изчезна, но звука се усили много малко? Според него лампите са в режим, но слабия звук е заради изтощени лампи, а крайната EL95 си е добре?! Въпросите ми са:
1.Трябва ли да купя нов NiCd акумулатор 1,2 v (около 2-3000 mah)?
2.Причината за бавното загряване (поне 5-6 минути) на изтощени лампи ли се дължи?
3. Ако има такива лампи, как може да се локализират или са всичките? Вярно, нямаме нови за проби, а и някакъв лампомер. Да, сигурно е, че най-добре е всички да са нови...
Ще съм благодарен за съветите ви!
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #39 -: 22 Август, 2017, 23:11:49 »
Нещо не разбрах, bojitchko бъзикаш ли се с мен и Весо? Просто ви попитах за мнение, както казах, не съм електрончик, пък и не ме е срам да попитам за мнение и хора дори от моята специалност! Има една поговорка "питай патило, а не старило", може би в случая не е най-подходяща, но не е лошо човек да събере повече информация. Е, има хора, които се произнасят като последна инстанция, то си е тяхно право, но има и такива като мен, които питат, колкото и глупаво да звучи (и друг лаф: няма глупави въпроси, а глупави отговори, с който също много не са съгласни).
Иначе, понеже Весо се оказа много ангажиран с домашни въпроси, ме остави да продължавам сам. Заменям кондензатори наред ( е, нямам всичките точни стойности) и има напредък, радиото доста се съживи и тези дни ще съобщя за резултатите. Ще търся и нови лампи и тогава ще сравняваме и правиме изводи...
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #40 -: 23 Август, 2017, 14:03:12 »
Кутията е измита, подсушена и сглобена:
0888981645, 072365106

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #41 -: 24 Август, 2017, 20:46:06 »
Катанец за 24 часа докато се успокоите!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #42 -: 28 Август, 2017, 09:09:49 »
Не е за замяна наред а е до замяна на заминалите. Електролитните и да ги премериш и да не ги предположението е, че са заминали и няма да сбъркаш, всички електролитни ако смениш  ще си улесниш живота мнооого, стойности, около с отклонение до +- 20% в стойностите на капацитета няма да навреди, напрежението им тр да си отговаря на оригиналните или новите да са за по-високо напрежение.

Неполярните кондензатори, там ще видиш зор. За тях си вземи един всичкомер по 20 тина кинта са, и ще видиш колкоса им изменени стойностите аки са пробили или прекъснали итн. тоя уред е магически(цената му се изби само от първия уред който ремонтирах с него, от  елемнтите коитоне се наложи да заменя щото ми ги изкара приемливи), пести много умуване и чесане по тила.Тука като правип замени, е хубаво да докарваш схемните стойности по капацитет даже и със запаралелване на по няколко кондензатора. Ако са в пико фаради стоност кондезаторите, първо мери, и чак акое много зле тогава гледай да си подбереш с абсолютно същатат стойност бройки, пък ако са проходни сти търси проходни здрави старо производство, че нови май не се правят и много внимавай за напреженията им да отговарят. Ми толкоз за кондензаторите в основни линии. Успех

DEAC D3,5 на Varta) си е една обикновенна гсм-ска батерия всяка, е , те са по 3,7в ама не се втелявай пък се зареждат с напрежение до 4.2в, та ако в схемата отоваря си ок, те си имат ограничаваша схемка на самите тях тия от гсм-апаратите, поне марковите батерии + и - си имат написани, 3-тия пин е заброяча на циклите не го закачай, и четръртия за температура на клетката.Най добре с външна платчица за контролза заряда на батериите продават се готови в продавалника и в  захранване.ком
« Последна редакция: 28 Август, 2017, 09:40:17 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #43 -: 28 Август, 2017, 10:13:41 »
Неполярните кондензатори, там ще видиш зор. За тях си вземи един всичкомер по 20 тина кинта са, и ще видиш колкоса им изменени стойностите аки са пробили или прекъснали итн. тоя уред е магически(цената му се изби само от първия уред който ремонтирах с него, от  елемнтите коитоне се наложи да заменя щото ми ги изкара приемливи), пести много умуване и чесане по тила.
Какъв е по-конкретно "всичкомера" за 20 лв. ?

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #44 -: 28 Август, 2017, 16:56:45 »
Здравейте колеги!
Понеже събуждате темата, реших да се обадя, т.е., че не съм заспал, а действам. Просто чаках някакъв по-желан резултат, но щом проявихте интерес, да кажа до къде съм я докарал:
1. Колега Pichaga, писах наред, но всъщност не е съвсем така, а правя, както казваш. Такъв всичкомер имам почти от година и е страшно полезно уредче, нищо, че е китайско за 20 лв. Свалям всеки кондензатор и меря (споделям, че този Грундиг направо е отвратителен за това, освен че крайщата са засукани около клемите, ами така са набутани, че няма достъп до повечето кондензатори). Налага се направо рязане, но кое учудващото? Почти всички ел. кондензатори са с отклонения към 20%, а неполярните стигат 1000%?! Това за пръв път ми се случва, обикновено е обратното, електролитните на такива години да са дали "фира"!? Проблема ми е, че нямам такъв избор високоволтови, та съм поръчал и чакам. Прочетох, де що форуми намерих и като гледам на снимките, всички реставрирани, от този модел, са "накичени" с нови кондензатори, а електролитните почти винаги са оригиналните!
2. Относно акумулатора, нещо бъркаш (предполагам, не се обиждаш, сигурно не си се вгледал добре в схемата). DEAC D3,5 е NiCd акумулатор 1,2V , 3500 mAh, на VARTA, образец 1953-54 г. Той освен за отопление в батериен режим е и стабилизатор на напрежението и брумфилтър, което установихме и при тукашните проби. Този въпрос също нищят "европейските" ни колеги. Задължително е да го има, въпреки че те споменават за вариант с допълнителен стабилизатор с  голям кондензатор (нещо, което препоръчваха bojichko и origo), но спазвайки принципа "оригиналност", го заменят със съвременен NiMH D елемент. Оказа се, че 58-ма година е излязъл и по-нисък клас, party boy, със 7 лампи, но принципно същото захранване на отоплението, само че акумулатора е D2, вероятно заради по-малкото лампи. И тук са имали същите проблеми, без него има освен опасно прегряване и брум при мрежово захранване. И още един проблем-селеновия диод Е14С350 с годините става нестабилен и го заменят с 2 последовтелно свързани силициеви. При мен също го има проблема и сигурно ще приложа техния опит. Друго интересно, някакъв специалист се опитал да съживи D3,5 с наливане на дестилирана вода през капачката на стария акумулатор, но резултата е бил незадоволителен и е купил нов. Казвам го, защото и аз не бях далече от тази идея, но вече си поръчах нов, 5000 mAh и то NiCd (не, че няма NiMH, но нали да сме макс. оригинал!).
3. Проблем са и връзките на трите бобинки на феритната. Както казах в началото, ластичките бяха заминали и пръчката от тежестта си е скъсала жичките, от трите само на две, по една жичка си беше на спойката. То и това беше една от причините да ровя из нета, но не намерих никаква конкретна информация.
4. За информация и на Radio208, защото питаше, качвам снимки на всичкомера (има и други подобни), за съжаление все не остава време да му направя кутийка.
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
2745 Прегледи
Последна публикация 28 Януари, 2013, 20:33:47
от ever20102
0 Отговора
1835 Прегледи
Последна публикация 17 Април, 2013, 21:44:52
от MorningEnergy
0 Отговора
1717 Прегледи
Последна публикация 22 Февруари, 2014, 14:30:27
от Radio208
4 Отговора
2537 Прегледи
Последна публикация 08 Септември, 2016, 22:59:19
от slavi
3 Отговора
2764 Прегледи
Последна публикация 20 Януари, 2017, 19:57:42
от styrshel

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |