| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоприемник "Кантата"  (Прочетена 6855 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Радиоприемник "Кантата"
« -: 08 Ноември, 2017, 17:42:44 »
Колеги докараха ми този радиоприемник с уговорката да му направя скалният механизъм и да направя профилактика на потенциометрите и да проверя защо шуми на УКВ и хваща слабо станции.Като ми докараха радиоприемника и се оказа че е от първите серии Кантати само с старият УКВ обват.Настройката на УКВ обхвата се извършва с променлив кондензатор и отделен УКВ-блок.Някой пренастройвал ли е такъв УКВ-блок и дали е възможно?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #1 -: 10 Ноември, 2017, 12:34:28 »
Точно кантата не съм пренастройвал, но щом е с променлив кондензатор то пренастройката няма да е трудна. Сложно става с вариометрите. Качи актуална схема на радиото да погледна как е организиран блока.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #2 -: 10 Ноември, 2017, 14:58:59 »
 :)
По хубаво не може.
« Последна редакция: 10 Ноември, 2017, 15:04:58 от vilsa »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #3 -: 11 Ноември, 2017, 10:59:23 »
Трябва да стане пренастройката Боби, я снимай да видя УКВ блока какво представлява с отворен и затворен капак. Може да го свалиш и да ми го пратиш за пренастройка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #4 -: 17 Ноември, 2017, 11:46:22 »
Трябва да стане пренастройката Боби, я снимай да видя УКВ блока какво представлява с отворен и затворен капак. Може да го свалиш и да ми го пратиш за пренастройка.
Аз смятам че никой не се захващал с такава пренастройка точно на такъв УКВ-блок и съдя по това че няма никакви съвети.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #5 -: 17 Ноември, 2017, 13:25:17 »
Хм, имам "Кантата 1" с два обхвата на УКВ, но е без отделен УКВ-блок:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7353.msg51729#msg51729

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #6 -: 17 Ноември, 2017, 15:26:00 »
Това е новият модел "Кантата".Първият модел "Кантата"1,2,3 са с отделен блок и е със старият УКВ.После се появява "Канрата"4 с двете УКВ и новият модел "Кантата"1

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #7 -: 17 Ноември, 2017, 15:35:08 »
Боби, схемното решение на този тунер е много сходно с това на Селена, от които съм пренастроил много, чети това описание (предпоследното мнение от темата), и си прехвърляй ако можеш по аналогия към схемата на Кантата-та, идеята е идентична:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6081.msg59041#msg59041
Описал съм всички принципи и начините за настройка и диагностика на резултатите. Естествено при Кантата няма табличка с ориентировъчни стойности на кондензаторите за новия обхват, но така или иначе по отношенията на стойностите за Селена можеш лесно да се ориентираш какво къде да сложиш пък така или иначе после в процеса на настройка се налагат корекции на някои стойности. Ако намеря време тези дни ще ти напиша едно подробно описание специално за тунера на Кантата, като наблегна на това кой елемент как се отразява на работата на тунера и в каква посока трябва да се променя за да се постигне търсения ефект.
В твоя случай за Кантата няма да вадиш тунера и да го свързваш към друг МЧУ, затова ще трябва да ти дам идеи къде в МЧУ на Кантатата да намериш напрежение пропорционално на силата на сигнала. Това е най-важния критерий при пренастройката, защото както знаем системите с честотна модулация след като влязат в ограничение, вече няма корелация между сила и качество на сигнала.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #8 -: 17 Ноември, 2017, 16:11:38 »
Според мен, в този случай най-добре е да се постави конверторна приставка от русенската фирма. Ако все пак решите да пренастройвате, добре е да прегледате как това става в радиоприемниците "Респром РС 201.

Неактивен rosen_36a

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Кюстендил
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #9 -: 17 Ноември, 2017, 16:54:06 »
Преди много години пренастроих този блок, но не помня дали покриваше целия обхват.Тогава ми трябваше да слушам радио Експрес, което беше преди 100mhz.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #10 -: 17 Ноември, 2017, 18:53:43 »
Благодаря ви много за помоща .Собственика се отказа от радиоприемника и той ще остане в моята колекция.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #11 -: 17 Ноември, 2017, 20:30:58 »
Дай снимки да го видим целия как изглежда  :) .

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #12 -: 17 Ноември, 2017, 21:02:12 »
Разликата е в отсъствието на бутона УКВ1 и УКВ2.Като купя нов високоговорител и пренастроя УКВ и сглобя ще му направя подробни снимки.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #13 -: 20 Ноември, 2017, 09:23:20 »
Аз смятам че никой не се захващал с такава пренастройка точно на такъв УКВ-блок и съдя по това че няма никакви съвети.
Преди години колега от форума беше правил пренастройка на Кантата с този УКВ блок.
Пренастройката на подобни УКВ блокове става по един и същ начин:
1. Пренастройка на осцилатора:
Кодензаторът С10(10pF) се маха, "разтягащия" кондензатор към променливия 27pF се сменя с от 47 до 100pF.
Осцилаторът се настройва с бобината и тримера от 96 до 119 MHz.
2.Пренастройката на ВЧУ и входните кръгове става по подобен начин.
На схемите не се виждат обозначенията на всички елементи.
При интерес - следва продължение !  :drinks:


Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник "Кантата"
« Отговор #14 -: 22 Ноември, 2017, 10:53:18 »
Благодаря.Ще изчакам още съвети и тогава ще предприема пренастройка.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4392 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18166 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3111 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
2 Отговора
4058 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6363 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |