| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84  (Прочетена 19751 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #60 -: 11 Януари, 2018, 10:46:56 »
Няма права в тия работи. Тази схема нито аз съм я измислил, нито съм я патентовал за да може някой да ми иска разрешение :) Най-голямата радост за мен е да се реализира и да радва конструктора. Ще помагам при реализацията.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #61 -: 19 Януари, 2018, 13:25:19 »
Колко мили ампера протичат през изходния трансфотматор?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #62 -: 19 Януари, 2018, 14:13:15 »
Това е въпрос на избор, в първата версия на схемата беше оразмерена за 48 милиампера. В последствие обаче решихме че за триоден режим на крайната лампа без обратна връзка е по-рационално да го намалим на 30 - 35 милиампера.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #63 -: 19 Януари, 2018, 17:41:02 »
Колега Origo  като идеолог на схемата как я виждаш ако вместо 6Н23П (РСС88) използвам ЕСС81....такива имам....затова?  :) 

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #64 -: 19 Януари, 2018, 20:45:37 »
venci, в момента е на 35 милиампера. Иначе май аз имам две PCC88 и се чудя дали да не пробвам по-нататък  :P

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #65 -: 20 Януари, 2018, 12:47:31 »
ECC81 не е много подходяща поради относително ниската стръмност, както и 6Н14П. За това именно препоръчах и на колегата да смени лампите с други та да се разгърне цялата мощност на усилвателя. Разбира се не пречи да бъде направена схемата с ECC81 но ще трябва и значително да се понижи работния ток за да не се работи при много ниски преднапрежения.
PCC88 е добре, но трябва да се донавие малко навивки за отоплението ѝ.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #66 -: 20 Януари, 2018, 17:15:25 »
ОК благодаря за отговора...ще се поразровя за подходящите лампи :)

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #67 -: 20 Януари, 2018, 21:40:56 »
Браво! Прекрасен проект отлично завършен!

Поздравления на колегата!

„Завършен"... не мисля.

Вероятно предстои оформяне на детайлите по външния му вид...
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #68 -: 21 Януари, 2018, 02:38:41 »
Ни най-малко 😀 Цялостната идея е за такъв стил. Всеки детайл е направен точно така, както исках. Нарочно трафовете не са боядисани, не са покрити, не е свалена дори ръждата на места. Но пък всичко е максимално прецизно сглобено и подготвено. Единствено по монтажа на елементите отдолу имам забележки доста, но там нямам достъпно опит. Но по визията отвън няма да бутна нищо повече  :crazy:

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #69 -: 21 Януари, 2018, 08:34:14 »
Въпрос на вкус.  :D
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #70 -: 15 Февруари, 2018, 10:40:00 »
Здравейте колеги, най сетне си намерих лампи РСС88, от колега от форума, сега ще започна с донавиване на намотки за отоплението и. Но след малко размисли и предвид че никога не съм правил нещо "лампово"  възникна въпроса къде се връзва пин9 на отоплението /средната му точка/ Поразрових за схемки...някъде е към средната точка на захранването, другаде се прави изкуствена ср. тоюка с резистори......
Захр. ми траф е от Акорд.... без средни точки на намотките. Как да подходя...какво е правилното свързване на отоплението?
  Благодаря Предварително !!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #71 -: 15 Февруари, 2018, 12:50:34 »
PCC88 няма средна точка на отоплението. На двата триода жичките са свързани паралелно най-често. Средна точка има на ECC83 например, там може отоплението да се храни от 6.3 или 12.6 волта в зависимост от свързването. При PCC88 пин 9 по спомен е електростатичен екран между двата триода, и аз го заземявам. Успех! Не забравяй обаче че единия край на отоплителната намотка трябва да бъде свързан към масата на схемата. После вече ако има подозрения за отоплителен брум може да се прави симетриране на отоплението. Възможно е да се наложи и повдигане на отоплителната намотка на трансформатора на напрежение около 60 волта с резисторен делител от анодното, но за това по-нататък. За тестовете може да работи и така.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #72 -: 15 Февруари, 2018, 18:31:30 »
Уфффф няма разбира се.......  друга картинка съм гледал   ??? :nea:  Благодаря !!!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #73 -: 15 Февруари, 2018, 20:29:10 »
Отоплението на PCC88 e 7в, което е доста близко до 6,3в, стандартно. Гледайте ги тия пдф-и. P серията не означава 12в заз отопление САМО. Та някой колеги го ползват директно... или като изправят 6,3в., може и със стабилизаторче lm317 настроено на 7в след изправител и филтър...

https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_pcc88.html
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #74 -: 15 Февруари, 2018, 20:51:10 »
Там тока е важен.Пускаш 300 ма през отоплението и си готов.Там лампите в P серията може да са на всякакви напрежения,връзват ги последователно през гасящ резистор като U серията.Според каталога на Philips трябва да е 7.6 в за да тече ток 300ма.Хубавото на PCC88 е че там изолацията между катод и отопление е по сериозна от тази на E серията понеже потенциала между тях може да стигне над 200 волта.Зависи в коя част на отоплителната верига е вързана лампата.В нашия случай,по добра изолация по малко брум.
« Последна редакция: 15 Февруари, 2018, 21:02:12 от lz2xl »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
21 Отговора
14682 Прегледи
Последна публикация 31 Януари, 2013, 23:53:13
от Pichaga933
1 Отговора
1356 Прегледи
Последна публикация 25 Април, 2015, 20:29:48
от Eltehno
1 Отговора
1335 Прегледи
Последна публикация 17 Юли, 2016, 13:47:36
от vasevdeyan
0 Отговора
2242 Прегледи
Последна публикация 30 Юли, 2016, 14:43:00
от emilmin4ev51
1 Отговора
888 Прегледи
Последна публикация 17 Януари, 2018, 12:18:51
от lampamp

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |