| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Винтоверт - захранване  (Прочетена 15258 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #15 -: 06 Декември, 2017, 17:08:00 »
True memory effect

The term "memory" came from an aerospace nickel-cadmium application in which the cells were repeatedly discharged to 25% of available capacity (plus or minus 1%) by exacting computer control, then recharged to 100% capacity without overcharge. This long-term, repetitive cycle régime, with no provision for overcharge, resulted in a loss of capacity beyond the 25% discharge point. True memory cannot exist if any one of the following conditions holds:

   - batteries achieve full overcharge.
   - discharge is not exactly the same each cycle, within plus or minus 3%
   - discharge is to less than 1.0 volt per cell
###############$################################################
Терминът "памет" идва от аерокосмическо приложение на никел-кадмий, при което клетките многократно се зареждат до 25% от наличния капацитет (плюс или минус 1%) чрез прецизен компютърен контрол, след което се презареждат до 100% без презареждане. Този дългосрочен, повтарящ се цикъл на режима, без да се предвижда претоварване, доведе до загуба на капацитет над точката на разреждане от 25%. Истинската памет не може да съществува, ако се запази някое от следните условия:

- батериите постигат пълно презареждане.
- изхвърлянето не е точно същото за всеки цикъл, в рамките на плюс или минус 3%
- разреждането е по-малко от 1,0 волта на клетка

Истинският ефект на паметта е специфичен за никел-кадмиевите клетки на синтерова пластина и е изключително трудно да се възпроизведе, особено при клетки с по-ниски амперчани. В една конкретна програма за изпитване, предназначена да индуцира ефекта, никой не е открит след повече от 700 точно контролирани цикъла зареждане / разреждане. В програмата се използват спирално навити клетки с един ампер час. В следващата програма бяха използвани 20 амперчаса аерокосмически клетки в подобен тестов режим. Ефективността на паметта се появи след няколко стотин цикъла

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #16 -: 06 Декември, 2017, 17:13:32 »
Моят винтоверт със правеното от мен захранване консумираше 10-11 ампера при 20-21в.
Беше доста добре с ръка много трудно можеше да се спре.Но  :master2:

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 610
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #17 -: 06 Декември, 2017, 20:05:09 »
Абе да ви кажа, не съм мерил, но съм убеден, че моята Makita далеч минава 25 ампера, когато завивам например 6х150 винт в дърво. Принципно рядко я използвам за целта, за такива неща имам импакт драйвър, който работи на различен принцип. За мен обаче цялото упражнение със захранване е безсмислено, при положение че цените на батериите вече са достатъчно ниски. На първо място, когато винтовертът е без батерия, балансът му отива на кино и е много по-неудобен, въпреки че е е по лек. Така че вкарването на захранването в корпуса на батерията не е лош вариант, макар че пак ще е много по-леко. И на второ място - кабелът. Кой каквото ще да ми обяснява, пречи и е неудобство.

16вх25а=400 вата
Не съм убеден че въпросната Макита е с такава мощност. Имам винтоверт на 230 волта с мощност 100 вата и с ръка не може да се спре.
За другото написано то теб съм с две ръце "ЗА"
Няма особен смисъл в тази галимация...но за спорта може
Обещаната схема...данните за трафа утре.
« Последна редакция: 06 Декември, 2017, 20:45:38 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 610
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #18 -: 06 Декември, 2017, 23:00:25 »
Трансформатор Е42/21/15 има го в Комет.
1. 24 навивки 2 проводника 0.4мм заедно
2. 3 навивки 6 проводника 0.6мм заедно
3. 3 навивки 0.2мм
Трансформатора се навива по следния начин: Навиваме половината първична намотка /12 нав./
изолация, навиваме вторичната намотка, изолация, навиваме третата намотка, изолация, навиваме втората половина от първичната намотка.
Между двете половинки на ферита трябва да има немагнитна междина със стойност 0.6мм Много по-добре е обаче да измерим индуктивноста на първичната намотка и тя трябва да бъде 229 микроХенри. Постига се с промяна на немагнитната междина.
Начина на подреждане на намотките е абсолютно задължителен! Това е мощен флайбек и недобре навит трансформатор, ще доведе само до проблеми!!!

ПП с посочените елементи се очаква напрежението на изхода да бъде около 14 волта, а ограничението на тока - 12-14 А
« Последна редакция: 06 Декември, 2017, 23:23:12 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #19 -: 07 Декември, 2017, 00:05:58 »
Не се стърпях и направих една тестова постановка с винтоверта  :) Взех най-слабата батерия в момента, около 17,5 волта при максимално напрежение от 20,5 волта. Уредът ми отчита до 20 ампера. Симулирах товар, като стисках с лявата ръка, а редукторът нарочно беше на втора скорост, за да постигна възможно най-тежкия сценарий. Далеч преди да спра патронника (ако батерията е заредена, не ми е по силите да го направя, но в случая, ако бях напънал, щях да успея), токът надхвърли 20 ампера.
Някой път, като остане време, ще видя точните характеристики на електромотора, но въпреки малките размери явно не е за подценяване  :master2:

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #20 -: 07 Декември, 2017, 06:37:14 »
Без натоварване батерията  може да е 17в. но при 20а ток няма да е толкова а ще кляка .

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #21 -: 07 Декември, 2017, 08:08:50 »
Пише човека на който  Vaklin  му направи забележка как се пише акумулатор.Преди повече от 12 години ми попадна винтоверт на 12 волта неизвесна за мен марка не можах да я разчета за 5 лева от битпазар.Батерията я нямаше и беше особенна-можеше да се закачва отдолу и отзад.Направих захранване в кутия от флопи.Вложих трансформатор вит магнитопровод който пренавих с проводник Ф2.0.Намотките са 4 за по 6 волта кръстосано свързани,за изправяне използвам два автомобилни диоди на плочка закрепена на алуминиевата кутия.Като екстра съм добавил още 2 диода за да стане грец,стабилизиран изправител ограничен по ток за 1 и 2 ампера стъпално превключване за зареждане на външен акумулатор тип желе за мобилно използване на винтоверта.Добавих и система разграфена и калибрирана по ток за 25 ампера и напрежение.С галетен превключвател превключвам:напрежение на изправителя при захранване на винтоверта,тока му,напрежение на заряда и ток на заряда.За връзка използвам елементи от захранвания за компютър.Филтровия кондензатор е 10 000 мкф,кд монтирано на кутията за заряда.Та стигнахме за тока-празен ход 4.5 А пълно натоварване преди спиране-свредло 18 престъргано за опашка 10,напънато с ръце и шкембе в букова дъска стегната на менгемето 20-22-3  ампера.Винтоверта е изключително мощен-до сега не  беше спрян с ръце от никой коллега.Снощи го снимах,опитах се да отворя кутията но не успях да издърпам капака.Когато го монтирах беше голям зор защото трафа опираше в капака на косъм.Вярно,че тежи но ми върши голяма работа.Днес ще снимам и на работа винтоверта и "захранването" с което го ползвам вече почти 8 години.До сега с него зъм завил и отвил винтовете на 15271 машини като на една машина има най-малко 5 винта но има и машини-виброшлайфа например с 21 винта.Довечера ще кача снимки,днес ще снимам тук.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 610
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #22 -: 07 Декември, 2017, 09:08:37 »
Не се стърпях и направих една тестова постановка с винтоверта  :) Взех най-слабата батерия в момента, около 17,5 волта при максимално напрежение от 20,5 волта. Уредът ми отчита до 20 ампера. Симулирах товар, като стисках с лявата ръка, а редукторът нарочно беше на втора скорост, за да постигна възможно най-тежкия сценарий. Далеч преди да спра патронника (ако батерията е заредена, не ми е по силите да го направя, но в случая, ако бях напънал, щях да успея), токът надхвърли 20 ампера.
Някой път, като остане време, ще видя точните характеристики на електромотора, но въпреки малките размери явно не е за подценяване  :master2:

Че Макита не е за подценяване е ясно. Но трябваше да измериш и напрежението в момента на 20А консумация. Просто ми е интересно...
А иначе - по схемата която съм дал може да се променят стойностите на двата 5 ватови резистора и тока на ограничение да достигне 18А. Това е близо до максимума на TOP 250 /290 Вата/ и не е желателно да се увличаме с токове над 18А
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #23 -: 07 Декември, 2017, 09:43:37 »
По-нататък ще продължа с експериментите. За съжаление нямам два уреда, така че засега няма как да измеря и напрежението. А защо го казах това с тока над 25 ампера, макар и наизуст. Преди, като си играех доста с винтовертите и различни литий-йон и липо батерии, за най-голямата ми макита (продадох я, защото беше много тежка) бях взел едно липо с 30 ампера ток. Помня, че и тя клякаше при определени обстоятелства.
Иначе пробиването далеч не е най-тежкият режим за работа на един винтоверт, пък било то и с 18 мм. Вчера дупчих с 25 мм и моят си пееше. Бройката също не е драма. По 1000 винта на ден 4х50 съм слагал и то с една батерия. Най-тегаво е завиването на сериозните винтове, особено когато си на втора скорост. Аз въобще не се свеня да бия 6х100 на втора, но при 6х150 задължително на първа. Не съм прощавал и на 8х100 в чам, когато се е налагало.
Много такива машини са ми минавали през ръцете, въпреки че ми е хоби. И за пореден път бих казал, че външното захранване е добра идея, но само ако човек иска да се занимава с нещо. Ако обаче търси функционалност, има много по-удачни решения. Може и аз да съм сбъркан, но се стремя около мен да няма кабели по време на работа. Винтовертите ми (а те са 4) са на батерии, зегето, сабленият трион, импактът - също. Сега дебна и за флекс на батерии, ама цените хвърчат в небесата, а и искам да е безчетков :-)

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #24 -: 07 Декември, 2017, 10:39:42 »
Токът на късо съединение на литиевите батерии е огромен, като резултат от ниското им вътрешно съпротивление. Такива токове, с класически изправител, е трудно и икономически неоправдано да се търсят. В такъв случай е удачно да се купи винтоверт със захранване от мрежата, който ще даде задоволителни резултати, но далечни от качествения батериен такъв.

Отделно, ако някой реши да прави истинско мрежово захранване за такива нужди, то ще трябва да е с процесорно управление, със следене на намагнитващия ток на двигателя и т.н. Изобщо, ще трябва да имитира съответния вид батерия, даже и като термични характеристики, защото това е саморегулираща се система. При постоянния спад на цените на елементите за батерии, едва ли има смисъл едно такова начинание.
73 de LZ2VL

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #25 -: 07 Декември, 2017, 11:06:54 »
1. 24 навивки 2 проводника 0.4мм заедно
2. 3 навивки 6 проводника 0.6мм заедно

Проводниците трябва ли да са усукани?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #26 -: 07 Декември, 2017, 11:23:30 »
Мисля че не трябва, заради по-голямото място което заемат в прозореца когато са усукани.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #27 -: 07 Декември, 2017, 13:03:39 »
Пише човека на който  Vaklin  му направи забележка как се пише акумулатор.Преди повече от 12 години ми попадна винтоверт на 12 волта неизвесна за мен марка не можах да я разчета за 5 лева от битпазар.Батерията я нямаше и беше особенна-можеше да се закачва отдолу и отзад.Направих захранване в кутия от флопи.Вложих трансформатор вит магнитопровод който пренавих с проводник Ф2.0.Намотките са 4 за по 6 волта кръстосано свързани,за изправяне използвам два автомобилни диоди на плочка закрепена на алуминиевата кутия.Като екстра съм добавил още 2 диода за да стане грец,стабилизиран изправител ограничен по ток за 1 и 2 ампера стъпално превключване за зареждане на външен акумулатор тип желе за мобилно използване на винтоверта.Добавих и система разграфена и калибрирана по ток за 25 ампера и напрежение.С галетен превключвател превключвам:напрежение на изправителя при захранване на винтоверта,тока му,напрежение на заряда и ток на заряда.За връзка използвам елементи от захранвания за компютър.Филтровия кондензатор е 10 000 мкф,кд монтирано на кутията за заряда.Та стигнахме за тока-празен ход 4.5 А пълно натоварване преди спиране-свредло 18 престъргано за опашка 10,напънато с ръце и шкембе в букова дъска стегната на менгемето 20-22-3  ампера.Винтоверта е изключително мощен-до сега не  беше спрян с ръце от никой коллега.Снощи го снимах,опитах се да отворя кутията но не успях да издърпам капака.Когато го монтирах беше голям зор защото трафа опираше в капака на косъм.Вярно,че тежи но ми върши голяма работа.Днес ще снимам и на работа винтоверта и "захранването" с което го ползвам вече почти 8 години.До сега с него зъм завил и отвил винтовете на 15271 машини като на една машина има най-малко 5 винта но има и машини-виброшлайфа например с 21 винта.Довечера ще кача снимки,днес ще снимам тук.
Обясни за паметта, по-скоро липсата на такава според теб при никеловите акумулатори. Човекът Ваклин писа за това и само подчерта грешката в думата. Не бягай по тъча!  :empathy2:
Всеки път съм се чудил каква е идеята акумулаторна машина да се прави с кабел, който на всичкото отгоре евързан не директно в контакта, а в някакъв кютюк с две шепи чаркове в него? Има достатъчно добри машини, които са на 220V и вършат перфектна работа. За мен спасението е в рециклиране на батерията. Има достатъчно евтини контролери за литиеви батерии в сайтовете, има и свестни батерии на добри цени. Насочете се в тази посока.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 610
  • Населено място: Сандански
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #28 -: 07 Декември, 2017, 15:24:07 »
Отделно, ако някой реши да прави истинско мрежово захранване за такива нужди, то ще трябва да е с процесорно управление, със следене на намагнитващия ток на двигателя и т.н. Изобщо, ще трябва да имитира съответния вид батерия, даже и като термични характеристики, защото това е саморегулираща се система. При постоянния спад на цените на елементите за батерии, едва ли има смисъл едно такова начинание.

То смисъл няма и това всички заедно го одобрихме, ама я кажи за намагнитващия ток на двигателя... :rofl: :lol:

goldib - Не са усукани. Поставят се един до друг и се навива все едно навиваш лента. Имайте едно наум, че схемата е неизпробвана. Само на хартия е смятана, макар че не виждам проблем. Имам подобни направени доста...за други цели и с други мощности.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Винтоверт - захранване
« Отговор #29 -: 07 Декември, 2017, 16:34:41 »
Не е задължително батериите да се рециклират поставяйки по-скъпата Li-Ion химия с нуждата от нов заряден контролер. Все още се намират достатъчно евтино Ni-Cd клетки с които може всеки да си направи на ново батерията на винтоверта:
http://batterycenter.bg/akumulatorni-baterii-nicd.html
и в Елимекс имат някакви и на доста други места!
Не забравяйте че никел-кадмиевите батерии все още са химията която предоставя най-ниска цена за цикъл.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |